Ezen a napon hunyt el 1984-ben Budapesten dr. Tárkány Szücs Ernő jogász, a történettudományok doktora (DSc), az ELTE címzetes egyetemi tanára, a magyar jogi néprajz nemzetközi színtéren is elismert kutatója.
Hódmezővásárhely — 2023.április 15.
Hódmezővásárhelyen született 1921. október 13-án. A családi hagyományt követve a jogi pályát választotta. Első könyve Mártély népi jogélete címmel diákévei alatt jelent meg Kolozsvárott 1944-ben. Jogi tanulmányait végül a szegedi egyetemen fejezte be. A későbbiek folyamán előkészítője volt a magyar bánya-, gáz-, villamosenergia-törvénynek, eredményes nemzetközi tárgyalások, szerződéskötések közreműködőjeként, a Magyar bányajog könyv társszerzőjeként, elismert szakembereként tartották számon. Nemzetközi szerepvállalása is jelentős volt: a nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottsági tagja, rendszeres szerzője volt, részt vett a jogi népszokások kutatását összefogó nemzetközi szervezet (Commission of Contemporary Folk Law) megalapításában, nemzetközi konferenciák rendszeres előadója volt.
Életműve — és egyúttal a magyar jogi néprajzi kutatás — mérföldkövének tekinthető Magyar jogi népszokások (1981) monográfia: a rendkívül gazdag példaanyag célja a magyar népi jogélet, a népi jogszokások, az autonóm népi közösségek létezésének bizonyítása, közös örökségének felmutatása volt.
„Káprázatos és visszacsábító ereje van annak a tájnak, ahol születtünk” —– vallotta.
Dr. Tárkány Szűcs Ernő szellemi örökségének gondozója a 2011-ben Szekszárdon megalakult Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport.
(Külső hivatkozás: Wikipédia)
Fényképezte: Martinek Imre