
A Vajdasági Magyar Jogász Egylet a Kisebbségi Jogvédő Intézettel együttműködve Kisebbségi jogok a hivatalos nyelvhasználat tükrében címmel jogászkonferenciát szervezett március 22-én Adán, a községháza dísztermében.

A rendezvényen a kisebbségi nyelvhasználati jogokkal kapcsolatos témákról, az ezekkel járó aktuális kihívásokról itthoni, magyarországi, valamint romániai szakemberek tartottak előadást azoknak a jogászoknak, akik a közigazgatásban vagy az igazságügyben tevékenykednek, illetve joghallgatóknak.
Nyilas Mihály elnök
A jogászkonferencia kezdetén köszöntőt mondott Lakatos Adrián, az Adai Községi Képviselő-testület elnöke, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, dr. Gyeney Laura, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója és Nyilas Mihály, a Vajdasági Magyar Jogász Egylet elnöke.
— A mai napnak csupán az egyik rétege a szakmai eszmecsere. A Vajdasági Magyar Jogász Egylet által szervezett konferenciák a kisebbségi jogaink érvényesülésének fontos mérföldkövei is — mondta Rigó Pál Zsófia, kiemelve, hogy az MNT stratégiája ugyanezt a célt szolgálja: biztosítani, hogy az anyanyelv használata ne csupán elvi lehetőség, hanem a mindennapi élet része legyen. A konferencia megerősíti azt, hogy a kisebbségi nyelvhasználat nem akadály, hanem a megoldások eszköze is lehet. Megvalósulása viszont nem történhet meg elhivatottság, szakmai alaposság és közös gondolkodás nélkül. A kisebbségi nyelvhasználat ne csupán jogszabályokban rögzített, hanem a gyakorlatban is érvényesülő érték legyen.
Nyelvében él a nemzet — idézett Nyilas Mihály, nyomatékosítva, hogy ez vonatkozik a hivatalos nyelvhasználatra is.
Vajdaság sokszínű közösségében különösen fontos, hogy a nemzeti kisebbségek tagjai, köztük a magyarok is anyanyelvükön intézhessék ügyeiket a bíróságon és a közigazgatási szervek előtt. A jogszabály adott, de a gyakorlatban még számos kihívással kell szembesülnünk — hangsúlyozta Lakatos Adrián.
Lakatos Adrián előadó
A tanácskozáson hat előadó osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. Dr. Gyeney Laura habil. docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK), a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatónője, akinek témája a Bírósági nyelvhasználat a nemzetközi jog alapján: a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának 9. cikke volt. Dr. Szemesi Sándor, a KJI tanácsadója, az Alkotmánybíróság főtanácsadója Nyelvhasználati kérdések az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatában címmel értekezett. Lakatos Adrián ügyvéd A kisebbségi nyelvhasználat kihívásai és lehetőségei az igazságügyben és a közigazgatásban címet viselő témában szólalt fel. Patyi Gergely egyetemi docens (PPKE JÁK), ügyvéd A magyar hatósági eljárás nyelvhasználati szabályai címet adta előadásának. Letsch Erich szabadkai közjegyző a Kisebbségi nyelvhasználat a közjegyzői gyakorlatban, Petres Katalin ügyvéd, a Jogaink Egyesület tagja pedig Anyanyelvhasználat a romániai igazságszolgáltatási eljárásokban, avagy nyelvi akadályok az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésben témakörben tartotta meg előadását.
Patyi Gergely egyetemi docens, előadó
— A szakmai találkozó két szempontból jó: egyrészt, mert a régió szakmai közösségének összejövetele, másrészt viszont lehetőség a tapasztalatcserére, mely során észrevételeiket, kérdéseiket meg tudják osztani, egy-egy konferencián a dilemmáikra választ kaphatnak, vagy megerősíthetik az általuk már megszerzett tudást — emelte ki dr. Szemesi Sándor.
— A jogok gyakorlati érvényesülése nemcsak az állami vállalásokon múlik, hanem attól is függ, hogy a beszélők milyen értéket tulajdonítanak saját nyelvüknek, illetve hogyan tekintenek rá: csupán a magánélet, a mindennapi társalgás részeként, vagy az állammal a hivatalos kommunikáció eszközeként? A szubjektív érzések összefonódnak az objektív helyzettel, mellyel az anyanyelvét a bíróságon használni kívánó személy szembesül. Felmerülnek a kérdések: Kiáll-e a nyelvi jogáért? Valóban minden pénzt megér-e számára az anyanyelv használata? Akkor is fontosak-e az elveink és a nyelvünk, ha emiatt lassúbb és körülményesebb lesz az eljárás? Ezeknek a megválaszolása határozza meg a nyelvi jogok érvényesülését az igazságszolgáltatásban — mutatott rá dr. Gyeney Laura PhD.
A tartalmas előadásokat a megjelentek kérdései zárták, és egy közös fotó, hogy emlékezzünk, tanuljunk, a tanultakat alkalmazzuk és az elveket tettekre váltsuk.
Dr. Szemesi Sándor és dr. Gyeney Laura előadók
Csoportkép
Fényképezte: Szilágyi Edit