![A zene, az ének és a közösség erejének összefonódása](https://hetnap.rs/files/articles/8/7/6/49876/_thumb/49876-dsc-2415a-home_jpg.jpg )
A szabadkai Szent Teréz-székesegyház adott otthont október 20-án a Vajdasági Magyar Kórusok XXIV. Találkozójának. Az esemény a Pro Musica Kamarakórus és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség társszervezésében valósult meg.
Tizenkét kórus érkezett Vajdaság különböző településeiről, melyek a délután folyamán elkápráztatták a közönséget.
— 2000-ben indult el a kórustalálkozó Nagybecskerekről, akkor öt-hat kórus részvételével. Ez egy vándorrendezvény, melynek minden évben más település ad otthont, és egyúttal a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok rendezvénysorozat része is. Egyértelműen az a jelentősége, hogy a vajdasági magyar kórusmozgalmat bemutassuk egy nagy rendezvény keretében, lássuk, hol tart, milyen az utánpótlás állapota. Nagyon jó látni, hogy egyre több fiatalt tudnak bevonzani az énekkarok, tehát még mindig sikerül megfertőzni az ifjabb korosztályt, leginkább azt a generációt, amelyik templomba is jár, vagy valamilyen módon elköteleződött a zeneművészet iránt. Ebben óriási munka van, és nagyon hálásak vagyunk a karnagyoknak, és természetesen a szervezőknek, hiszen rengeteg próba és vállalás, valamint lemondás is van mindez mögött. Ez a nap is bizonyítja, hogy csodálatos pillanatokkal tudnak megajándékozni bennünket, és nagyon fontos az élő közösség, hogy családként gondolnak egymásra, egymást ünneplik — mondta Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke.
— A Kóruspódium a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt rendezvénye. Idén Szabadkán szervezzük, annak apropóján, hogy a Pro Musica Kamarakórus vegyes kara ebben az évben ünnepli az 55. évfordulóját, míg a női együttese fennállásának 5. évfordulóját. Vegyes programmal készültünk, mert annak ellenére, hogy a Szent Teréz-székesegyház ad otthont egy ilyen rendezvénynek, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak egyházi műveket énekelnek a kórusok, hanem klasszikus és jazzmiséből is hallunk részletet, tehát színes műsorra számíthatunk. Azok az emberek, akik ilyen hobbit választanak maguknak, valóban zenét szerető, kedvelő és értő emberek, nem mondom, hogy könnyű őket bevonzani, de vannak, akik ezt választják — hangsúlyozta Csikós Krisztina, a Pro Musica Kamarakórus elnöke és karnagya.
Az eseményen jelen volt Góli Csilla, Szabadka Város alpolgármestere, Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának művelődéssel megbízott tagja, Kudlik Zoltán tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási közösségi segédtitkár, Magosi Zsuzsanna polgármesteri tanácsadó, Nagy Zita, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, a helyi és környékbeli önkormányzatok több képviselője.
Az Európa Kollégium kórusa — Újvidék
Az egybegyűlteket Msgr. Stjepan Beretić atya, Góli Csilla és Hugyik Richárd köszöntötte.
— A kórusi és az egyházi ének is alkotóeleme a kultúránknak, az identitásunknak. Konkrétan, ahol most vagyunk, a szabadkai székesegyház, viszontagságos időkben is helyet adott a kórusoknak, a hívőknek, hogy a miséken és a misék alatt az énekekben tudjanak magyarul beszélni és énekelni. Rendkívül fontos ez, amit a karnagyok és az énekesek képviselnek, és továbbvisznek a jövő nemzedékének. Ez az esemény egyre nagyobb jelentőséggel bír, nemcsak a kulturális, hanem a közösségi életünkben is, ez a találkozó egy különleges pillanat, amikor a zene, az éneklés és a közösség ereje összefonódik — emelte ki beszédében Góli Csilla.
— Pár dologról szeretnék szólni önökhöz, a kórusokról, a kórusművészetről, a zene eszméjéről és a közösségről. Azt kívánom önöknek, hogy a délután folyamán, a kórusművek hallgatása közben, közelebb kerüljünk a transzcendenciához, a fényességhez, a tisztasághoz. A zene eszméje a ritmusra, a dallamra és a harmóniára épül, kapcsolódik a természethez, a külső rendhez. Azt kívánom önöknek, hogy itt ma valamikor, valahogyan a fizikai valóság mögötti metafizikai jelentőségeket is próbálják meg érzékelni a kórusmuzsikán és az éneken keresztül, hogy ez a szárnyalás felemeljen bennünket, és valamilyen katarzis formájában ezt az élményt el tudjuk vinni. Szeretném megköszönni a kitartó munkát, amivel megszervezték ezt a kórustalálkozót, melynek kísérője, támogatója a Magyar Nemzeti Tanács, egy olyan intézmény, mely számára ezek az értékek kiemelkedően fontosak. Hiszen ha nem tudjuk, mi a múltunk, akkor nem tudjuk értékelni a jelenünket, és nem tudjuk határozottan körvonalazni a küldetésünket, amely a jövőre vonatkozik — hangsúlyozta Hugyik Richárd.
Cantilena kamarakórus — Magyarkanizsa
A műsort a szabadkai Pro Musica Kamarakórus, a műsor házigazdája nyitotta meg. Utána következett a többi fellépő: a temerini Őszirózsa vegyes kórus, a kúlai Cantilena női kórus, a nagybecskereki Emmanuel kamarakórus, a tornyosi Ünnepi Kórus, a Cantilena kamarakórus Magyarkanizsáról, a Sveti Roman Melod kórus Szabadkáról, a Musica Sacra vegyes kar Zentáról, az újvidéki Kapisztrán ferences ifjúsági kórus, az Óbecsei Schola Cantorum énekkar, majd a temerini Juventus énekkar és végül, de nem utolsósorban az újvidéki Európa Kollégium kórusa. A fellépők a székesegyházhoz méltó módon készültek egyházi dalokkal, de voltak népdalok és különféle popzenei számok is. A legtöbb kórust talán ezekkel a jelzőkkel lehetne legjobban jellemezni: emelkedett, ünnepélyes hangzású, lassú, lírai, tiszta, ártatlan dallamok. A fellépők közül számomra az Európa Kollégium kórusa tűnt ki leginkább — a szó legpozitívabb értelmében — a fiatalos, lendületes, egy kicsit sem unalmas produkciójával, és a nap végén rátette az i-re azt a bizonyos pontot.
Őszirózsa vegyes kórus — Temerin
A Kóruspódiumot Égető Gabriella emlékének ajánlották, tisztelegve munkássága előtt, valamint Bárdos Lajos születésének 125. évfordulója alkalmából a Tiszai dallamok című művét adta elő közösen az összes kórus, Csikós Krisztina karmester vezetésével.
Csoportkép — az összes fellépő kórus
Fényképezte: Miskolci Krisztina