home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Diákparlament alakulóban
BÁLINT Orsolya
2007.08.08.
LXII. évf. 32. szám
Diákparlament alakulóban

Milyen lenne a diákparlament? Jasztrebinác János és Bálint Orsolya a tiszaszentmiklósi újságíró-iskolában - Pozsár Rihárd fotójaTiszaszentmiklós, borongós délelőtt. A katolikus plébánián egy víg kedélyű, fiatalos gondolkodású úrral, Jasztrebinác Jánossal, Csóka község tanfelügyelőjével ültem...

Milyen lenne a diákparlament? Jasztrebinác János és Bálint Orsolya a tiszaszentmiklósi újságíró-iskolában - Pozsár Rihárd fotója

Tiszaszentmiklós, borongós délelőtt. A katolikus plébánián egy víg kedélyű, fiatalos gondolkodású úrral, Jasztrebinác Jánossal, Csóka község tanfelügyelőjével ültem le beszélgetni arról, milyen is a középiskolások helyzete, lehetőségeik és szerepük az oktatásban.
* A tapasztalat azt mutatja, hogy a diákok egy része nem oda kerül, ahova szeretne, ahol kibontakozhatna a képessége, pedig szerintem a felvételi minősítővizsgának éppen ez volna a célja. Önnek mi a véleménye erről?
- A fölvételi vizsgát nem tartom helyesnek. Az egy egypontos határ, és a 10%-kal bővebb férőhely miatt mindenki beiratkozhat(ott) valahová. Így a felvételi jelentősége eltörpül. Ezen túlmenően a felvételi vizsgatárgyak között sincs differenciálódás. Valahogy ,,egyenruházottak”. Például az egészségügyi meg a műszaki iskolákba is ugyanazokból a tantárgyakból kell felvételizni. Egy ember sem lehet univerzális, mindentudó.
* Mit kellene tenni, hogy az ifjúság érvényesíthesse az oktatásról alkotott elképzelését? Hogyan tudna változtatni az oktatás módszerein, hiányosságain?
- Éppen azért tartom szükségesnek a vajdasági diákparlament életre hívását, mert ez az ezer sebből vérző oktatásunk valójában úgy orvosolható, hogyha ti diákok mondjátok meg, melyek azok a hiányosságok, problémák, amelyek benneteket a leginkább érintenek.
* Például a tankönyvek hiánya, hogy ne a diktálás útján készített jegyzeteinkből kelljen tanulni.
- Én épp ezért ,,diktatorikus” iskolának szoktam nevezni azt az iskolát, ahol diktálnak a tanárok. Ha ezt én úgy mondom mint tanfelügyelő, akkor vagy meghallják az illetékesek vagy nem. Ha viszont a diákparlament foglalkozik ilyen kérdésekkel, és tesznek is lépéseket a megoldása érdekében, akkor lehet, hogy meghallják. Ezért tartom fontosnak a testület megalakulását, mert ennek van törvényes alapja. Egyszerűen nincs más mód arra, hogy a diákok ezen a téren is kibontakozzanak.
* A parlamentnek hol lenne a székhelye?
- Zenta-központúnak látom, mert az utóbbi időben a Tisza mente eléggé el van hanyagolva. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a diákképviselőknek ott helyben kellene lenniük. Minden magyar nyelvű tagozatnak volna egy-egy képviselője, aki társai valós problémáival foglalkozna, és nem pedig a mondvacsináltakkal. Gondolok itt elsősorban a hagyományos tanár-diák ellentétekre.
* Egységes lenne, vagy különböző irányzatokkal működne?
- Valahogy úgy képzelem el, hogy a diákparlamenten belül szakosztályok jönnének létre. Vannak ugyan pontok, amelyekben minden diák egyformán érintve van, de akadnak sajátos gócok, problémák is. A diákparlament mindenképpen a vajdasági magyar nyelvű oktatás minőségén volna hivatott javítani. Ezt a célt nem szabad senkinek sem szem elől tévesztenie.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..