A kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum és a Nemzeti Kulturális Alap védnökletével megvalósult fényképkiállítás motívumaival jelen esztendő nyarán (augusztus 17-én) volt szerencsénk találkozni. Az Alföld pora. Készítette: Walter Péter.
„Walter Péter 1950-ben született Császártöltésen [németül: Kaiserdamm, Tschasartet; község Bács-Kiskun vármegyében, a Kiskőrösi járásban] egy apró, kétezer lelket számláló sváb faluban. A gimnáziumi évei alatt, Kalocsán kezdett fényképezéssel foglalkozni” — olvashattuk a fotókhoz mellékelt szerzői biográfiában. Hogy a nevezett kompiláció per pillanat merre található, ugyan nem tudhatom, azt viszont annál határozottabban állítom, hogy a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum kiállítótermében „megkapott” fotók tartalma és üzenete keményen beleégett retinámba. Már azért is, mert ívásom idejét és helyét tekintve, jómagam is aktív részese lehettem egy hasonló világnak. Odalent délen, a történelmi határtól karnyújtásnyia szinte, a hajdani Torontál vármegye egyik szegletében. A Nagyalföldről 230 évvel ezelőtt odatelepített nyakas kálvinisták, illetve a későbbiek folyamán a temesközi szélrózsa minden irányából beházasodó „kereszthordozók” ivadékai által is lakott faluban.
„1971-ben fényképész szakmunkás bizonyítványt szerzett. Pályáját a Bác-Kiskun megyei Tanács Mikrofilmtecnikai Központjában kezdte (1975—1988), amit később a Petőfi Népe szerkesztőségében folytatott. 1982-ben elnyerte az Eurofoto pályázat dokumentum kategóriájának aranyérmét, Önéletrajzi írásában (1985) feltárta: »Napi munkámom kívül, ami főként épület-, tárgy- és műszaki fotókból áll, legszívesebben a szociofotóval, valamint az ember és környezet kapcsolatával foglalkozom…«
Walter Péter alázatos és kitartó munkája olyan egyedülálló sorozatot eredményezett, mint a császártöltési lakosokról készült igazolványkép-sorozat. Az alkotó arra vállalkozott, hogy a település összes lakóját megörökítse, megfagyasztva az időt, és ezzel teljes körű lenyomatot adva szülőfalujának lakosairól.”
A tárlaton húsz alkotó év, a hetvenes évek elejétől a nyolcvanas évek végéig készült sorozataiból készült válogatást láthattunk: az alföldi emberek létének küzdelmeit és boldog pillanatait egyaránt megörökítő (Tanyasi nyugdíjasok; Falusi lakodalom Császártöltésen; Családi kép; Aratás Kecelen; Vodicai búcsú; Tanyán) témákat.
Fényképezte: Martinek Imre