home 2024. október 31., Farkas napja
Online előfizetés
Ki hogyan készíti a szármát?
Bacsik Lőrinc Natália
2024.10.11.
LXXIX. évf. 41. szám
Ki hogyan készíti a szármát?

Az idén a Tóbai Nőszervezet úgy döntött, nem novemberben, hanem korábban, szeptember végén szervezi meg a szármafesztivált. A tizedik, jubiláris esemény helyszíne a Vadászegyesület udvara volt.

A rendezvényről Bába Natália, a nőszervezet elnök asszonya nyilatkozott.

— Mivel az utóbbi időben mindig hideg volt a fesztivál napján, úgy gondoltuk, előbbre hozzuk. Tíz csapat jött össze. A csoportok Szerbcsernyéről, Kisoroszról, Tordáról, Muzslyáról, Bozitópusztáról (Aleksandrovo) érkeztek, de helyi csapatok is beneveztek. A községi pályázaton nyertünk, s abból tudtuk megrendezni ezt az összejövetelt. A meghívott vendégeinknek a nőszervezet készítette el a szármát, melyet a vadászotthon termében szolgálunk fel. Táncolni is van lehetőség, a talpalávalóról Vidács Attila és Kiss Zoltán gondoskodik.

Már néhány éve a rendezvény legfiatalabb szakácsai a magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskola felsős tanulói. Az iskolások kísérője Gavrić Jelena földrajztanárnő, aki örömét fejezte ki, hogy az idén is itt lehet a gyerekekkel.

— 2018-ban, amikor a magyarcsernyei iskola épületét újították, a csernyei tanulók ideiglenesen Tóbára jártak iskolába. Élvezték a mindennapi utazást, megszerették ezt a környéket, az itteni iskola épületét is. S ezért minden évben visszajárunk ide a Szármafesztiválra. Ami az ételünket illeti, darált sertéshúsból és savanyú káposztából készítettük. Cserépedényben sült. Füstölt húst is tettünk bele, mely megadja az igazi ízét. Tíz gyerek jött el reggel, de napközben csatlakozni fognak hozzánk a focisták is a lejátszott bajnoki meccs után. Annyi szármát tekertünk, hogy mindenkinek jusson.


Előtérben a Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai (Bacsik Attila felvételei)

A Magyarcsernyei Nőszervezet és Kézimunkacsoportot Sári Piroska, Korom Margit és Keresztúri Rozália képviselte. Korom Margit elmondta, hogyan készíti a szármát:

— 1 kg húshoz egy fej hagymát apróra darabolok, teszek még bele 2-3 tojást, paprikát, Vegetát, sót, 1 dl rizst is, melyet nem szoktam előtte megfőzni. Mi most édes káposzta levelébe csavartuk a tölteléket, leforráztuk, és ecetet öntöttünk rá. Otthonról hoztunk kalácsokat, melyekkel az asztalunkat díszítettük. Meg lehet kóstolni a sós zsömlénket, mézes-grízes szeletünket és a Budapest-szeletet is.

Helfrich Tímea és Aranyos Heléna többgyermekes édesanyák is beneveztek a fesztiválra. Nevet is adtak a csapatuknak, méghozzá találóan Lármás Bogrács lett a nevük. A hat gyerek ott hangoskodott körülöttük, szurkoltak az anyukáiknak, hogy győzedelmeskedjenek. 32 szármát gyúrtak össze, a töltelékbe disznó- és nyúlhúst kevertek. Elárulták, otthon sokszor készül szárma, főleg télen. Ilyenkor ami marad, azt el lehet tenni másnapra is. És minél többször melegítik, annál finomabb lesz. A gyerekeik is nagyon szeretik.


A Lármás Bogrács csapata

A tóbai vadászok is minden évben jelen vannak a Szármafesztiválon. Helfrich Krisztián elárulta, öten képviselik az egyesületet, de többen odaültek hozzájuk beszélgetni. Hagyományosan készítik a töltött káposztát, de egy kicsit pikánsabb ízben, melyet nem a hús ad, hiszen nem vadhúst használnak, hanem a fűszerezés. Elárulta azt is, hogy a töltelékbe nem tettek tojást, hanem valami más tartja össze a húst. De hogy mi, azt már nem részletezte. Mindenesetre bográcsuk körül jó hangulat uralkodott, s a társaság is egyre bővült.

A SAT-TRAKT csapatából Lucs Dánieltől megtudtuk, hogy 17 szármát csavartak fel. Négyen vannak a csapatban, tojást ők sem tettek az ételükbe, a rizst megfőzték előtte, s úgy keverték a húsba. A tordai Farkas Éva második alkalommal volt jelen e rendezvényen. Ő sütötte a szármát, és füstölt húst, szalonnát tett a tetejére. A kisoroszi Torontál kézimunkacsoportból az idén Cirok Erzsébet, Csányi Irén és Lőrinc Mária jött el a Szármafesztiválra. Töltött káposztájuk disznóból készült, és füstölt húst is tettek bele. A végén be is rántották az ételt, de azt nagyon sajnálják, hogy a tejföl otthon maradt, így a zsűrinek készített adagot nem tudták ezzel ízesíteni, díszíteni.

Damjanov Hilda Muzslyáról érkezett, de tóbai származású.

— Itt töltöttem a gyerekkoromat, ezért is szeretek ide visszajárni. Rokonság már sajnos nincs, de sok az ismerős, akik mindig örömmel fogadnak, s ilyenkor felelevenednek a szép emlékek. Ezért is állítottam fel ezt a kis sátrat a szüleimtől örökölt és megvigyázott falvédőkkel, dísztányérokkal és egyéb tárgyakkal, abroszokkal. Ezekkel tisztelgek az őseim előtt. A szármát disznóhúsból készítettem, tojást nem tettem bele, a rizst otthon mindig megfőzöm előtte, de most nem volt időm, ezért csak forró vízben megáztattam.


A muzslyai Damjanov Hilda

Az ételeket a topolyai Januskó László és fia, Januskó Csanád, a tordai Farkas Ferenc és a muzslyai Takács András véleményezte és pontozta. A zsűri elnöke, Januskó László a következőket mondta a kóstolgatás előtt:

— Három elvárásunk van: az étel legyen szép és ízletes, és meg legyen főzve. Manapság mindent elkapkodunk, pedig ügyelni kell az étel kinézetére, tálalására is. Legyen pofája — ahogyan nagyanyám szokta mondani. Különben a nagyanyámtól sokat tanultam, mert ő lakodalmakban főzött. Ő tanított meg például arra is, hogy mi a különbség a paprikás és a gulyás között, vagy a paprikás és a pörkölt között. Sokat köszönhetek neki… A szármát nagyon szeretem, úgyhogy alig várom már, hogy megkóstolhassam az itt készült étkeket.


Tálalva

A közös ebéd után következett a várva várt eredményhirdetés.

A legszebben megterített, díszített asztalért a tordai Orgonavirág kapta az elismerést. Második helyen a kisoroszi Torontál csapata végzett, harmadik helyen a szerbcsernyeiek, különdíjban pedig Damjanov Hilda (Muzslya) részesült. A legfinomabb pálinka a tordai Orgonavirágé lett, ezt követte Damjanov Hilda barackpálinkája, bronzérmes a Lármás Bogrács csapatának őszibarack-pálinkája lett, különdíjat pedig a bozitópusztaiak kaptak. A legfinomabb kalácsért járó díjat a Lármás Bogrács csapata kapta, második a Kisorosz lett, harmadik a bozitópusztai csapat. Különdíjban a Petőfi Sándor Általános Iskola csapata részesült, mely kuglófot és rétest készített. A legfinomabb szármát Damjanov Hilda főzte, ezüstérmes a tordai Orgonavirág lett, a bronzérmet pedig a Petőfi-iskola tanulói kapták. Nagy volt az öröm a gyerekek körében.

Jövőre ismét megrendezik a Szármafesztivált Tóbán, de biztos vagyok benne, hogy addig mindenki asztalán többször is lesz töltött káposzta ebédre.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..