A Szabadkai Városi Múzeumban új időszaki geológiai kiállítás nyitotta meg kapuit, mely a Mi rejtőzik a síkság alatt? címet viseli. A megnyitót augusztus 7-én tartották meg, a tárlat pedig november elejéig lesz megtekinthető. Ez idő alatt gazdag kísérő programokkal készülnek a szervezők, az első szeptember 2-án lesz, ahol dr. Ivan Dulić tart előadást.
A múzeum a NIS Tudományos-Technológiai Központtal együttműködve hozta létre a kiállítást, melynek szerzője dr. Ivan Dulić geológus volt. A megnyitón dr. Ninkov K. Olga művészettörténész, a múzeum programjaiért felelős megbízott igazgató, Leonid Stulov, a NIS Tudományos-Technológiai Központ igazgatója és prof. dr. Dejan Prelević, a Belgrádi Egyetem Bányászati és Földtani Karának professzora köszöntötték a jelenlévőket.
Dr. Ninkov K. Olga köszöntőjében röviden bemutatta a tárlat szerzőjének munkásságát.
— Dr. Ivan Dulić első alkalommal rendez kiállítást Szabadkán. Tanulmányait Szarajevóban és Belgrádban végezte, hegyi vezetőként és barlangkutatóként számos hegyen tartózkodott Észak-Macedóniától Szlovéniáig, így fedezte fel a geológiát, jelenlegi szakmáját. Geológusként, kőzetkutatóként kutatta az Alpokat, a Dinaridákat, a Kárpátokat és a Balkán geológiáját, valamint a Pannon-medencében fúrt kutak ezreit, ezenfelül számára igen kedvesek a Szibériában töltött évek is. Nagy öröm számunkra, elsősorban a természettudományi osztályunknak, hogy ezt a szakmát ennyire testközelből tudjuk megismerni.
— Nagy megtiszteltetés, hogy megnyithatom a kiállítást. A geológia tele van csodálatos történetekkel. Ha megtekintik, láthatnak kőzeteket, ásványokat, fosszíliákat, melyek, remélem, felkeltik a kíváncsiságukat. Ritkák manapság azok az emberek, akik ilyen lelkesedést szentelnek a dolgok megvalósításának, ez egyfajta promóciója a mi tudományunknak. Amit Ivan csinál, az az, amit alapjában a geológiai tudományban tesznek, ez pedig az, hogy tanulunk, és megpróbáljuk megérteni a körülöttünk lévő világot, természetet. Ivan létrehozott egy időkapszulát, mely elvezeti önöket a legrégebbi időktől kezdve a geológiai fejlődés utolsó szakaszáig — mondta Dejan Prelević.
Az érdeklődők képet kaphatnak azokról az időkről, amikor még nem létezett a Szabadkai-homokpuszta, a Tarcal-hegy és a környező síkság. Betekinthetnek a Pannon-tenger alakváltozásaiba, az új szárazföldi részek keletkezésébe, jégkorszakból fennmaradt leletekbe. Megismerhetik a vajdasági sík vidéket és azt, hogyan keletkezik Földünk egyik kincse, a kőolaj.
Fényképezte: Miskolci Krisztina