Ma délelőtt a Prosperitati Alapítvány falusi házvásárlási és vállalkozásfejlesztési pályázatainak nyertesei írták alá a szerződést a magyarkanizsai székhelyű Vajdasági Birkózóakadémián. Összesen 385 (152 magánszemély és 233 vállalkozó) pályázat részesült pozitív elbírálásban a tavaly novemberben közzétett pályázati kiírások valamelyikén. Az aláírt támogatási szerződések összértéke 4,7 millió euró. Az alkalmi ünnepséget mások mellett megtisztelte jelenlétével Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának miniszterhelyettese, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a Tartományi Parlament elnöke, Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja és Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa Község elnöke is. Az alapítvány az elmúlt nyolc év alatt immár hatodik alkalommal kötötte meg több száz sikeres pályázóval a szerződést.
Magyar Levente köszöntőjében kiemelte, hogy a 2016-ban megkezdett munka újabb állomásához érkeztek, mely nem a végállomás, hiszen az elkövetkező időszakban újabb programokat szeretnének meghirdetni, azaz folytatni a nyolc évvel ezelőtt elkezdett munkát.
— Ez nem magától értetődő, hogy erre van lehetőségünk és politikai akarat, mert háború van Európában, és nemcsak fizikai értelemben, hanem politikai háború is folyik, melynek drámai megnyilvánulásait láthatjuk. Azon dolgozunk, hogy az ukrajnai konfliktus ne szélesedjen ki. Sajnos e tekintetben Európában vajmi kevés szövetségesünk van. Egy fokozott európai légkörben vagyunk ma itt együtt. A nehéz külső körülmények ellenére és annak ellenére, hogy a háború következményei forrásokat vonnak el a magyar kormánytól, mégis itt vagyunk, és együtt ünnepelhetjük magyarságunkat és azt, hogy van egy erős anyaország, amely kiáll a határon túli testvéreiért. Feltett szándékunk, hogy ez a jövőben is így legyen, és a szövetséget, amely történelmileg összeköt bennünket, semmilyen külső körülmény ne tudja megbontani — mondta Magyar Levente, majd arra kérte a jelenlévőket, hogy a június 9-ei európai parlamenti választáson támogassák a béke hangját.
A szerbiai önkormányzati választással kapcsolatban hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy Szerbián belül erős önkormányzati képviselete legyen a magyarságnak.
— Ha vannak erős önkormányzatok, akkor lesz erős magyar intézményes közösség, és ha van erős magyar intézményes közösség, amit megtestesít a VMSZ, amit megtestesít a Prosperitati Alapítvány — mások mellett —, akkor folytatni tudjuk azt a támogatáspolitikát Budapestről, amit az utóbbi években megtapasztalhattak, hiszen lesz fogadókészség és lesz professzionális végrehajtó képesség is — mondta Magyar Levente.
Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke köszöntője elején megemlékezett arról, hogy ez az első Prosperitati-szerződésaláírási ünnepség, amelyen nem vehet részt Pásztor István, a VMSZ néhai elnöke. A gazdaságfejlesztési terv és a Prosperitati Alapítvány nem valósulhatott volna meg, illetve nem jöhetett volna létre Pásztor István és Magyar Levente együttműködése nélkül.
— Ehhez szükség volt intézményekre is, és arra is, hogy Magyarországnak nemzeti kormánya legyen, és hogy a Vajdasági Magyar Szövetség a gazdasági szakemberek bevonásával elkészítse a vajdasági gazdaságfejlesztési tervet, melyet Orbán Viktor miniszterelnök úr is támogatott. Szükség volt arra is, hogy létrejöjjön a Prosperitati Alapítvány, mely már több mint nyolc éve bonyolítja le ennek az elképzelésrendszernek a megvalósulását. A pályázatok iránti nagy érdeklődés azt bizonyítja, hogy a vajdasági magyar közösség túlnyomó része továbbra is itthon, a szülőföldjén képzeli el a boldogulást, akár családként házvásárlással, akár mezőgazdasági termelőként, akár gazdasági vállalkozást működtetve és munkahelyeket teremtve. De nemcsak az szögezhető le, hogy a vajdasági magyarság túlnyomó többsége itthon képzeli el a jövőt és a boldogulást, hanem nagyon sokan ennek a lehetőségrendszernek köszönhetően hazajöttek az elmúlt években. Vagy azért, mert házat vásároltak a Prosperitati Alapítvány támogatási rendszerének köszönhetően, vagy azért, mert vállalkozást indítottak, vagy azért, mert mezőgazdasági termelővé váltak — mondta Pásztor Bálint, hozzátéve, hogy akik elmentek, azok közül is nagyon sokan ennek a lehetőségrendszernek köszönhetően gondolkodnak el azon, hogy hazaköltözzenek.
A magyar közösség sikerességének egyik előfeltétele a magyar érdekképviselet fenntartása és megerősítése.
— Arra van szükség, hogy június 2-án mi, magyarok győzzünk, hogy meg tudjuk tartani a befolyásunkat az önkormányzatokban, hogy növelni tudjuk polgármestereink számát. A június 9-ei európai parlamenti választást illetően fontos, hogy minél több olyan képviselő kerüljön az Európai Parlamentbe, aki olyan elveket vall, és olyan értékek mellett él, mint mi, vajdasági magyarok, azaz a hagyományos értékek mellett teszi le voksát — zárta beszédét Pásztor Bálint.
A köszöntőbeszédek után a nyertes pályázók aláírták a szerződéseket.
Fényképezte: Tóth Tibor