home 2025. január 21., Ágnes napja
Online előfizetés
Galagonya, a szív kenyere
Juhász Elizabetta
2024.09.29.
LXXIX. évf. 39. szám
Galagonya, a szív kenyere

„Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya…” — igézte meg Weöres Sándort a természet varázslatos kincsesládájának egyik legsokoldalúbb gyógynövénye. Az ősz beköszöntével az erdőszélek a napfényben tűzpiros színekben ragyognak, ami a galagonyabokrok piros bogyóinak éretté válását jelzi. Tavasszal a virága, ősszel a bogyó lát el bennünket gyógyhatásával.

A galagonya szívet erősítő, koleszterinszintet karbantartó, vérnyomást csökkentő, értágító, érelmeszesedést megelőző. Megbabonázó tavasszal ez a bokornyi menyasszonyi csokor, melynek a levelei finom, diós, fanyar, míg virágai mézédes ízt csempésznek a szánkba, gyümölcse meg igazán izgalmas, savanykás aromával kecsegtet, és a gyönyörű, meggypiros színe lenyűgöző. 

Nemhiába választották ezt a fura, szúrós bokrot a legenda szerint a boszorkányok éjszakai táncuk színhelyéül, átváltoztatva magukat macskává, nyúllá vagy más éjszakai állattá. A babona szerint ha galagonyaágat istállóba vagy baromfiólba akasztanak, távol tartja a kígyókat, patkányokat. Azt beszélik, a májusban szedett galagonya megóv a villámcsapástól, a szerelem szellőit viszont bevonzza.

A galagonyával végzett vizsgálatokban a kezelés csökkenti a magas vérnyomást, a szívelégtelenséget, ezáltal javul a szív működése. Szoptatás alatt is alkalmazható. A virágjából és gyümölcséből készült kivonat, tinktúra a szívizomgyengeségre kitűnő gyógyír, az elernyedt szívet nagyobb teljesítményre teszi képessé. A szívműködés megerősödik, szabályozódik, az ideggócok megnyugszanak. A szédülés, szorongó érzés, szívdobogás, szabálytalan szívműködés, rövid légzés, ideges görcsök gyorsan megszűnnek.

A számos mellékhatást okozó, értágító gyógyszerekkel szemben a galagonya virágos hajtásvégéből készített tea rendszeres fogyasztása nem az erek falát tágítja, hanem az erek falának meszesedését akadályozza meg azzal, hogy eltakarítja az áramló vér útjából a plakkokat, és ezért nem szűkül le az ér. A vér szabadon áramolhat az erekben, és nem nő a vérnyomás. A verőerek falának tisztán tartásából nem marad ki a szív koszorúereinek és a főerek billentyűinek tisztán tartása, meszesedésmentesítése sem. A szívizom vérellátásának javításával növeli a szív munkabírását. Ezzel a szívinfarktus kockázatát csökkenti jelentősen a galagonyatea fogyasztása.

A galagonya gyógynövényként nemcsak a magas vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, illetve mellékhatások nélküli kezelésére használható, hanem köszvény és veseproblémák esetén is enyhülést hozhat a fájdalmas panaszokra. A galagonya a központi idegrendszerre is hat, ezért a szapora szívverést és a szédülést is eredményesen lehet vele kezelni. A stressz okozta idegesség ellen is jótékony. Stresszoldó, nyugtató hatása is van.

A galagonya terméséből, a bogyóból, szívet megnyugtató lekvárt készíthetünk. Főzés előtt nyomkodjuk szét a megmosott piros galagonyabogyókat. A szétnyomkodott masszára annyi vizet öntsünk, hogy feléig-harmadáig ellepje. Ízlés szerint cukrot is tehetünk hozzá. Vegyük azonban figyelembe a galagonyalekvár ízesítésekor, hogy a cukor nem igazán egészséges. Alacsony lángon, folyamatos keveréssel főzzük meg és sűrítsük be. A galagonyalekvár szapora szívdobogás és szívritmuszavar megszüntetéséhez lehet kiváló, mellékhatások nélküli gyógyszer.

A galagonya a természet varázslatos kincsesládájának egyik legértékesebb ékköve, a vérnyomás, a szív barátja. A rózsafélék családjának tagja legelők, erdők szélén, tövises cserjén vagy kis fán nevelgeti a népgyógyászatban szívgyógyszerként alkalmazott virágzatát. Bizony nem túlzás, amikor a galagonyát a szív megmentőjeként emlegetjük, hiszen a galagonya az erek izmait rugalmasan tartja, így a szív- és érrendszeri problémákra, magas vérnyomásra a leghatékonyabb gyógynövény. Az értágító hatású gyógyszerekkel szemben a galagonya nem az erek volumenét növeli, hanem eltakarítja a vér útjából a blokkokat, így nem vékonyodik el az érfal. A galagonya, akár egy szorgalmas takarító, tisztogatja a meszesedett, ezáltal rugalmatlan érfalakról a plakkokat, nem hagyva ki a létfontosságú koszorúereket, és az aortabillentyűt sem. Utóbbi esetében a meszesedés következménye, hogy a billentyű nem zár jól, a vér egy része visszaáramlik — galagonyával ez az állapot is javítható. Már az első tünetek, emelkedett vérnyomások alkalmával cselekedni kell, nem szabad megvárni, amíg a magas vérnyomás állandósul!” (Szabó György bükki füvesember)

A galagonyateát évekig lehet fogyasztani, semmilyen mellékhatása nincs, hatóanyagai kiürülnek, nem halmozódnak fel. Ám a galagonyateát csak állandóan magas vérnyomás esetén szabad folyamatosan használni, alacsony és ingadozó vérnyomás esetén nem ajánlott túllépni a heti 1-2 csészényi adagot. Szívritmuszavarok esetén azonban normális vérnyomás ellenére is fogyasztható, akár napi rendszerességgel is.

A megelőzésre használt teát elég heti 1-2 alkalommal inni, de ha nagyon ritkán, néha-néha elfogyasztunk belőle egy-egy csészével, akkor is sokat tettünk az egészségünkért. A jobb felszívódás érdekében étkezés előtt fogyasszuk, a nap bármely szakában, lehetőleg ízesítés nélkül.

A gyógynövények valódi természete abban a harmóniában nyilvánul meg, amellyel testünket, lelkünket és szellemünket egyaránt az egyensúlyi állapot irányába, végső soron a betegségek megelőzése felé tereli. Ha ezt a harmóniát átérezzük, magunkévá tesszük, és mintegy elmerülünk benne, valóban egy emlékezetes kalandban lesz részünk.

Jó egészséget kívánok!

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..