Ezen a napon született 1761-ben Debrecenben Diószeg(h)i Sámuel református lelkész, esperes, botanikus.
(Budapest, Józsefváros /Orczynegyed/ — 2023. november 1.)
Iskoláit szülővárosában járta. Belőle kiindulván jut el Hajdúböszörménybe, Kecskemétre, Göttingenbe… tanítani, további tanulmányokat folytatni. Hazatérte után Hajdúnánáson (1789-ben), Hajdúböszörményben (1793-ban), majd pedig Debrecenben (1803-ban) választják meg papnak. Áldásos tevékenységei a növénytudomány (botanika) mellett a református énekeskönyv reformmunkálataiban is tetten érhetőek. Diószegi Sámuel nevével Budapesten az ELTE Füvészkertjében is találkozhatunk, egy egyszerű emlékoszlopra felvésve. A magyar füvésztudomány terén úgyszólva minden kezdemény az ő nevével van kapcsolatban. Sógorával, Fazekas Mihály (1766—1828) neves, debreceni magyar költővel és botanikussal együtt írták azt a kétrészes, magyar füvészkönyvet, amely Linné alkotmánya szerint a két magyar hazában található növényeknek megismertethetésére vezet. (Külső hivatkozás: Wikipédia) A Diószegiről elnevezett, ugyancsak józsefvárosi utcának kezdetén pedig egy ház található, melyben Radnóti Miklós (1909—1944) költőnk lakott 1919 és 1922 között.
(Budapest, Józsefváros /ELTE Füvészkert/ - 2019. augusztus 18.)
(Budapest, Józsefváros /Orczy negyed/ - 2023. november 1.)
A szép emlékű lelkész 1813. augusztus 2-én hunyt el Debrecenben. A Dicsőült helyeken kezdetű dicséret, mely az egész teremtett világot hívja Isten dicséretére és magasztalására, ugyancsak Diószegi Sámuel tollából pattant ki anno.
„Dicséret, dicsőség, tisztesség és hálaadás, / A szentek Urának légyen örök magasztalás! / Kiben soha nincs megváltozás / Vagy ígérettől elhanyatlás, / Tőle fejünkre szálljon áldás!” (Külső hivatkozás: enekeskonyv.reformatus.hu)
Fényképezte: Martinek Imre