Ezen a napon született 1805-ben Budán Toldy Ferenc (eredetileg: Schedl Ferenc Károly József) irodalomtörténész, kritikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, titkára, 1841-től 1861-ig a Kisfaludy Társaság igazgatója, majd másodelnöke.
Szeged, Dóm tér /Nemzeti Emlékhely/ — 2024. június 27.
Noha ők maguk nem tudtak magyarul, szülei Ferencet előbb a pesti magyar iskolába adták, majd pedig Ceglédre küldték, az ottani gimnáziumba.
Cegléd — 2023. május 2. Néhány év múlva az ifjú újból Pesten tanult, illetve Kassára került, ahova apja a szlovák nyelv elsajátítása végett küldte. Ez utóbbi városban erősödött fel benne a magyar irodalom iránti érdeklődése, s mire újra visszatért Pestre, már első szépirodalmi kísérletein is túl volt. Az irodalomban és a nyelvészetben Kazinczy Ferenc lett az ideálja, és magával ragadta a nyelvújítás.
„Az irodalmat széles körű műveltsége alapján leginkább mint elméletíró és agitátor szolgálta. A magyar irodalmat igyekezett a külfölddel is megismertetni; ezen a téren legfontosabb munkája volt a Handbuch der ungarischen Poesie (Pest és Bécs, 1828) magyar szemelvényekkel és német fordításokkal, az irodalom rövid áttekintésével és az írók vázlatos életrajzával.” (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Ámbár a Toldy nevet már 1828-ban használta az irodalomban, a családi nevét csak 1847-ben változtatta meg hivatalosan. Az utókor, mely egyaránt nevezett el róla gimnáziumot, kórházat, könyvtárat, könyvesboltot, utcát, díjat…, már csak ebben a névalakban vélekszik rá.
Budapest, Buda vára – 2024. március 10.
Szeged — 2024. június 27.
Toldy Ferenc 1875. december 10-én hunyt el Budapesten. Földi maradványai a Fiumei úti sírkertben várják a feltámadást.
Budapest, Fiumei úti sírkert — 2024. március 24.