Kevesen tudják, de a motokrossz mint versenysport az I. világháborúban alakult ki, a motoros terepgyakorlatoknak köszönhetően. A koncentrációt, kiváló reflexeket és fizikai állóképességet igénylő versenyzési forma mára népszerű sportággá vált.
Az oromi Cseszkó Márkot, a sportág feltörekvő vajdasági tehetségét kérdeztem eddigi tapasztalatairól, terveiről. Márk már több éve a kétkerekű szerkezet szerelmese, és versenyszerűen foglalkozik vezetésével, nemrégiben pedig kiérdemelte a Kiváló Tehetség címet a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács jóvoltából.
Beszélgetésünk kezdetén arra voltam kíváncsi, hogyan és mikor kezdődött a motorozás iránti szenvedélye.
— Édesapám nagy versenyzői múltra tekinthet vissza, éppen ezért hatévesen, egy helyi versenyen találkoztam először ezzel a sportággal, ahol nagyon megtetszettek a motorok, valamint maga a motokrossz. Nem sokkal később megkaptam az első motoromat. Viszont egy baleset miatt sajnos kimaradtam a „vérkeringésből” tíz évre. Edzés közben egy szélhámos átszelve a pályát elütött, és a továbbiakban nem folytathattam. A 2019. évi bajnokságban indultam először, mely még amatőr kategória volt, de a felkészüléseim minősége már szinte akkor megegyezett a maival. Abban az évben töltöttem be a 19. életévemet.
* Milyen készségek, képességek szükségesek ehhez a sporthoz?
— Ez egy nagyon nehéz sport. Sokan nem tudják, de a világ öt legnehezebb sportja közé sorolják. A versenyzőnek nagyon fejlett egyensúlyérzékkel kell bírnia, folyamatosan kemény fizikális felkészülésen kell részt vennie, és a mentális állapota is rengeteget számít.
* Milyen kategóriában versenyzel?
— Az idei évben MX1 kategóriában szervezett megmérettetéseken veszek részt egy 450 ccm-es motorral. Ezt királykategóriának is szokták nevezni, mivel ez a legerősebb mezőny. Itt profi versenyzők indulnak, a megengedett legnagyobb hengerűrtartalmú motorokkal.
* Milyen egy verseny?
— Általában egy-két naposak a versenyeim, és mindig hétvégén vannak. Szombaton az edzések és az időmérő futamok, vasárnap pedig egy reggeli edzés, majd két versenyfutam szerepel a programban. A futamok hossza 25 perc és 2 kör, tehát körülbelül 30-35 perc összesen. A pályán egyszerre maximum 40 versenyző lehet. Maga a pálya egy zárt, kizárólag erre a célra használható, 1,5—2,5 km hosszú, különböző akadályokkal, ugratókkal tarkított terület. Mindig van egy kijelölt rész, ahol a szerelők, segítők foglalhatják el a helyüket, és ahova a versenyző ki tud állni probléma esetén. Az edzéseimet két nagy csoportba osztanám: van technikai és kondicionális edzés. A motorozás mellett rendszeresen kell futnom, bicikliznem, úsznom, eveznem, illetve különféle köredzéseket végeznem.
* Milyen felszerelés elengedhetetlen egy versenyzőnek?
— A felszerelésre nagyon nagy hangsúlyt kell helyezni, mivel igen veszélyes sportról van szó. Az én felszerelésem a következőkből áll: sisak, szemüveg, nyakvédő, testpáncél, combvédő nadrág, térdgép, csizma, versenyzői ruha, kesztyű. Persze ezenkívül vannak egyéb védőfelszerelések is, mint például a vesevédő, könyökvédő, és sorolhatnám.
* Csapatban vagy egyénileg versenyzel?
— Mindenképp egy bizonyos csapathoz kell tartoznia a versenyzőnek, én a szabadkai Saghmeister Team tagja vagyok. A csapatban jól érzem magam, rajta keresztül tudok minden évben új motorhoz jutni, és úgy gondolom, jól meg tudjuk érteni egymást a vezetővel. Természetesen a kommunikáció mindennek az alapja, amivel itt nincs gond, és ez sokszor nagyon sokat számít egy versenyző számára. Versenyeim egyelőre Szerbiában, Magyarországon, Horvátországban és Boszniában voltak.
* Melyik elért eredményedre, díjadra vagy eddig a legbüszkébb?
— Tavaly Aranysisakban részesültem, ehhez a versenyzőnek egy bizonyos kategóriában három egymást követő évben bajnoknak kell lennie, megszakítás nélkül. Én profi MX2-es kategóriában voltam bajnok.
* Kinek ajánlod ezt a sportot, és mit üzennél annak, aki el akarja kezdeni?
— Mindenkinek ajánlom, aki szereti a terepmotorozást, mivel számomra mára már egy életstílussá vált. Rengeteg élménnyel, sikerrel, persze csalódással is találkoztam az elmúlt években, viszont ezek olyan tapasztalatok, amelyeket soha nem fogok elfelejteni. Ha valaki el szeretné kezdeni, illetve intenzívebben foglalkozni vele, annak azt tudnám üzenni, hogy rengeteg lemondással, munkával, költséggel, ráfordított idővel, fájdalommal jár, viszont amit ezzel a sporttal át lehet élni, az bármit felülmúl.
* Mik az előnyei és a hátrányai?
— Az előnyei közé sorolnám a sikerélményeket, az egészséges életmódot, rengeteg tanulást, sok barátságot és az elismeréseket. Hátránya, hogy költséges, anyagilag nagyon megterhelő lehet bárki számára, persze ez függ a versenyző szintjétől, az edzések gyakoriságától és minőségétől, valamint a sérülés veszélye igen magas. Voltak már súlyosabb sérüléseim, próbálok mindig erős maradni, és a lehető leggyorsabban visszatérni a sérülés előtti állapotba. Sok lemondással jár, és sokszor nélkülözni kell más érdekes dolgot az életben.
* Jelenleg a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán folytatsz tanulmányokat, mennyi időd marad a sportolás mellett a tanulásra, és mik a terveid?
— Jelenleg a gépészeten belül a termékfejlesztés szakon tanulok, és nagyon nehéz megfelelően beosztani az időt. A jövő évben is az MX1 kategóriában fogok versenyezni a Saghmeister Teamben.
* A XII. Vajdasági Tehetség Gálán elnyerted a Kiváló Tehetség címet. Milyen érzés volt, amikor kitüntettek ezzel az elismeréssel?
— Elégedett voltam, mivel nem osztogatják „ingyen”.