Kétnapos szerbiai látogatásra érkezett Kövér László. A Magyar Országgyűlés elnökét elsőként dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke fogadta kedd délután a párt székházában. A megbeszélés során szó esett a vajdasági magyar közösség előtt álló kihívásokról, különösen a fiatalok helyben tartásáról, melyet Magyarország gazdasági és intézményi támogatása segíthet. A tárgyalás optimista hangulatban telt, külön hangsúlyt helyezve Szerbia európai uniós integrációjára és a két ország közötti kapcsolat erősítésére.
A találkozó után Kövér László elmondta, hogy a megbeszélésen megemlékeztek a Vajdasági Magyar Szövetség harmincéves fennállásáról, valamint Pásztor István jelentős szerepéről a szerb—magyar kapcsolatok fejlődésében. Ennek köszönhetően a VMSZ ma olyan lehetőségekkel bír a magyar nemzeti érdekek érvényesítésében Szerbián belül, amelyekre korábban nem volt példa. Rámutatott arra is, hogy ez a modell a régióban is példaértékű, és minta lehet mások számára.
— A VMSZ elnöke tájékoztatást adott arról, hogy milyen kormányzati szerepeket vállaltak, és milyen indokok alapján, valamint a vajdasági magyar közösség előtt álló kihívásokról is beszélt. Szóba került az a probléma is, hogyan lehet megtartani a magyar közösséget, különösen a fiatal nemzedéket a szülőföldjén. Ehhez további erőfeszítésekre lesz szükség Magyarország részéről is, különösen a gazdaságfejlesztési programok és egyéb, a magyar kormány által támogatott intézkedések terén. Azzal az optimista hangulattal beszéltünk erről, hogy úgy tűnik a számokból, a jelenlegi helyzetből, hogy Szerbia is korábban soha nem látott lehetőségek előtt áll gazdasági értelemben, tehát nem csupán a külső támogatásra támaszkodhatnak a magyar közösség tagjai, családjai. Mivel, ha minden jól megy, akkor Szerbia önerőből is tud majd tenni azért, hogy nemzetiségre való tekintet nélkül minden szerbiai állampolgár megtalálja itt a boldogulását. És miután ehhez nagyon fontos a jó szomszédi kapcsolat is, hiszen Szerbia sokat remélhet Magyarország támogatásától az európai uniós integrációs döntéseket meghozó fórumokon, ezért ezt is számításba kell venni, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség meg az általa képviselt magyar közösség ebben az értelemben is egy összekötő kapocs lesz Szerbia és Magyarország, illetve Szerbia és az Európai Unió között.
Dr. Pásztor Bálint és Kövér László
Kövér László a nyilatkozatában a kétnapos látogatásának második napjáról is beszélt. Hangsúlyozta, hogy Magyarország az Európai Tanács soros elnöki tisztségét betöltve kiemelt szerepet tölthet be Szerbia európai uniós integrációjának előmozdításában.
— Holnap egy rövid munkalátogatásra kerül sor, de örülök, hogy sikerült minden fontos személlyel tárgyalási időpontot egyeztetni. Találkozom a köztársasági elnök úrral, majd Brnabić házelnök kollégámmal, majd pedig a miniszterelnökkel is, akiről pozitív információim vannak. Tudomásom szerint sokat tett Újvidék fejlesztéséért, és számos területen együttműködött a VMSZ-szel, valamint az ottani magyarsággal. Számos kérdést meg tudunk majd vitatni, de előzékenyen felajánlom majd azt a lehetőséget is, hogy fogalmazzák meg azokat a kérdéseket, amelyeket én továbbíthatok Magyarország felé. Nem a magyar kormányra gondolok elsősorban, hiszen a két kormány között már rendszeresek a közös kormányülések, és a köztársasági elnök úr, valamint a miniszterelnök úr személyes kapcsolata is jó, ahogyan intézményesen is példaértékű a viszony. A kérdés az, hogy az Európai Unió vonatkozásában hogyan tudnánk személyes támogatást nyújtani, különösen Szerbia európai uniós integrációjának előmozdítása érdekében, ami jelenleg az egyik legfontosabb kérdés, és mivel Magyarország éppen az Európai Tanács soros elnöki posztját tölti be, ennek különös jelentősége lehet.
Tárgyalóasztalnál Kövér László és delegációja, valamint a VMSZ és az MNT képviselői
Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke a tárgyalás után kiemelte, Kövér László évtizedekre visszamenőleg személy szerint is sokat tett a vajdasági magyar közösség ügyében. Elmondta, hogy a Magyar Országgyűlés szerepe rendkívül fontos, mivel általában a magyar kormány intézkedéseiről beszélve gyakran elfelejtjük, hogy mindennek van egy jogi alapja. Példaként említette az alaptörvény és a vajdasági magyarság számára lényeges törvények, például az állampolgársági törvény módosítását.
— A Magyar Országgyűlés alkotmányozó és törvényhozó hatalomként a népszuverenitás és a népképviselet legfelsőbb szerveként működik. Éppen ezért fontos, hogy ne csak a kormányzattal, hanem a Magyar Országgyűléssel is jó és folyamatos kapcsolatot ápoljunk. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma, a Máért mellett, a magyar nemzetpolitikának egy nagyon jelentős eszköze, amely az elmúlt években olyan ügyeket tárgyalt meg, és olyan döntéseket készített elő, amelyekből később törvények születtek, és amelyek a határon túli nemzetrészek jogainak érvényesítése szempontjából fontos előrelépést hoztak. Említhetném a két ország közötti különböző egyezmények becikkelyezését és ratifikálását is, hiszen ez is az országgyűlés, valamint a szerbiai parlament feladata. Mindezek célja, hogy a magyar közösség itt, Vajdaságban, Szerbiában, a szülőföldjén tudjon boldogulni. Minden, amit teszünk, legyen az a Vajdasági Magyar Szövetség vagy a Magyar Nemzeti Tanács, leggyakrabban Magyarország Kormányának és országgyűlésének a támogatásával történik, és azt a célt szolgálja, hogy magyarként boldogulhassunk a szülőföldön, legyen szó akár a gazdaságfejlesztési támogatási rendszerről, az ösztöndíjrendszerről, a kollégiumi rendszer bővítéséről vagy az intézményrendszer fenntartásáról, mindez azt szolgálja, hogy magyarként a közösségünk erejében és egészségében fennmaradhasson.
Kövér Lászlót és delegációját kétnapos szerbiai látogatásának kezdetén Pásztor Bálint mellett Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Kerekes József, a VMSZ alelnöke fogadta. A Magyar Országgyűlés elnöke szerdai belgrádi látogatása alkalmával a szerbiai politikusokon kívül a VMSZ belgrádi képviselőcsoportjával is egyeztetni fog.
Fényképezte: Kartali Róbert