A volt védelmi miniszter a legesélyesebb a BIA igazgatói székére — Közös jelölt —
Az oroszok is csatlakoznak, nem kell vízum Kínába — Új képviselőcsoport
A volt védelmi miniszter a legesélyesebb a BIA igazgatói székére
A Blic és a Kurir információi szerint a Biztonsági Információs Ügynökség (BIA) új főnöke Bratislav Gašić volt védelmi miniszter lesz. Mint ismeretes, a Szerb Haladó Párt magas rangú funkcionáriusa Aleksandar Vučić személyes jóbarátja, és tavaly egy szexista megjegyzése miatt menesztették. A miniszter egyik sajtótájékoztatóján a B92 televízió újságírónője a munkavégzés alatt leguggolt, hogy a mögötte lévő kamerák elől ne takarja el a minisztert, aki ennek láttán azt mondta: „Szeretem azokat az újságírónőket, akik ilyen könnyen letérdelnek.”
Gašić a tavalyi helikopter-baleset kapcsán is gyanúba keveredett, a március 13-án Szurcsinban lezuhant katonai helikopter felszállására ugyanis Predrag Bandić vezérezredes adott engedélyt, Bratislav Gašić honvédelmi miniszter parancsára (a gép a Nikola Tesla reptér közelében lezuhant, a személyzet összes tagja és egy beteg kisgyermek is szörnyethalt).
Az exminiszter Aleksandar Đorđevićet váltaná a BIA éléről.
Nemrégiben egy egész fegyverarzenált találtak Aleksandar Vučić rezidenciája közelében. Nebojša Stefanović belügyminiszter tájékoztatója szerint a fegyverek egy olyan helyen voltak elrejtve a bokrok között, ahol a kormányfő szolgálati gépkocsijának egy útkanyar miatt le kellett lassítania. Az arzenálban rakéta-gránátvető, kézigránátok és precíziós (orvlövész) puska lőszere volt. Többen a BIA mostani igazgatóját tették felelőssé az ügyért. Most pedig mindez ürügy lehet Aleksandar Đorđević menesztésére és Gašić kinevezésére. (Blic)
Közös jelölt
November 4-én tartották meg Belgrádban az ellenzéki pártok és mozgalmak találkozóját, melyen a tisztességes elnök- és helyhatósági választásokhoz szükséges feltételek megteremtéséről tárgyaltak. A találkozót kezdeményező Veselinović a Beta hírügynökségnek elmondta, csak azokat a politikai szubjektumokat hívták meg, akik sem közvetlen, sem közvetett módon nem támogatják az aktuális rezsimet. Hozzátette, összesen tizenhét politikai tényezőt hívtak meg a találkozóra, a többségük pedig jelezte részvételét.
A tanácskozók hajlottak rá, hogy közös elnökjelöltet indítsanak a közelgő szerbiai elnökválasztáson, viszont konkrét nevek nem merültek fel. A találkozón arról is szó esett még, hogy nem tisztességesek a feltételek, hiszen a másként gondolkodók üldözésnek vannak kitéve, a média pedig a hatalom teljes ellenőrzése alatt áll.
A vajdasági székhelyű pártok és szervezetek közül a megbeszélésen csak a Magyar Mozgalom képviselői voltak jelen. (Tanjug)
Az oroszok is csatlakoznak, nem kell vízum Kínába
November 5-én Rigában aláírták a Belgrád—Budapest vasútvonal kiépítéséről szóló szerződést — számolt be Li Mancsang kínai nagykövet. Elmondása szerint a szerződésben az áll, hogy a Belgrád és Ópazova, valamint az Újvidék és a magyar határ közötti vasúti szakaszt a kínaiak építik, az Ópazova és Újvidék közötti részt pedig az oroszok. A munkálatok értéke mintegy 300 millió euró, az építkezésnek pedig a jövő évben kellene megkezdődnie.
A kínai nagykövet azt is elmondta, hogy Rigában egy vízumliberalizációs szerződést is aláírtak, mely Szerbia és Kína polgáraira is vonatkozik. Többé nem lesz szükség vízumra sem a Szerbiába, sem a Kínába való belépéskor. (B92)
Új képviselőcsoport
A múlt héten új frakció alakult a tartományi parlamentben. Az új csoportot alkotó képviselők közül Jelena Balašević és Amir Bislimi a Demokrata Párt listáján kerültek be a parlamentbe, viszont a párton belüli választások után kiléptek.
Arsen Kurjački az Elég Volt Mozgalom listáján szerepelt, de néhány nappal ezelőtt kizárták, Korhecz Tamás és Csonka Áron pedig a Magyar mozgalom az autonómiáért listán jutott be a tartományi parlamentbe. (Naslovi.net)