Budapest, Fiumei úti sírkert — 2023. január 21.
Nevét a források többnyire Kolosyként jegyzik, de előfordul a Kolossy változat is. És bár a Fiumei úti sírkertben található közös síremlékre téves keresztnév vésetett fel annak idején, az erdélyi Mezőkövesd (ma: Székelykövesd) nevű faluban született honvéd százados szabadságharci érdemei vitathatatlanok.
Pesten tanult jogot, az 1848-as forradalom kitörésekor joggyakornok (jurátus) volt, a Pilvax vezető tagjainak egyike. A világosi fegyverletétel után szülőföldjén, Maros-Torda vármegyében rejtőzködött, majd Frunza álnéven betyárruhában bujdosott. Végül önként jelentkezett a megszálló osztrák hatóságoknál. 1850 januárjában köztörvényes bűnözőnek minősítve kezdtek halálra ítélni egykori honvédeket. Közéjük tartozott Kolosy György honvéd százados is. A kivégzett teste jeltelenül feküdt a józsefvárosi temető egyik elhagyatott szegletében, ahonnan a kiegyezés évében Damjanich Jánosné, az aradi vértanú özvegye mentette meg, nyolc másik társával együtt, a végső feledéstől. 1867-ben őt is exhumáltatta és egy közös sírba helyeztette át a Kerepesi temetőbe, ahol 1870. november 1-jén síremléket állítottak. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Budapest, Fiumei úti sírkert — 2023. január 21.
Az emlékoszlopon Csernyus Emanuel, Szacsvay Imre, Abancourt Károly, Giron Péter, Streit Miklós, Noszlopy Gáspár, Jubal Károly és Sárközy Sándor neve is szerepel.
Kolosy György emlékezetét (1900 óta) a főváros budai oldalán lévő Kolosy tér őrzi.
Budapest — 2021. július 21.
Fényképezte: Martinek Imre