Mindannyiunk feladata, hogy a gyerekek már fiatalkorban megismerjék városunk történelmét és épített örökségét. A gyerekhét alkalmából több városi intézmény is megnyitotta kapuit az óvodások és iskolások előtt, lehetőséget adva számukra, hogy felfedezzék ezeknek az épületeknek a belső tereit, működését és jelentőségét.
A zsinagógában a múlt héten kedden, szerdán és csütörtökön több időpontban szerveztek foglalkozásokat szerb és magyar nyelven egyaránt. Gyivánovity Dániel, a városi képviselő-testület és a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány Igazgatóbizottságának elnöke örömmel nyugtázta, hogy sok gyerek látogatott el az intézménybe, a legkisebbektől egészen a nyolcadikosokig, lehetőséget kapva arra, hogy közelebbről megismerjék a zsinagóga épületét és annak történelmét.
A legbátrabbak még az elnöki székekbe is beleülhettek
— Az épület szinte megtelt gyerekekkel. Különösen fontosnak tartom, hogy a fiatal generációk korán megismerjék ezeket az épületeket belülről is. Lássák, hogyan néz ki a 122 évvel ezelőtt épült zsinagóga, és tudják, hogy elődeink milyen maradandó építészeti alkotásokat hoztak létre. Sokuk nap mint nap elhalad az épület mellett, talán anélkül, hogy tudná, milyen jelentős építészeti és történelmi értéket képvisel. Fontos, hogy a fiatalok megismerjék Bíró Károly nevét, a magyar szecesszió jelentőségét, valamint épített örökségünket.
A felújított zsinagóga 2018-ban nyitotta meg kapuit, és azóta folyamatosan várja a látogatókat. Tavaly mintegy 20 000 ember volt kíváncsi az épületre, míg az itt megrendezett koncertekre és eseményekre további 15 000 fő látogatott el. Illés Hajnalka, a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány koordinátora rámutatott, kiemelten fontos az oktatási intézményekkel való kapcsolat. Egyre több tanár és igazgató érzi szükségét annak, hogy elvezessék ide a diákokat, osztályokat.
— A gyerekhéten kívül minden év január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján, megemlékezést tartunk, amelyben több éve részt vesz a zeneiskola, és tavaly a gimnázium is bekapcsolódott. Az itt megtartott tanórák keretében a diákok sokat tanulhatnak, hiszen az előadások, illetve a zeneművek bemutatása segíti őket abban, hogy megértsék, milyen borzalmak történtek a múltban. Bár úgy tűnhet, hogy számukra ez a téma túl korai, nincs olyan életkor, amelyben ne lenne megfelelő ezekről a tényekről beszélni.
A szabadkai városházán szintén tárt kapukkal várták a gyerekeket. Góli Csilla alpolgármester fogadta a Széchenyi István és a Đuro Salaj Általános Iskola alsósait.
— Az első csoport szerb nyelven, míg a második magyarul hallgathatta meg a városháza rövid összefoglalóját. A gyerekek megtekinthették a dísztermet, ahol megismerkedtek a vitrázs fogalmával. Kiemelten fontosnak tartottam, hogy a szabadkai gyerekek ismerjenek olyan alapfogalmakat, mint a címer, és megtudják, hogyan néz ki Szabadka címere, mit jelképez, valamint hogy milyen a város zászlója. Ezenfelül minden résztvevő hazavihetett egy kifestőt is, amely Szabadka címerét ábrázolja.
Remélhetőleg a jövőben egyre több intézmény nyitja meg kapuit a gyerekek előtt, lehetőséget kínálva, hogy közelebbről megismerkedjenek városunk kulturális és történelmi értékeivel.
Góli Csilla mutatja a város lobogóját
A gyerekek dalokkal kedveskedtek az alpolgármesternek
Csoportkép a Zsinagógában
Juhász Gábor is fellépett a Zsinagógában
Gyivanovity Dániel, a VKT és a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány Igazgatóbizottságának elnöke
Illés Hajnalka, a Zsinagóga Alapítvány koordinátora
Fényképezte: Kartali Róbert