
A tavaszi időszak kezdetével egyre több tudományos konferenciát és találkozót rendeznek. Nincs ez máshogyan az egyetemisták körében sem. Pécsett, a Szentágothai Felsőoktatási Interdiszciplináris Konferencián (SZOFIKON) való részvétellel az újvidéki Európa Kollégium hallgatói is megkezdték az idei tanácskozások időszakát.
A kétnapos összejövetelen a 6 országból érkező 293 szerző 173 kutatását mutatták be. Az ünnepi megnyitó kezdetén dr. Trócsányi András, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának dékánja üdvözölte az egybegyűlteket. Beszédében kiemelte, a konferenciára beérkező munkák prezentálása 27 különböző szekcióban történik, számos tudományágat felölelve, ezzel is hangsúlyozva az esemény multidiszciplináris és nemzetközi jellegét. Dr. Szentpéteri L. József, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának megújult Szentágothai János Protestáns Szakkollégiumának (SZJSZK) elnöke az idén húsz éve fennálló szakkollégium névadójáról, illetve a tehetséggondozási rendszer sikereiről emlékezett meg. Ezután a plenáris előadások keretében prof. dr. Gábriel Róbert és prof. dr. sc. Marija Heffer előadásait hallgathatták meg a jelenlévők.
Az újvidéki Európa Kollégium csapata (Horváth József felvétele)
A rendezvény eredetéről, működéséről és jövőképéről az esemény fő szervezőivel, Béres Andrással, a Pécsi Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának doktoranduszával, valamint Kovács Tiborral, a PTE Természettudományi Karának ötödéves földrajz-történelem tanár szakos hallgatójával beszélgettünk.
B. A.: — Nagy változásokon vagyunk túl, szakkollégiumunk ugyanis teljesen megújult, és új vezetősége lett. Az idei tanév folyamán, az ősszel volt egy belső konferenciánk. Ennek tapasztalatai mentén úgy döntöttünk, hogy megpróbálkozunk egy nagyobb volumenű, nemzetközi konferencia szervezésével. Egy részben új kezdeményezésről van szó, melyet hagyományteremtő jelleggel, nagyobb célközönség számára álmodtunk meg.
K. T.: — Hosszú ötletelés előzte meg a konferencia nevét. Igyekeztünk helytörténeti vonatkozást is adni neki, így jutottunk el a SZOFIKON-ig, mely két elemből áll össze. Szem előtt tartottuk, hogy a Sopianae (ejtsd: Szofiáne) Pécs ókori neve, így az antikvitás gyökereihez nyúltunk vissza a konferencia nevének első részével. Ehhez illesztettük a KON végződést, utalva az esemény jellegére mint konferenciára. Annak érdekében, hogy a konferencia híre minél több emberhez eljuthasson, igyekeztünk a kapcsolati hálóinkat minél jobban felhasználni. Megkerestük azokat a barátainkat, akik más egyetem vagy szakkollégium hallgatói, ezzel bekapcsolva és értesítve további intézményeket is.
B. A.: — Célunk, hogy lehetővé tehessük a legkülönbözőbb tudományterületről érkezők számára az inspirálódást egymás témáiból. Emellett a találkozó nyújtson lehetőséget a gondolatcserére és a szakmai kapcsolatok építésére. Külön örömmel töltött el bennünket, amikor azt tapasztaltuk, hogy a kávészünetek során olyan beszélgetések folytatódtak, amelyek a szekcióülések során kezdődtek. Emellett számos alkalommal láthattuk különböző tudományterületű hallgatók diskurzusát is. A szervezés idején törekedtünk arra, hogy minden szakterületnek megfelelő neves oktatókat keressünk fel az értékeléshez, így például számos egyetemi professzor vállalta el a konferencián való zsűrizést. A rendezvény után egy tanulmánykötettel is tervezünk jelentkezni. Ez többeknek lehetőséget teremtene első publikációjuk elkészítéséhez. Bízunk benne, hogy a konferenciával elértük célunkat, mely szerint mind a kezdő, mind a tapasztalt hallgatókat is támogatni tudtuk szakmai előmenetelükben.
K. T.: — A szervezésben rengeteg támogatást kaptunk. Szeretnénk kiemelni a PTE Hallgatói Szolgáltató Központot, mely anyagilag segítette a rendezvényünk, valamint a konferencia védnökét, dr. Trócsányi Andrást, a Természettudományi Kar dékánját, illetve dr. Szentpéteri L. József címzetes egyetemi tanárt, a PTE SZJSZK elnökét. Bízunk abban, hogy pozitív képet sikerült kialakítanunk a hozzánk látogató kutatók, hallgatók, doktoranduszok számára, s hogy bizalmat is építhetünk ezáltal. Reméljük, hogy a SZOFIKON folytatódni fog a jövőben.
Pillanatkép a konferenciáról (Csortos Szabolcs felvétele)
Az újvidéki Európa Kollégium 5 egyetemistája 4 szekcióban, a biológia- és agrártudományok, a filozófiai és társadalmi narratívák, a történelemtudomány, valamint a közgazdaság-tudomány kategóriában mutathatta be előadását.
Vadnai Erika az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének hallgatója. 2023-ban a Kossuth-szónokversenyen harmadik helyezést ért el, ezzel pedig ő lett a Kárpát-medence legjobb női szónoka. Most a Szónok-e az influenszer? című kutatását adta elő.
— Az influenszerek, azaz a közösségi médiából ismert tagok, véleményvezérek beszédeit elemeztem retorikai szempontból, külön hangsúlyt helyezve az érvekre, azok típusaira, a nyelvhasználatra, illetve a meggyőzés/hatáskeltés egyéb eszközeire. Négy saját vállalkozást működtető magyar influenszer alkotta a mintaszámot, akiknek a világhálón videó formájában megtalálható beszédeit először meghallgattam, majd szöveggé alakítottam, és ezeket vizsgáltam meg. Dr. Aczél Petra fogalmazta meg, hogy a retorika gyakorlati értelemben soha nem szűnt meg létezni. Kutatásom a hatáskeltés eszközeit vizsgálja retorikai szempontból, és aktualitását abban látom, hogy a közösségi média tartalmaival állandóan találkozunk, a megtekintett (reklám)videók akarva-akaratlanul hatást gyakorolnak ránk, növelve a vásárlói szándékot. A jövőbeli hasznosulása figyelemfelkeltés arra, hogy egy-egy celeb által hirdetett tartalomnál mindig kétszer gondolja végig a hallgatóság, hogy a szituációból kitudódott szükséglet kinek az érdekét szolgálja. Lényeges, hogy az elhangzott beszédeket mindig kritikusan, véleményként kezeljük, melyek vitathatók, és tévedéseket is tartalmazhatnak. A SZOFIKON-on, illetve külföldi konferencián előadóként először vettem részt. A retorikában szerintem az a szép, hogy számtalan területen találkozhatunk vele. A pécsi konferencián a közgazdaság-tudományi szekcióba kerültem be, így most egy más tudományterületű szakembertől kaphattam építő jellegű kritikát. Ez azért fontos, mert eltérő szemszögből közelíti meg a témát, új kapukat nyitva a kutatás továbbfejlesztése érdekében. Az Európa Kollégium ösztöndíjasaként mentorommal, dr. Katona Edittel folytatom tovább a munkát, mélyebben átjárva a téma más kérdésköreit.
Vadnai Erika (Horváth József felvétele)
A hallgatók a számos tapasztalat és élmény mellé ajándékcsomagot is kaptak, melyben egyebek között megtalálható a konferencián előadott munkákat összegyűjtő absztraktkötet is. A legjobb előadásokat díjazták, emellett pedig a résztvevőknek lehetőségük lesz az év második felére tervezett rezümékötetben is publikálni kutatásaikat.
A szervezők csoportja (a szerző felvétele)