A homoktövis tudományos neve Hippophae rhamnoides, az első szó lovat (hippo) és ragyogást (phae) jelent. Azzal kapcsolatban, hogy honnan eredhet ez a név, több legenda is létezik.
Már egy VIII. századi könyvben, a Si Bu Vidianban klasszikus tibeti gyógyszerként jegyezték fel, a Kínában élő tibeti orvosok ugyanis nagyon sokféle betegség gyógyítására használták a homoktövist. De ismerték a klasszikus kori görögök is, és állítólag adták a lovaiknak abrakként, hogy szép, fényes legyen a szőrük tőle. Ez feltehetőleg nemcsak mendemonda, hiszen még rendszertani nevében is, mely görög eredetű, a hipposz, azaz a ló szó rejlik. A rhamnoides pedig a rhamnosz görög szóra vezethető vissza, mely tüskés, tövises bokrot jelent, több ilyen növénynek volt a közös gyűjtőneve.
Az állatok közül többen is szeretik, és ösztönüktől vezérelve fogyasztják. Orosz gyógyítók mesélték, hogy Oroszországban, főleg Szibériában, a medvék igen kedvelik, és téli álmuk előtt jól belakmároznak belőle, amikor a zsírrétegüket képzik, hogy minél több vitamint és nyomelemet raktározzanak el a hosszú, téli hónapokra. Ehhez persze jókora mennyiség elfogyasztására van szükség — még mielőtt bárki is megijedne, hogy a homoktövistől hízni lehet —, és nyilvánvalóan a medvék téli álom előtt megváltozott hormonjaihoz is köze van. Embereknél éppen ellenkezőleg, fogyókúrákhoz szokták inkább ajánlani fogyasztását, a többi közt magas zsírsavtartalma miatt. Azt is mesélték, hogy például amikor egy vadász meglő egy medvét, akkor az a homoktövisesbe megy „gyógyulni”. Befekszik oda, és azt eszi ösztönösen, mivel a homoktövis bogyói sejtregeneráló hatásúak. De nemcsak Szibériában, Kínában, a Kaukázusban, hanem a skandináv területeken is ez az egyik legfőbb, néhol az egyetlen C-vitamin-forrásuk a vadon élő állatoknak, akárcsak az ott élő embereknek. Mivel ez a növény nagyon jól bírja az extrém hidegeket, akár a –40 fokot is, és a gyengébb talajokon is aránylag jól megél.
Az ókori görögök úgy vélték, hogy a homoktövis a Pegazus fő tápláléka volt, ebből nyerte a repülésre való képességét, és ez az oka annak is, hogy minden alakalommal, amikor patái a földet érintették, víz spriccelt fel. Létezik egy olyan hiedelem is, amely szerint az ókori görögök egykor az öreg és beteg lovakat elengedték a hegyekben, hogy utolsó napjaikat ott éljék le. Ezek a lovak azonban egészségesen, élettel telve, fényes, ragyogó szőrrel tértek vissza hozzájuk.
A homoktövisbogyó és -levél csaknem 250 biológiailag aktív természetes eredetű komponenst, értékes fitotápanyagot tartalmaz. Kiemelkedően magas a C-vitamin-tartalma (2000—2500 mg/1000 g) és E-vitamin-, karotinoidtartalma. A homoktövis C-vitamin-tartalma tízszerese a citroménak. A C-vitamin, melyet egyesek csodaszernek is neveznek, a legfontosabb vízben oldódó antioxidáns, mely megköti a szabad gyököket. A homoktövis 10-szer több béta-karotint tartalmaz, mint a sárgarépa: 30—40 mg/100 g. Továbbá fehérjében, aminosavakban, szénhidrátokban és 42 különböző lipidben is gazdag. Tartalmaz még szerotonint, mely mint ingerületátvivő anyag az érzelmek szabályozásában kap fontos szerepet. Szinte valamennyi betegség leküzdésében segíthet, védi az ereket, a szívet, serkenti a vörösvértest-képződést, erősíti a legyengült szervezetet, az immunrendszert, és hozzájárulhat a daganatos betegségek kialakulásának, továbbterjedésének megelőzéséhez.
A homoktövis 14 féle vitamint tartalmaz, gazdag A-vitaminban, B1-, B2-, B3-, B6-, B9-vitaminokban, K-vitaminban és P-, PP-vitaminban (flavonglikozid-származékok). Az A-vitaminnak a szem megfelelő működésénél, a csontnövekedésben, a hámszövetek, a bőr és nyálkahártya felépítésében van jelentős szerepe. A B-vitaminok felelnek a sejtek energiatermeléséért és a zsírok, fehérjék anyagcseréjéért, különösen idősebb korban fontos a megfelelő mennyiség bevitele. B12-vitamint is tartalmaz, mely az anyagcsere-folyamatok fontos szereplője, leépíti az egyes zsírsavakat, és vérképző szerepe is van. A homoktövisben található E-vitamin (tokoferol) mindenekelőtt sejtmembránvédő tulajdonsággal bír, mert felfogja a reaktív oxigénfajtákat (antioxidáns). A szervezetben kiemelkedő védelmet nyújt a bőr idő előtti öregedésével szemben. Gondoskodik a kötőszövet rugalmasságáról, a sima bőrről, és segíti a sejtmegújulást. E-vitamin-tartalma magasabb a búzáénál vagy a kukoricáénál. A természetes E-vitamin 4 féle összetevőből áll, alfa-, béta-, delta- és gamma-tokoferolból, s ezek közül a gamma, melyet a mesterséges készítmények nem tartalmaznak, különösen fontos lehet a vörösvértestek képzésében, a gyulladások és a rák megelőzésében, gyógyításában. A test számára igen fontos a K-vitamin is, a kutatások szerint óriási szerepe van az érrendszeri és lágyszöveti meszesedés és ezáltal a csontritkulás megelőzésében.
A homoktövis értékes szerves savakat, almasavat és borostyánkősavat, 18-féle aminosavat (pl. cisztein, lecitin, fenilalanin), 11-féle makro- és mikroelemet (Na, P, Fe, Mn, B, Ca, Al, Si, Mg, Zn, Ti), valamint 22-féle zsírsavat tartalmaz. 36-féle bioflavonoidja közül a quercetin, baicalin, myricetin, isorhamnetin és kempferol jelentősek, melyek erős gyulladásgátló, tumorellenes hatóanyagok, és melyek a homoktövis többi összetevőjével felerősítik egymás hatását (allergia, szívpanaszok, gyulladásos ízületek, daganatok, prosztata-sejtelváltozások).
A homoktövisolajnak magas a flavonoidtartalma, ezért a legújabb kutatások szerint kiemelkedőek az élettani hatásai. Részt vesz a sejtfolyamatok szabályozásában, erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő, antioxidatív és antibakteriális hatású. Magas polifenoltartalommal bír, ez a növény saját védelmi vegyülete, hasznos a káros UV-sugárzással és más kórokozókkal szemben, támogatva sejtjeink, szerveink működését. A homoktövisvelő immunerősítő hatása a C-vitamin-, a flavonoid- és a lignántartalmának köszönhető. Kutatócsoportok rámutattak arra, hogy a növényvilágban előforduló lignán (szekoizolaricirezinol-diglükozid) kulcsfontosságú a rákmegelőző terápiákban (Marczal, 2005). A homoktövislevél szintén értékes, mivel magas vitamin- és nyomelemtartalma révén pozitív hatással bír az érelmeszesedés folyamatára, májvédő tulajdonságú, valamint antivirális, antimikrobiális támogatást ad szervezetünknek. A homoktövisolaj egy kiemelkedő omega-komplex, omega-3 (alfa-linolénsav), omega-6 (linolsav), omega-7 zsírsavak (palmitoleinsav, vakcénsav, hexadekánsav), omega-9 (olajsav), béta-szitoszterol (hatékony koleszterincsökkentő), cisz-vakcénolajsav, fitoncid- és nyomelemtartalma nagyon magas. Ezek fontos táplálkozásfiziológiai és dietetikai értékkel bíró telítetlen zsírsavak. A homoktövisolaj aktiválja a szénhidrátok energia-anyagcseréjét, és ezáltal megteremti a sikeres fehérjeszintézis előfeltételeit. Vizsgálatokkal támasztották alá, hogy a homoktövisolaj segíti a mikrokeringést, és egy egészséges, rugalmas szerkezetű bőrt eredményez. A homoktövisolaj magas béta-karotin-tartalma természetes fényvédelmet ad, UV-szűrő tulajdonsága van, ezáltal csökkenti a fény hatására az érzékeny bőrön jelentkező bőrpírt, pigmentációs zavarokat. A további értékes összetevők kombinációja regeneratív hatást nyújt. A C- és az E-vitaminnal együttműködve serkenti a bőrben a kollagénképződést, és belsőleg használva bizonyos típusú napfényallergiák ellen is hatásos. Ezenfelül antioxidatív tulajdonsággal bír, és gátolja az oxidációs folyamatok által előidézett sejtelváltozásokat.
Maradjunk egészségesek!