Ezen a napon hunyt el 1955-ben Zürichben Thomas Mann német író, a XX. századi, német nyelvű irodalom (A varázshegy; József és testvérei; Doktor Faustus; Egy szélhámos vallomásai) egyik legjelentősebb alakja.
„Te jól tudod, a költő sose lódit: / az igazat mondd, ne csak a valódit, / a fényt, amelytől világlik agyunk, / hisz egymás nélkül sötétben vagyunk.” (József Attila: Thomas Mann üdvözlése /részlet/)
Budapest, Óbuda — 2023. április 18.
Az észak-németországi Lübeck városában született (1875. június 6-án) író elbeszéléstechnikája a XIX. századhoz, elsősorban Tolsztojhoz, illetve Theodor Fontane és Richard Wagner szimbólumaihoz és vezérmotívumaihoz kapcsolódik. Prózájára jellemző az irónia és a kétértelműség, az allegóriákat és mitológiai motívumokat művészileg egyre érettebb módon használta fel. Első regényéért, az 1900-ban írt, 1901-ben kiadott A Buddenbrook házért 1929-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki.
„Mann műveinek hatását néhány szóban összefoglalni lehetetlenség. Két fontos dolgot azonban kiemelhetünk: már életében vitatkoztak róla, és ez halála után is így maradt; illetve nem voltak »tanítványai«; senki nem ismerte el azt, hogy Mann hatással lett volna írói pályájára.” (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Fényképezte: Martinek Imre