Az Oroszországgal szomszédos NATO-tagállamok terve — Elismernék az önálló palesztin államot — Népszavazás az atomerőmű bővítéséről
Az Oroszországgal szomszédos NATO-tagállamok terve
Drónfal létesítéséről állapodott meg az Oroszországgal szomszédos hat NATO-tagállam, hogy megvédjék a határukat a provokációkkal szemben — jelentette be a litván kormány. „Egészen új dologról van szó, egy Norvégiától Lengyelországig húzódó drónfalról. A cél, hogy a drónokat és más technológiákat a határaink védelmére használjuk” — mondta Agnè Bilotaitè litván belügyminiszter. A miniszter azután szólt erről, hogy megbeszélést folytatott észt, lett, finn, norvég és lengyel kollégájával. „Nemcsak műszaki berendezésekről és megfigyelőrendszerekről van szó, hanem drónokról és más technológiákról is, amelyekkel megvédhetjük magunkat az ellenséges országok provokációival szemben, és meg tudjuk akadályozni a csempészetet” — tette hozzá. Agnè Bilotaitè azt nem közölte, mikor valósul meg a terv, amit a térség biztonsági helyzetével indokoltak.
Elismernék az önálló palesztin államot
Írország, Spanyolország és Norvégia Palesztina államként való elismeréséről döntött. Ez részben szimbolikus volt, de gyakorlati következményekkel is jár. Fontos kiemelni, hogy Írország, Spanyolország és Norvégia elismerése az 1967-ben létező határokra vonatkozik, nem csak a jelenlegi palesztin területre. Belgium, Franciaország és Szlovénia hamarosan követheti ezt a precedenst, annak fényében, hogy az EU formálisan kiáll a kétállami megoldás mellett, mely döntő lépés lehet a válság vége felé. Eddig 27 országból csak 9 ismeri el Palesztina államiságát. Egyes országok, például Németország, Ausztria és Magyarország, határozottan támogatják Izraelt, de egyre nagyobb hajlandóságot mutattak a közös uniós álláspontok felvállalására.
Népszavazás az atomerőmű bővítéséről
A szlovén parlament jóváhagyta egy népszavazás kiírását a krškói atomerőmű új blokkjának építéséről, valamint az atomenergia hosszú távú, békés felhasználásáról foglalt állást. A határozatot 70:8 arányban a legkisebb koalíciós párt, a Baloldal kivételével minden frakció támogatta. A vita során a képviselők azzal érveltek, hogy az atomenergia békés célú felhasználása fontos az ország számára, mivel megoldást hoz az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokra való áttérésre. A ljubljanai kormány az idén januárban jelentette be, hogy a parlament elé terjeszt egy, az atomenergia békés célú, szlovéniai felhasználásáról szóló határozattervezetet, mely a népszavazási kérdés megfogalmazásának lesz majd az alapja. A referendum időpontjáról még nem döntöttek. A dokumentum, melynek címe Nukleáris energia Szlovénia jövőjéért, kimondja: az atomenergia stratégiai fontosságú energiaforrás, mely fontos szerepet tölt be az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló célok elérésében.