Ludas azon települések egyike, ahol még tisztelik és ápolják a hagyományokat, ahol szívesen kártyaasztalhoz ülnek az emberek. Az elmúlt héten a faluban huszadik alkalommal tartottak kártyaversenyt, melyen snapszliban, hetesezésben és filkóban mérték össze ügyességüket a játékosok.
Egykoron Róka Károly indította útjára a viadalokat, akkor még Hajdújáráson, majd halála után Ludas Helyi Közössége nem hagyta, hogy a hagyomány feledésbe merüljön.
Régebben a téli esték kötelező velejárói voltak a kártyacsaták. Szomszédok, barátok, rokonok összejöttek egy háznál, és akár hajnalig is folyt a kemény küzdelem. A modern technika elterjedésével azonban a legtöbb településen egyre inkább háttérbe szorul a kártya, nem úgy, mint Ludason, ahol nagyon szeretnek kártyázni az emberek. Az idei megmérettetésre 50 kelebiai, hajdújárási, királyhalmi, palicsi és ludasi játékos érkezett, többen már sokadszorra vesznek részt a hagyományos eseményen.
— 2003 óta járok kártyaversenyre, a több mint húsz év alatt elsők még nem voltunk, második és harmadik helyezésekből azonban van néhány. Évente két versenyen ülünk asztalhoz, Ludason és februárban Kelebián. Édesapám nem szeretett kártyázni, így a barátaimtól tanultam meg játszani. Borjúzást és filkót játszottunk akkoriban, ebből mára az utóbbi maradt, ezt játszottuk Ludason is az elmúlt napokban — mondta a kelebiai Huber Antal.
A kártyaverseny résztvevői
Hetesezésben a versenyen negyedik alkalommal részt vevő ludasi Katona Attila és Kovács Ottó nyert, a második helyen Farkas Andor és Szalma Barnabás, a harmadikon Dukai Zsolt és Kovács Gábor végzett.
— A versenyre nem készültünk, eljöttünk, asztalhoz ültünk, és reménykedtünk a legjobbakban. A győztes kiléte leginkább a kártyajáráson múlik, de azért bizonyos tudás is kell hozzá. Nem tudjuk, melyik viadalon veszünk részt legközelebb, de ide minden bizonnyal jövőre is eljövünk — mondta Kovács Ottó.
Snapszliban a palicsi Fejős Tibor diadalmaskodott, megelőzve Dukai Aurélt és Gulyás Vincét, míg filkóban Nyers Bakó Géza és Nyers Dezső kettőse vitte el a pálmát, a képzeletbeli dobogó második fokán Dukai Zsolt és Szvitkó Attila végzett, a harmadik helyet pedig Mácsai Tibor és Mácsai Norbert szerezte meg.
— A kártya iránti érdeklődés az internet és a mobiltelefonok miatt megcsappant. A kártyajátékok nagy jelentőséggel bírnak a társadalmi életben, hiszen az emberek találkoznak, és nemcsak játszanak, hanem barátkoznak is. Régebben a családok esténként összejártak, kártyáztak, borozgattak, beszélgettek. Nem is annyira a játék volt a lényeg, hanem a közösségi élmény, az egymással való találkozás. A snapszli lényege, hogy meg kell jegyezni azokat a lapokat, amelyek — kártyanyelven szólva — már kimentek. Aki ebben nem jó, az nem sikeres ebben a játékban, hiába ismeri a szabályokat, de természetesen a szerencsének is óriási szerep jut. Magyarkanizsai származású vagyok, Palicson élek, de Ludashoz ezer szál köt, ezért erre a tornára mindig eljövök — mondta Fejős Tibor.
Kovács Gábor, a verseny szervezője, a Ludas Közösségfejlesztő Egyesület alelnöke kiemelte, az eseménynek fontos közösségépítő és -összetartó ereje van.
— A teremben körbenézve vidám, elégedett arcokat látunk, ami megerősít bennünket abban, hogy van kinek ezt megszervezni, és eme hagyományt addig kell folytatnunk, ameddig csak lehet. Nagy örömünkre szolgál, hogy a fiatalok is asztalhoz ültek, tehát a hagyományt van kiknek átadnunk, akik majd egyszer átveszik tőlünk a szervezést.
A díjátadó ünnepségen minden résztvevő emléklapot vehetett át a szervezőktől, a dobogósok pedig érmet is kaptak. A következő kártyaversenyt februárban Kelebián rendezik meg.
Fényképezte: Tóth Tibor