Vivát, VIVE! Hajdanán, vagyis a kezdetek kezdetén — 1996-ban ilyen köszöntési forma illeté meg a magyar nóták és csárdások debellácsi fesztiválját, melyet megálmodói hagyományt teremtő szándékkal hívtak létre. Ezen esztendőben a rendezvény földanya havának második vasárnapján (szeptember 8-án) gyűjtötte egybe a műfaj szerelmeseit.
Helyszínileg Torontálvásárhelyen, a József Attila Művelődési Otthon rendezvénytermében, immáron huszonnyolcadik alkalommal. És bár ezen a téren is evidens a megfogyatkozás — mind a versenyzők, mind a befogadó közösség számát illetőleg, a tenni akarás, a szívós… úgymond csak azért is lendület egyelőre még tudott kellő szelet biztosítani ezen nemes szellemi projektum olykor lankadni (nem) tetsző vitorláiba! Az idén az amatőr nótaénekesek kategóriájában sajnos egyetlenegy fellépő sem akadt, de a szakzsűri által a nyilvános megmérettetésre jóváhagyott tíz új szerzemény közül is — a nóta tolmácsolását vállaló énekes távolmaradása okán — csak kilenc lett előadva. Nem, nem pálcatörés ez, csupán a szervezők által is nyílt sisakosan megfogalmazott pillanatnyi helyzetkép. Egyfajta ürömcsepp az örömben.
Csoportkép előadókkal és szerzőkkel
Statisztikailag a 2024. évi VIVE-n tíz új szerzemény (nóta és csárdás) kapott bemutatkozási lehetőséget. A hallottakat egy négytagű zsűri — Guzsvány Izabella, Bolyos Miklós, Bakator János és Győri Zoltán — véleményezte és rangsorolta. Körültekintő munkájuk eredményeképpen külön-külön szakmai elbírálásban részesült az előadott pályaművek zenéje és szövege, illetve a szerzemény előadójának igyekezete, pontosabban szimbiózisa a reabízott alkotással. És persze, összhangban a jó öreg és bevált szokásokkal, a publikumnak ezúttal is volt hozzászólása, lévén ő is megte(he)tte voksát a számára legkedvesebb új szerzeményre…
Mindent összevetve a szervezőknek ezúttal is sikerült egy remek és hangulatos estet összehozniuk, melyben echte a nótáké volt a főszerep. Mi több, nemcsak a debütáló szerzeményeké, de a hétpróbás régieké is, melyeket az eredményhirdetést megelőző gálaműsor keretében Kotroba Júlia, Szunyog Tibor, Cára Aranka, Lapcsevics Jovica, Morvai Melinda, Szabó Dékány Zsófia és Guzsvány Izabella adtak elő. A fesztivál alkalmi zenekara Kurunczi Andor prímás vezetésével játszott. A 28. VIVE nyitányában Vitkay Kucsera Ágota dédnagyapja, Vitkay Gyula (1895—1973) szép emlékű kántor és zeneszerző halhatatlan szerzeményét, a Megfordítom kocsim rúdját kezdetű nótát tolmácsolta, búcszúzáskor pedig a Kék nefelejcs csendült fel. Mint az idők folyamán oly sokszor, midőn ez utóbbi volt egyúttal a falunk magyarságának himnusza is. Lévén az a másik, az igazi, indexen vala…
Tulipános, kis láda csárdás. Előadták Szabó Dékány Zsófia és Lapcsevics Jovica
Az idei rendezvényt, melynek fővédnökei a Bethlen Gábor Zrt., a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, valamint Antalfalva Önkormányzata, társvédnökei pedig a (torontálvásár)helyi Október 4-e Közművesítési Vállalat, illetve Alföldi István magánszemély voltak, jelenlétével Kovács Elvira asszony, a Szerbiai Képviselőház alelnöke is megtisztelte. Alkalmi gondolataihoz László Mária Magyar dalaink című verséből választott bátorító idézetet: „Amíg vannak szép dalaink, addig lesznek hű fiaink. Átléphetünk századokat. Megélhetünk viszályokat. Amíg lesz egy magyar lélek, addig zeng a magyar ének!”
Eredmények:
Zene kategória — 1. hely: Juhász Gábor; 2. hely: Morvai Melinda; 3. hely: Cseszák László
Szöveg kategória — 1. hely: Beretka Szénási Eszter; 2. hely: Kovács Antal — Toni; 3. hely: Szunyog Tibor
Előadói kategória — 1. hely: Szabó Dékány Zsófia; 2. hely: Lapcsevics Jovica; 3. hely: Kotroba Júlia
Közönségdíj: Szabó Dékány Zsófia
Guzsvány Izabella művésznő a 28. VIVE gálaműsorában kiemelt előadóművészként lépett fel, aki Lehár Ferenc Cigányszerelem, illetve Kálmán Imre Csárdáskirálynő operettjéből adott elő részleteket. Az elírásért az érintett szíves elnézését kérem. Tisztelettel a cikk szerzője
Fényképezte: Martinek Imre