home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Ha nyár, akkor táborozás!
Miskolci Krisztina
2024.08.01.
LXXIX. évf. 31. szám
Ha nyár, akkor táborozás!

A Szekeres László Alapítvány az idén is figyelemre méltó nyári táborokkal készült kicsik és nagyok számára. Július 15-e és 26-a között négy táborral gondoskodtak a gyerekek szórakoztatásáról. A rendezvények helyszíne főként az alapítvány épülete volt, de a falakon kívül is szerveztek programokat.

A sort a július 15-e és 19-e között megrendezett Kamaszlélek a sportpályán elnevezésű sporttábor nyitotta, melyet dr. Klinovszky Andrea szakpszichológus vezetett, és mely a tizenhárom—tizenhat éves fiatalokat várta. A cél az volt, hogy széles körben megismertessék a kamaszokat különféle sportágakkal, jeles sportolók közreműködésével. Fontos volt, hogy lehetőséget kapjanak élményszerzésre, barátkozásra, és új ismereteket sajátítsanak el a testmozgással és az egészséges életmóddal kapcsolatban. A tábor első napján Bálint Beáta pszichológus tartott foglalkozást, melyen a csapatépítésre, ismerkedésre, önismeretre, stresszkezelésre, a sport és a lelki egészség kapcsolatára helyezték a hangsúlyt. A hét folyamán több helyszínre látogattak el a fiatalok, ahol sportolók, valamint szakértők vezették be őket egy-egy sportág és az egészséges életmód világába. A szabadkai HERO edzőteremben Makai Attila személyi edző által különféle mozgásgyakorlatokkal és a Crossfit elemeivel ismerkedhettek meg. A szabadkai városi stadionban Ubori László atléta, edző és Szenczi Róbert diszkoszvető, súlylökőedző vezette be a fiatalokat az atlétika rejtelmeibe. Topolyán Mihájlovits Miklós ötszörös világbajnok erőművész tartott előadást, valamint különféle erőgyakorlatokat is ki lehetett próbálni. Lackó Lénárd poolbiliárd-bajnok betekintést engedett a biliárd fortélyaiba. Bognár András edző segítségével falmászást tanultak, majd az MTTK épületében dr. Halasi Szabolcs egyetemi oktató tartott előadást az egészséges életmódról és a helyes táplálkozásról. A szabadkai vívóklub termében Liza Ležaić Schweitzer a vívás alapjait mutatta meg, Palicson pedig Klinovszky Michael és Varkulya Csongor vízilabdázók versenyjátékokkal várták a gyerekeket. Egy kis e-sport is terítékre került, a Perlaki Róbert, a GamesGuru tulajdonosa által fejlesztett applikációval a gyerekek a virtuális térben versenyezhettek. Calbert Vanja és Stojanović Ivett a gyeplabda világába kalauzolta a tábor résztvevőit. A hét utolsó napján Törökfaluba látogattak, ahol Miklós Dóra, a Tücsök Szálló tulajdonosa fogadta őket, majd Adán Csonka Attila közreműködésével csónakázással, íjászattal és paintball-lal tették fel az i-re a pontot.

A sikeres első tábort a következő héten három újabb követte. Július 22-e és 26-a között két informatikatábort tartottak (Digitális detektívek — kattints és szabadulj, valamint Kiberkaland — juss ki kóddal) Vörös Csaba informatikus vezetésével. Előbbi a nyolc—tizenegy, utóbbi pedig a tizenkét—tizenöt éves korosztálynak szólt, a foglalkozások a SZLA épületében folytak. A hét harmadik tábora A sport bűvöletében elnevezésű nyári gyermektábor volt, mely nyolctól tizenegy éves gyerekekkel telt meg.

Gyermán Andreát, a SZLA munkatársát, szervezőt kérdeztem a programokról:

— Mindkét informatikatáborban online szabadulószobával foglalkoznak a gyerekek, és mivel olimpiai év van, a tábor a sport köré épül. Próbáltunk hétfőtől péntekig minél több sportot elhozni ide, és külső helyszínekre is menni, hogy minél többet kipróbáljanak, megismerjenek, hátha valakinek jobban megtetszik valamelyik. Nálunk bevett szokás, hogy a kisebb korosztálynál kézműves-foglalkozással is készülünk, most ez is a sport köré épült. A héten egyebek között kipróbálták a teniszt, focit, mazsorettezést, falmászást, néptáncot, különféle csapat- és versenyjátékokat, de logikai matematikát is becsempésztünk számukra sport formájában mint egy kis agytornát, illetve előadásokat is hallhattak. A visszajelzések jók, nagyon szeretik, főleg a gyerektábort, mely a meghirdetésétől számított két órán belül betelt. Nagyon sok a visszajáró gyerek, szeretik a hangulatot, barátkoznak, több helyről jönnek, nemcsak Szabadkáról, hanem a környező településekről is, például Hajdújárásról, Királyhalomról, Temerinből. Elsősorban azért rendezzük meg az eseményt, hogy összehozzuk a gyerekeket, és kimozdítsuk őket az online világból, ne csak a telefon vagy a számítógép határozza meg az életüket. Szerintem azzal, hogy napi négy órán át foglalkozásokat tartunk, a szülők dolgán is könnyítünk. A táborvezetőket pedig specifikusan keressük, ki az, aki egy-egy témára szakosodott.

Az informatikatáborokról Vörös Csaba informatikus számolt be bővebben:

— A mostani tábor formabontó, még nem szerveztünk ilyen tartalmút. A témája egy képzeletbeli szabadulószobára épül, ahol napról napra, feladatról feladatra pontokat kell gyűjteniük a csapatoknak, rejtjeleket felfedezni, majd ezek segítségével átküzdeni magukat a feladatokon. Naponta öt—tíz feladatot tudunk elvégezni, mert két csoportban folyik a foglalkozás, egy kisebb és egy nagyobb korosztállyal. Változatos témákkal készültünk, akad itt programozás, kódolás, mesterséges intelligencia, titkosírás, rejtjelezés, morzekód, és még sorolhatnám. Számos feladattal fogunk megismerkedni, sajnos nem tudunk ezekben elmélyedni, mivel nem áll annyi idő rendelkezésre, így egy nagy téma köré szerveztük a tábort, hogy mindenből tudjunk egy picit szemezgetni. A hét végére egy képzeletbeli hacker nevét kell leleplezni, aki eltulajdonított bizonyos dokumentumokat. Az öt betűből álló nevét csak pénteken tudjuk meg, és segítségével újabb rejtjelezéssel hozzájuthatnak az eltulajdonított dokumentumokhoz is — ezt a történetszálat követjük különféle feladatokon keresztül. Online szabadulószobákat is használunk, Google-térképet, fordításra is szükség van, valójában olyan, amilyen egy valódi szabadulószoba a hétköznapi életben, itt is hasonló feladatokat találunk ki az ő korosztályuknak megfelelően, a számítógép köré szervezve. Itt nincs szükség előzetes informatikatudásra, úgy állítottuk össze a feladatokat, hogy a bevezető tudnivalókat elmagyarázom nekik, és ha odafigyelnek, eljutnak a megoldásig. Ezért van az is, hogy csapatban dolgozunk, ha esetleg valakinek gondja adódna valamivel, a csapattársak segítenek, így sikeresen tudnak dolgozni. A foglalkozások fejlesztik a logikus, algoritmikus gondolkodást, gyakorolják a fordítást, gépelést, egérhasználatot, a többségüknek az a legjobb élmény, hogy eljutnak a megoldáshoz, közösen gondolkodnak, társas kapcsolatok alakulnak ki. A csapatmunkát is pontozom, a fair playt, ha segítenek egymásnak. Úgy hallom, a gyerekek az aznapi feladatokat otthon is kipróbálják, és keresik az újabb kihívásokat.

A tizenhárom éves, zentai Radócki Márk a következőket mondta a táborról:

— Az egyik ismerősöm ajánlotta a tábort, ezért úgy gondoltam, kipróbálom. Gondolkodós feladatokat csinálunk, például egy koordináta-rendszert kellett megoldani. Nekem nagyon tetszik, sok érdekes dolgot csinálunk, megtudtam, milyen jó csapatban dolgozni.

A július 22-e és 26-a között zajló sporttábor is sok nagyszerű élménnyel gazdagította a résztvevőket. A hét folyamán a SZLA épületében csoportfoglalkozásokkal várták a gyerekeket, de kipróbálhatták magukat a kiserdei teniszpályán, majd a Majsai Úti Általános Iskolában nyílt lehetőségük falmászásra és mazsorettezésre.

— Már többször voltam itt, és mindig valamilyen témához kapcsolódtak a táborok, az idei évben a sport volt fókuszban. Igyekeztem olyan feladatokat összeállítani a játékokhoz, amelyek fontosak a sporttevékenységekben, ilyen a figyelem, az állóképesség növelése, voltak logikát és memóriát igénylő feladatok, és olyanok is, amelyek a csapatszellem erősítésére szolgáltak — mesélte Sőreg Anita magyarkanizsai óvónő, aki gyermekek mozgásfejlesztésével foglalkozik.

— Többnyire a mozgásos, illetve a csapatjátékokra fókuszáltunk, ahol a gyors reakció fejlesztése és a kooperáció volt a cél. Voltak olyan gyakorlatok, ahol egymással versenyeztek, olyan feladatok, amelyek a finommotorikát, koordinációt, gyorsaságot javították. Izomzatfejlesztő játékokat is ki lehetett próbálni, mint például a mászás, kúszás, illetve a kötélhúzás, ahol összemérhették az erejüket — nyilatkozta Árokszállási Ervin, az egyik foglalkozásvezető.

Rajić Hanna kilencéves, szabadkai kislány elmondta nekünk, mivel foglalatoskodtak a héten:

— Teniszeztünk, kézműveskedtünk, akadálypályáztunk, agytornáztunk, fociztunk, falat másztunk, mazsoretteztünk, versenyek is voltak. Nagyon jó volt, sok új barátom lett.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..