Gomboson emléktáblát avattak Jung Károly etnográfus, néprajzkutató tiszteletére. Az emléktábla a Kiss Lajos Néprajzi Társaság kezdeményezésére került a helyi közösség épületére, elismerve a 2021-ben, hetvenhét éves korában elhunyt Jung Károly munkáját, aki tanulmányaival átmentette Gombost a halhatatlanságba.
Jung Károly költőként, kritikusként, műfordítóként, néprajzkutatóként és egyetemi tanárként is ismert volt. Az emléktábla-avatás alkalmából ünnepi műsort is szerveztek, melyben felléptek a falu magyar, szerb és roma származású kisdiákjai is, hiszen Jung Károly munkásságát a faluban élő minden nemzetség tiszteli és nagyra becsüli. Az ünnepség után méltatták szakmai életútját, emlékeztek tudományos tevékenységére és költészetére.
A leleplezés után megkoszorúzták az emléktáblát
Az emléktábla ötlete halálának évfordulóján fogalmazódott meg, és a Kiss Lajos Néprajzi Társaság segítségével sikerült támogatást szerezni a megvalósításhoz — nyilatkozta Szőke Anna, az egyesület elnöke.
— Jung Károly tudományos munkáját és művészetét már pályafutása kezdetétől ismerem. Különösen kedveltem gyermekirodalmi alkotásait, számos versét tanítottam, és több alkalommal találkoztunk a Forumban. Akkoriban jó társaság gyűlt ott össze, köztük Fehér Kálmán, Gerold László és Bányai János, akik hetente találkoztak művészekkel és tudósokkal. Idővel sokan közülük elhunytak, míg Károly egyedül maradt. 2013-ban kerültem a társaság élére, és ekkor lettünk igazán közeli munkatársak. Szaktekintélyként gyakran részt vett konferenciáinkon, tanácsokat adott, és támogatott, amikor szükség volt rá. A 70. születésnapjára nagyszabású tanácskozást rendeztünk Kishegyesen, ahol az újvidéki Magyar Tanszék szinte teljes közössége, valamint kollégái és művész társai is jelen voltak. Halálhírét Budapestről elsőként velem közölték — hatalmas megrázkódtatás volt. Egy évvel később Újvidéken emlékeztünk meg róla, ahol elhangzott, hogy Károly megérdemelne egy emléktáblát szülőfalujában. Ez az ötlet inspirált, és pályáztam. 2024 tavaszán értesítettek, hogy megkaptuk a támogatást, így a megvalósítás végre elindulhatott.
— Jung Károly egykori szülőháza ma is áll, de egy szerb ajkú család tulajdonában van, így az emléktábla felállítására ott nem volt lehetőség. Nagy örömünkre a helyi közösség épületén méltó helyet talált, és ez számunkra nagyon fontos esemény — mondta Ruppa Attila, a helyi közösség tanácselnöke. Elmondása szerint személyesen is ismerte Jung Károlyt, akit a falubeliek is kedveltek. Hazaszerető volt, és nagy tudása ellenére is szerény, közvetlen ember, akivel jó volt beszélgetni.