Kishegyes megújult főterén ünnepélyes keretek között adták át a Petőfi Sándor Magyar Közösségi és Művelődési Központot. A rendezvényen Juhász Bálint, a községi képviselő-testület elnöke köszöntötte a szép számú közönséget, majd Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára mondott beszédet.
Juhász Bálint elsősorban azt emelte ki, hogy az új épület megvalósítása valójában egy szimbólum, mégpedig a kitartás és a közösségi együttműködés, illetve az erő jelképe.
— A kitartás azért is szimbólum, mert a művelődési ház egykor, a privatizáció folyamán, hányatott sorsúvá vált, és néhány magánszemély bírósági tanúskodásának köszönhetően kerülhetett újra a kishegyesi közösség tulajdonába. A közösségi erő szimbóluma pedig azért, mert az a közösség, amely ilyen összefogásra és beruházásra képes, nagyon erős.
Magáról az új épületről Juhász Bálint elmondta, minden a helyére került, beköltözött a könyvtár, de itt fognak működni a táncegyüttesek, a művelődési egyesület különféle csoportjai és a zeneiskola is. Emellett helyet kap még a Szó-Beszéd című helyi lap szerkesztősége és a Dévics Imre Művésztelep. A civil szervezeteknek is ez lesz az új otthonuk, ezáltal a településen nincs kihasználatlan közösségi terület.
— Legyen ez az épület az új találkozások helye, amelyre ne csak szimbólumként tekintsünk, hanem lakjuk is be. Töltsük meg élettel, és legyen a közösség megerősödésének az alappillére — hangoztatta a községi képviselő-testület elnöke, aki végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik segítettek az épület felújítását Vajdaságból, illetve az anyaországból.
„Aki önmagát újrateremteni képes, az halhatatlan” — ezzel a Jókai-idézettel kezdte gondolatmenetét Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Mint mondta, a kishegyesieknek méltán van mire büszkének lenniük a múltból, mivel az 1848-as szabadságharc utolsó győztes csatája is itt zajlott.
— Mindez kitűnő alapot és erőt adott ahhoz, hogy a közösség meg tudjon maradni a településen. A most megújult színház, illetve kultúrház is azért épült egykor, hogy a helyiek megmutassák, nem futamodnak meg, itt vannak itthon, itt a hazájuk, és itt képzelik el a jövőjüket. A magyar kormány ezért támogatja folyamatosan a délvidéki oktatási, illetve nevelési intézményeket, továbbá a szociális hálózat kiépítését és fejlesztését, valamint nem utolsósorban a kultúra területén megfogalmazott célokat.
Az államtitkár végül köszönetet mondott minden itt élő embernek, elsősorban azért, hogy megtartották az anyanyelvüket és kultúrájukat. Az eseményt a Melódia Kamarazenekar előadása tette meghittebbé.
Fényképezte: Talpai Lóránt