A Keresztény Értelmiségi Kör óbecsei helyi szervezete nyilvános tribünjének vendége és előadója dr. Harmath Károly ferences atya, az Agapé Kiadó alapítója és igazgatója, a Keresztény Értelmiségi Kör alelnöke volt. Előadásának címe a Ferences nagy jubileumok. Az előadás házigazdája ft. Fuderer László plébános volt, és a rendezvényt, mely imával kezdődött, az óbecsei belvárosi Nagyboldogasszony-plébánia hittantermében tartották meg.
Szent Ferenc halálának 800. évfordulójára készülve ünnepségsorozat indult azzal a céllal, hogy felelevenítsük életének és lelkiségének legfontosabb mozzanatait, és ezzel is — a szent példáját követve — megújítsuk magunkban a Krisztus-követés lelkületét — mondta az előadó. Kiemelte, tavaly emlékeztek meg a reguláról és a grecciói karácsonyról (1223/2023), az idén a stigmatizációról (1224/2024), jövőre tervezik a Naphimnusz (1225/2025) megünneplését, majd 2026-ban Assisi Szent Ferenc tranzitusának megünneplésével zárul a sorozat (1226/2026).
A ferencesekről szólva dr. Harmath Károly OFM elmondta, hogy a ferences család tagjai olyan regula szerint élnek, amelyben a középpont a szent evangélium megtartása. A megerősített regula ünnep, alkalom arra, hogy egy családból lévőkként előmozdítsuk a közösséget és a testvériséget, hogy újra megtanuljunk evangéliumi utakat nyitni minden ember felé. Szent Ferenc a szerény életvitelével a társait is vonzotta Krisztushoz. Ez kihívás a mai ember számára is. Nem volt rendalapító, csak krisztusi módon akart élni. Számára fontos volt a család, ahol mindenki tudja a dolgát. Nem a szabályok vezették, hanem a szeretet, hallgatta, mit mond az Úr. Együtt élt az Úr szavaival. Ima, testvérség, szegénység — ezek igen fontosak voltak számára. Végül meg lett írva a szabályzat, de a pápa akkor nem fogadta el.
Szent Ferenc 1223 karácsonyán Greccióban ünnepelte az Eucharisztiát. Azzal a céllal, hogy megtapasztalja a megtestesülés valóságát, Isten fia egyszerűségét, felelevenítse a kisded Jézus emlékezetét. Greccio egyik barlangjában megjelenítette Jézus születésének betlehemi helyszínét. 800 év távlatából is fennmaradt a grecciói karácsony ünneplése, lehetőséget adott arra, hogy megálljunk a Megtestesülés misztériuma előtt, megéljük Isten szeretetének nagyságát. Szent Ferenc 1224-ben visszavonult La Verna hegyére. Negyvennapos imádságos böjtöt tartott. Át akarta élni Krisztus irántunk vállalt szenvedését. Megkapta a szent sebeket, általa a szeretet felébredt egész lényében. Amikor lejött a hegyről, a testén hordozta a keresztre feszített képmását. A rászorulók közé ment, továbbadta nekik Isten szeretetét. A stigmák megjelenésének ünnepével mi is meg tudjuk teremteni életünkben az imádságos és szemlélődő csend helyét, túl tudunk lépni önmagunkon, megértjük és érezzük Krisztus szenvedését mások szenvedésében — emelte ki az atya, rámutatva arra, mennyire nem ismerünk másokat, mennyire nem megyünk a mélységbe, mennyire nem vagyunk képesek magunkat is olyannak látni, amilyenek valójában vagyunk. Félünk a csendtől, melyben önmagunkkal találkozva nem feltétlenül lennénk elégedettek.
1225-ben Szent Ferenc élete végéhez közeledve sok szenvedésnek volt kitéve. Ennek ellenére hálával szemlélte a Teremtő műveit, ráirányítva a figyelmet arra, hogy fogadjuk hálával Isten ajándékait, adjunk neki vissza minden jót az imádságban, a dicsőítésben, a szegénység által, hiszen Tőle származik mindenünk, amink van. Akkor született meg a Naphimnusz című költeménye, mely hitének és egész lelkiségének az összességét tükrözi. Költeményében hálát mondott minden teremtményért.
„Mindenható, fölséges és jóságos Úr,
Tiéd a dicséret, dicsőség és imádás,
És minden áldás.
Minden egyedül téged illet, Fölség,
És nem méltó az ember, hogy nevedet kimondja.
Áldott légy, Uram, s minden alkotásod,
Legfőképpen urunk-bátyánk, a Nap,
Aki a nappalt adja
és aki reánk deríti a te világosságod.”
Assisi Szent Ferenc, Olaszország védőszentje tranzitusának megünneplése halálának 800. évfordulóján, 2026-ban lesz. Ferenc elfogadta a testi halált, megértette, hogy távozva a földi élettől olyan kapun lép be, amely lehetővé teszi az Istennel való teljes egységét. Életét ajándékként élte meg, olyanként, amelyet vissza szeretne adni a Teremtőnek. Halála tanítássá, húsvéti valósággá vált. Halálának évfordulóján arra hívja a híveket, hogy gondolják át az életüket és a halált is a hit látásmódjával. Köszönjük meg Isten bőséges adományait. Harmath atya ezzel arra is rámutatott, hogy életünket sok általunk vélt vagy valós, egy-egy pillanatban rossznak tűnő esemény kíséri, aztán rájövünk, hogy mennyi rossz vált éppen a javunkra.
Az előadást megtisztelte jelenlétével ft. Fuderer László, ft. Magó László és ft. Mellár József atya. Az est moderátora a KÉK helyi szervezetének elnöke volt. A nap imával ért véget.
Fényképezte: Szilágyi Edit