
Az egyik legegészségesebb sportág, melynek során mindenizomcsoport aktívan működik. És bár kevesen tudják, de az úszás az egyetlen olyan mozgásforma, amely légzésszabályozásra kényszeríti az embert, ezáltal nagy mértékben edzi a légzőszerveinket is.
Legyen szó akár ritmusos úszásról, akár víz alá merülésről vagy éppen gyorsúszásról, a szervezet légzőszervrendszere nagy megerőltetésnek van kitéve. Ezzel egyidejűleg az összes izomcsoport is keményen dolgozik. A legtöbb sportággal ellentétben az úszás során testünk alsó és felső felére egyformán nagy munka hárul, de mindez nem megerőltetően, inkább dinamikusan, izotóniás terhelés formájában, és ez kellemes érzés.
Úszás során a hát- és a hasizom is aktív, de a legtöbb munkát a kar és a láb végzi, valamint a csípő, a comb és természetesen a kéz minden izma. A légzés szabályozódik, a vérkeringés gyorsabb, és a szívmunka is szaporább lesz. Éppen ezért ez a sportág jótékonyan hat az egész szervezetre.
Állóképesség és immunrendszer-erősítés
Az úszás ezenfelül az állóképességet is növeli, akárcsak a kerékpározás vagy a futás. Továbbá a szövetek és a sejtek oxigénellátása is javul általa, valamint erősödik az immunrendszer, és esztétikusan fejlődik az izomzat. Nem véletlenül ajánlják az ortopéd szakorvosok éppen az úszást a gerincferdülés orvoslására, valamint az egyéb ortopédiai műtétek utáni felépülés részeként.
Ép testben ép lélek
Azt csak kevesen tudják, hogy az úszásnak a szellemi teljesítmény fokozásában is jelentős szerepe van. Ez főként gyermekkorban nyilvánul meg, például úgy, hogy a rendszeresen úszó gyermekek lényegesen jobban teljesítenek az iskolában, mint nem sportoló társaik.
Úszással a súlyfelesleg ellen
Tévhit, hogy az úszás során nem igazán lehet fogyni, mivel a vízben töltött idő miatt fokozódik az éhségérzet. Igaz, hogy az úszáshoz nagyon sok energiára van szükség, egy óra alatt akár 800 kalóriát is elégethetünk. Ezt azonban a testnek nem kell feltétlenül pótolnia. A kiegyensúlyozott étkezéssel, valamint a tápanyagban és nem a kalóriában gazdag egészséges étkezéssel még az úszás által leadott kalóriák jelentős része — 70-80 százaléka — is kényelmesen megtartható.
Betegségek megelőzésére
Az úszás ezenkívül számos betegség megelőzésében, illetve a felépülésben segít. Csontritkulás esetén képes javítani az izom és az idegek koordinációján, miközben megdolgoztatja és erősíti az izmokat, amelyek ezáltal a betegségből fakadó csonttörés elkerülésében segítenek.
Az úszás szintén tökéletes terápia, ha valaki degeneratív ízületi betegségben szenved, hiszen a vízben az ízületekre nem hat túl nagy erő, ezért minimális fájdalommal lehet edzeni az adott izmokat és izomcsoportokat.
Emellett bizonyították, hogy az úszás során boldogsághormonok szabadulnak fel, úgyhogy ezzel a sporttal akár a depresszió tünetei is megszüntethetők.