Csütörtökön Szabadkán, az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának dísztermében ünnepélyes keretek között írták alá a hallgatók az ösztöndíjszerződéseket a Magyar Nemzeti Tanáccsal. Az MNT összesen 272 ösztöndíjat ítélt oda elsőéves egyetemi és főiskolai hallgatóknak, valamint 75 demonstrátornak
A Magyar Nemzeti Tanács az idén tizennegyedik alkalommal hirdette meg felsőoktatási ösztöndíjpályázatait, melyek célja, hogy támogassák a vajdasági magyar fiatalokat a szülőföldjükön történő továbbtanulásban. Meggyőződésük, hogy a vajdasági magyar közösség fennmaradását a képzett, a tudás és a kultúra iránt elkötelezett értelmiség szavatolja. Az ösztöndíjprogram olyan elemekből áll, mint az egyetemi látogatások, a felvételi felkészítők, a szerb nyelvi felzárkóztató és a demonstrátori program, melyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a felsőfokú képzés elvégzése után felkészült, nyelvtudással bíró és a közösségünk iránt elkötelezett frissdiplomásokkal erősödjön a vajdasági magyar közösség.
Az ünnepségen jelen volt dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Vicsek Annamária, az Európai Parlament képviselője, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke, Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, valamint számos politikai és közéleti szereplő, továbbá több oktatási intézmény és alapítvány képviselője és illetékese, valamint maguk a szerződést aláíró hallgatók is.
Az ünnepélyes szerződéskötésen elsőként dr. Pintér Krekić Valéria, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja köszöntötte a megjelenteket. Hangsúlyozta, örömmel tölti el, hogy az ösztöndíjat elnyert fiatalok a hazai felsőoktatási intézményeket választották, ezzel a helyben maradás mellett döntve. Arra biztatta őket, hogy hosszú távon tervezzék itthon jövőjüket. Azt kívánta, hogy tanulmányaik során kitartás, elkötelezettség és következetesség vezesse őket.
Dr. Pintér Krekić Valéria, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja
— A Magyar Nemzeti Tanács 2024—2029-es oktatásfejlesztési stratégiájának egyik legfontosabb célja, hogy a vajdasági magyar fiatalok alkalmazkodóképességét megalapozza az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges készségek elsajátításával. Felkészítve a fiatalokat a XXI. század gyorsuló technológiai fejlődésére, valamint az információs és kommunikációs technológiák növekvő jelentőségéből fakadó változásokra — mondta az ünnepségen Sárközi István. A Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke kiemelte, ennek a stratégiai törekvésnek az egyik oszlopa a felsőoktatásban részt vevők támogatása, különös hangsúlyt helyezve az egyetemi hallgatókra. — A felsőoktatási ösztöndíjprogram első pályázati köre 2024. július 15-e és szeptember 16-a között volt elérhető a Magyar Nemzeti Tanács hivatalos honlapján. Ebben az időszakban összesen 281 pályázat érkezett, amelyből 272 hallgató nyerte el az ösztöndíjat. A sikeres pályázók 64 különböző településről érkeztek, amely 27 önkormányzatot foglal magában. Kiemelkedően magas volt a sikeresen pályázók száma Szabadkáról, Óbecséről és Temerinből, de kisebb településekről, mint például Drea, Egyházaskér, Majdány, Udvarszállás és Versec is akadtak nyertesek, ami fontos jelzés arra, hogy nem csak a tömbben élő magyarság veszi igénybe ezt a támogatást. A nyertesek közül az Újvidéki Egyetem 16 karának hallgatói kaptak ösztöndíjat, és különösen sok pályázó volt a Szabadkai Műszaki Szakfőiskoláról. Első alkalommal kerültek ösztöndíjasok közé magyar ajkú hallgatók a Verseci Óvóképző Szakfőiskoláról és a Mitrovicai Óvóképző és Ügyviteli Informatikai Szakfőiskoláról is. Az egyre népszerűbb jogászképzést ösztönző ösztöndíjprogramnak köszönhetően a jogi képzést választók száma is nőtt. A demonstrátori ösztöndíjpályázat ugyancsak július 15-e és szeptember 16-a között volt elérhető, és összesen 135 pályázat érkezett be — összegezte az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke. — A Magyar Nemzeti Tanács ebből 75 hallgatót részesített ösztöndíjban. A legtöbb jelentkező a Szabadkai Műszaki Szakfőiskoláról, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karról, a Műszaki Tudományok Karáról, a Közgazdasági és az Orvostudományi Karról érkezett. Sok hallgató élt idén is a tagság igazolásának lehetőségével civil vagy kulturális egyesületekben, illetve közéleti tevékenységekkel, mint a versenyeken való részvétel vagy publikálás. A demonstrátorok és az elsőévesek már felvették egymással a kapcsolatot, és segítik egymás beilleszkedését a választott egyetemi karokon és az új környezetben. Az ösztöndíjszerződések megkötésével a Magyar Nemzeti Tanács pénzügyi és kapcsolattartói segítséget nyújt, köszönetet mondva és ösztönözve azokat a fiatalokat, akik vállalták, hogy szerb vagy részben idegen nyelvi környezetben végzik tanulmányaikat Szerbia területén — tette hozzá Sárközi István.
— Minden évben ünnepélyes pillanat, amikor a felsőoktatási és demonstrátori ösztöndíjszerződéseket aláírják. Ilyenkor válik mindenkiben tudatossá, hogy egyetemi hallgatók lettek, és mostantól nem a középiskolai követelményeknek kell megfelelniük, hanem már egy főiskolán vagy egyetemi karon kell helytállniuk — mondta dr. Pásztor Bálint. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke gratulált a hallgatóknak, elsősorban azért, mert felsőfokú tanulmányokat folytatnak, hiszen, ahogy mondta, ez már nem alapértelmezett dolog a mai világban, másrészt pedig azért, mert a vajdasági továbbtanulást választották. Ezzel jelentősen hozzájárulnak a célok eléréséhez, különösen ahhoz, hogy a vajdasági magyar közösség hosszú távon megmaradjon, fejlődjön, és olyan értelmiségi réteg alakuljon ki, amely évtizedek múlva is képes jogászokat, orvosokat, mérnököket és más szakembereket adni a közösségnek. Csak akkor tud ez a közösség fennmaradni és fejlődni, ha a különféle hivatások művelői rendelkezésre állnak, és az emberek anyanyelvükön fordulhatnak hozzájuk — mutatott rá a VMSZ elnöke, aki sok sikert kívánt a hallgatóknak a felsőfokú tanulmányaikhoz.
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke
Az ünnepségen, miután a hallgatók egy csoportja aláírta a felsőoktatási, valamint a demonstrátori ösztöndíjszerződését, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke elismerésben részesítette Sörös Lászlót, Szalma Emesét és Seffer Róbertet az oktatás területén végzett munkájáért.
A szerződést aláíró hallgatók egy csoportja és Sárközi István
Sörös László, Szalma Emese, Seffer Róbert és Fremond Árpád
Fényképezte: Kartali Róbert