Az okoslakások világában ma már nem számít luxuskategóriának az MI-alapú otthon, hiszen a mesterséges intelligencia mindinkább modern életünk szerves részévé válik. Az újgenerációs háztartási gépek például az MI-nek köszönhetően a mindennapi rutintevékenységeinket is könnyebbé teszik. És hogy még jobban fokozzuk a kényelmet, a konyhai gépparkunkat természetesen össze is tudjuk kapcsolni. A XXI. századi háztartás tehát jelentős komforttal bír.
Az okosotthonokról szóló vélemények nem egyhangúak, hiszen sokunkban ellenérzést kelt, hogy a technika uralja azt a helyet, ahol a családi élet zajlik, másokat igencsak lázba hoznak ezek a kényelmi funkciók, a harmadik csoport véleménye szerint pedig, ha az energiahatékonyságot nézzük, és a költségek optimalizálását, akkor mindez nagyon hasznos a háztartásunkban. Zavaró lehet, ha ezeknek a modern eszközöknek az üzembe helyezéséhez mérnöki diploma kell, viszont jó, ha tudjuk, csak egyszer kell az eszközöket összehangolni, utána elméletileg zavartalanul élvezhetjük az általuk nyújtott kényelmet.
Az okosotthon automatizálásán azt értjük, hogy a különféle eszközök és rendszerek — mint például a világítás, a biztonsági kamerák, a zenekészülékek és egyéb rendszerek — össze vannak kapcsolva. Mindezt a mesterséges intelligencia egy fokkal feljebb emeli, szinte élővé teszi az lakásunkat.
Az MI tehát az adatok és a felhasználói lehetőségek szerint tanul, alkalmazkodik bizonyos helyzetekhez, és ennek megfelelően hoz döntéseket. Ez bizony egy kicsit riasztó is lehet, hiszen a mesterséges intelligencia akár át is veheti az uralmat az életterünkben.
De ezúttal inkább azt vegyük sorra, hogyan segítheti a kényelmünket és a biztonságukat.
Hangalapú asszisztensek
Ezek a virtuális asszisztensek a hangparancsok megértéséhez és megválaszolásához nyelvfeldolgozást alkalmaznak, ezért könnyedén irányíthatóak — akár a termosztátot szeretnénk beállítani, a lámpákat felkapcsolni vagy a kedvenc zenénket meghallgatni. A hangutasításoknak hála sokkal barátságosabb lett az okosotthonok környezete.
Energiahatékonyság
Elég, ha csak a termosztátot említem, hiszen az MI megtanulja a felhasználó napi rutinját, és ez alapján be tudja állítani, hogy energiamegtakarítást tudjunk elérni a hűtéssel és a fűtéssel egyaránt. A mesterséges intelligencia összekapcsolható az új energiaforrásokkal — pl. a napelemekkel —, ezáltal a villanyszámlánk is jelentősen csökkenhet.
Biztonság
Ha a kameráinkat is mesterséges intelligenciával működtetjük, az képes például egy arcfelismerő technológiával azonosítani a kapunkban állókat, és engedélyezi vagy megtagadja a belépésüket. De ezen persze még van mit fejleszteni, a rendszer nem tökéletes.
Készülékek meghibásodása
Az MI arra is hivatott, hogy előre jelezze készülékeink meghibásodását, ezáltal lehet, hogy el tudunk kerülni egy nagyobb gondot.
Vezérlés
Csupán egy telefonra vagy tabletre lesz szükségünk az irányításhoz, de akár a hűtőnkkel is vezérelhetjük az egymással is kapcsolatban lévő háztartási eszközeinket. Az összekapcsolhatóságuk a sok egyéb funkción túl a rendszer egyik óriási pozitívuma. A koordinálást végző rendszert személyi asszisztensnek is nevezik.
Érdekesség például, hogy akár főzés közben is felhívhatunk valakit, vagy fogadhatjuk a hívását akár a hűtőszekrényünk képernyőjén keresztül, úgy, hogy a kezünket nem is kell használnunk.
A konyha motorja
A modern funkciók már jóval előrébb járnak a klasszikusnak tekinthető sütőn, hűtőn. Ezek a készülékek üzenőfallá is válhatnak, képeket, linkeket is megoszthatunk rajtuk. A hűtő belső kamerája bevásárlás közben lehet segítségünkre — az okostelefonunkkal be tudunk pillantani a hűtőnk belsejébe, hogy lássuk, mi hiányzik, és mit nem kell vásárolnunk. Ha nincs ötletünk, hogy mit főzzünk, az alapanyagok ismeretében az okoshűtőnk recepttel is tud szolgálni. És a robotporszívóról még nem is beszéltem…
Tehát szeretjük az MI-t, vagy akár tartunk tőle, mindenképp itt van a küszöbünkön, még ha a saját otthonunka lehet, hogy nem lépett be.