home 2025. március 29., Auguszta napja
Online előfizetés
Az anyanyelv használata ne csupán elvi lehetőség legyen
Szilágyi Edit
2025.03.24.
LXXX. évf. 12. szám
Az anyanyelv használata ne csupán elvi lehetőség legyen

A Vajdasági Magyar Jogász Egylet a Kisebbségi Jogvédő Intézettel együttműködve Kisebbségi jogok a hivatalos nyelvhasználat tükrében címmel jogászkonferenciát szervezett március 22-én Adán, a községháza dísztermében.

A rendezvényen a kisebbségi nyelvhasználati jogokkal kapcsolatos témákról, az ezekkel járó aktuális kihívásokról itthoni, magyarországi, valamint romániai szakemberek tartottak előadást azoknak a jogászoknak, akik a közigazgatásban vagy az igazságügyben tevékenykednek, illetve joghallgatóknak.


Nyilas Mihály elnök

A jogászkonferencia kezdetén köszöntőt mondott Lakatos Adrián, az Adai Községi Képviselő-testület elnöke, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, dr. Gyeney Laura, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója és Nyilas Mihály, a Vajdasági Magyar Jogász Egylet elnöke.

— A mai napnak csupán az egyik rétege a szakmai eszmecsere. A Vajdasági Magyar Jogász Egylet által szervezett konferenciák a kisebbségi jogaink érvényesülésének fontos mérföldkövei is — mondta Rigó Pál Zsófia, kiemelve, hogy az MNT stratégiája ugyanezt a célt szolgálja: biztosítani, hogy az anyanyelv használata ne csupán elvi lehetőség, hanem a mindennapi élet része legyen. A konferencia megerősíti azt, hogy a kisebbségi nyelvhasználat nem akadály, hanem a megoldások eszköze is lehet. Megvalósulása viszont nem történhet meg elhivatottság, szakmai alaposság és közös gondolkodás nélkül. A kisebbségi nyelvhasználat ne csupán jogszabályokban rögzített, hanem a gyakorlatban is érvényesülő érték legyen.

Nyelvében él a nemzet — idézett Nyilas Mihály, nyomatékosítva, hogy ez vonatkozik a hivatalos nyelvhasználatra is.

Vajdaság sokszínű közösségében különösen fontos, hogy a nemzeti kisebbségek tagjai, köztük a magyarok is anyanyelvükön intézhessék ügyeiket a bíróságon és a közigazgatási szervek előtt. A jogszabály adott, de a gyakorlatban még számos kihívással kell szembesülnünk — hangsúlyozta Lakatos Adrián.


Lakatos Adrián előadó

A tanácskozáson hat előadó osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. Dr. Gyeney Laura habil. docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK), a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatónője, akinek témája a Bírósági nyelvhasználat a nemzetközi jog alapján: a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának 9. cikke volt. Dr. Szemesi Sándor, a KJI tanácsadója, az Alkotmánybíróság főtanácsadója Nyelvhasználati kérdések az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatában címmel értekezett. Lakatos Adrián ügyvéd A kisebbségi nyelvhasználat kihívásai és lehetőségei az igazságügyben és a közigazgatásban címet viselő témában szólalt fel. Patyi Gergely egyetemi docens (PPKE JÁK), ügyvéd A magyar hatósági eljárás nyelvhasználati szabályai címet adta előadásának. Letsch Erich szabadkai közjegyző a Kisebbségi nyelvhasználat a közjegyzői gyakorlatban, Petres Katalin ügyvéd, a Jogaink Egyesület tagja pedig Anyanyelvhasználat a romániai igazságszolgáltatási eljárásokban, avagy nyelvi akadályok az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésben témakörben tartotta meg előadását.


Patyi Gergely egyetemi docens, előadó

— A szakmai találkozó két szempontból jó: egyrészt, mert a régió szakmai közösségének összejövetele, másrészt viszont lehetőség a tapasztalatcserére, mely során észrevételeiket, kérdéseiket meg tudják osztani, egy-egy konferencián a dilemmáikra választ kaphatnak, vagy megerősíthetik az általuk már megszerzett tudást — emelte ki dr. Szemesi Sándor.

— A jogok gyakorlati érvényesülése nemcsak az állami vállalásokon múlik, hanem attól is függ, hogy a beszélők milyen értéket tulajdonítanak saját nyelvüknek, illetve hogyan tekintenek rá: csupán a magánélet, a mindennapi társalgás részeként, vagy az állammal a hivatalos kommunikáció eszközeként? A szubjektív érzések összefonódnak az objektív helyzettel, mellyel az anyanyelvét a bíróságon használni kívánó személy szembesül. Felmerülnek a kérdések: Kiáll-e a nyelvi jogáért? Valóban minden pénzt megér-e számára az anyanyelv használata? Akkor is fontosak-e az elveink és a nyelvünk, ha emiatt lassúbb és körülményesebb lesz az eljárás? Ezeknek a megválaszolása határozza meg a nyelvi jogok érvényesülését az igazságszolgáltatásban — mutatott rá dr. Gyeney Laura PhD.

A tartalmas előadásokat a megjelentek kérdései zárták, és egy közös fotó, hogy emlékezzünk, tanuljunk, a tanultakat alkalmazzuk és az elveket tettekre váltsuk.

Dr. Szemesi Sándor és dr. Gyeney Laura előadók


Csoportkép

Fényképezte: Szilágyi Edit

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..