
A héten ismét előtérbe került a homoszexualitás kérdése, most a Blic napilap melegítette fel a témát, azt állítva, hogy a szerb pravoszláv egyház befolyásos köreiben is többen érintettek ebben. A szocialisták Bekónak üzentek hadat, a kormány egésze pedig magyarázatot kér Törökországtól Erdoğan kijelentése miatt. Jovanka Broz temetésével egy korszak véglegesen is lezárult Szerbiában, ettől függetlenül azonban továbbra sem lehet Iphone telefont vásárolni. A demokraták közben Újvidéken tüntettek, no nem az Apple telefonjának árusítása érdekében, hanem a központi hatalom „diktatórikus törekvései” miatt.

Homoszexuális főpapok
A Blic napilap szellőztette meg azt az információt, miszerint a szerb pravoszláv egyház szinódusában hét püspök is homoszexuális, s további háromról ugyancsak ezt feltételezik. A napilap állítása szerint a többi főpap is tud erről. A Blic azt is megírta, hogy míg a világi melegek általában modern életmódot folytatnak és nyitottak a világra, addig a papságban szolgáló társaik az extrém jobboldaliságot és a kemény tradicionalizmust képviselik. (Blic)
Visszaszorulóban a kulturális műsorok
A Köztársasági Rádiódiffúziós Ügynökség (RRA) által végzett tanulmány szerint az országos nagy nézettségű televízióadóknál jelentősen visszaszorultak a kulturális műsorok. A Pink és a Prva (Első) kulturális-művészeti műsorai a műsoridő nulla (0) százalékát teszik, a B92-nél pedig 0,10 százalékát, a törvényes előírások semmibevételével. Nem jobb a helyzet az állami televíziónál sem. Az RTS első csatornáján a kulturális műsorok az összes műsoridő 0,15 százalékát alkotják, a 2-s adón ez az arány 5,47 százalék. (Telegraf)
Miért nincs Szerbiában Iphone?
Évek óta visszatérő téma az Apple okos telefonjának, az Iphone-nak a hiánya Szerbiában. A kérdést most a Blic napilap vette elő, amely úgy tudja, ennek oka az, hogy az Apple olyan feltételeket szab a szerb mobilszolgáltatóknak a szerződéskötéshez, amelyeket azok nem akarnak elfogadni. A Blic szerint az Apple többek között évi 50 ezer darab telefon eladását írja elő. Egyes vélemények szerint az országban jelenleg 130 ezren használják telefonálásra ezt a márkát. Ők különféle nem formális csatornákon, elsősorban külföldről szerezték be a népszerű okos telefont. (Blic)
A szocialisták hadat üzentek Bekónak
Meglepően éles kirohanást intéztek a múlt héten a szocialisták Milan Beko szerb oligarcha ellen. A kormánypárt azzal vádolja Bekót, hogy az elmúlt évtizedben minden hatalmon levő politikussal jó kapcsolatot ápolt, s gazdagságát is ennek köszönheti. Most pedig azért fordult Vučićhoz, hogy elkerülje az ellene irányuló vizsgálatokat. Minderre azután került sor, hogy a szerb milliárdos az egyik televízióadónak úgy nyilatkozott, Ivica Dačić nem tudja kitölteni a négyéves mandátumát, ezért szerinte a miniszterelnöki széket Aleksandar Vučićnak, a haladók elnökének kell átvennie. (Kurir)
Románia 2015-ben elismeri Koszovót?
Viktor Ponta román külügyminiszter arra tett ígéretet John Biden amerikai alelnöknek, hogy Bukarest 2015-ig megváltoztatja Koszovóval kapcsolatos eddigi álláspontját, és elismeri a szakadár délszerb tartomány függetlenségét. (Tanjug)
Erdoğan vihart kavart
Hatalmas felháborodást váltott ki a szerb közéletben Recep Tayyip Erdoğan török miniszterelnöknek a prizreni látogatása során tett kijelentése, miszerint Koszovó Törökország, Törökország pedig Koszovó. A kérdésben az összes szerb politikus megszólalt, s élesen elítélték Erdoğan nyilatkozatát. Ivica Dačić szerb miniszterelnök például Törökország Szerbia irányába tett direkt provokációjaként értékelte a török miniszterelnök szavait. Tomislav Nikolić szerb államelnök pedig befagyasztott minden olyan trilateriális találkozót, amely Bosznia-Hercegovina, Szerbia, illetve Törökország között esedékes, s egyben bocsánatkérést vár el a török féltől. A hétvégére viszont már olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a botrányos kijelentésre valójában nem is került sor, csupán rossz volt a fordítás. (Tanjug, Beta)
Eltemették Jovanka Brozt
A múlt héten nagyszámú gyászoló részvételével katonai tiszteletadással helyezték örök nyugalomra Josip Broz Titónak, a volt Jugoszlávia örökös elnökének özvegyét a belgrádi Virágházban. A temetésen Ivica Dačić miniszterelnök mondott gyászbeszédet, amelyben többek között kijelentette: „Eljött az ideje önmagunknak is bevallani, hogy bűnt követtünk el vele (Jovankával) szemben, akárcsak a saját történelmünkkel szemben.” (Beta, Tanjug, B92)
Újvidéken tüntettek a demokraták
Miközben a haladók már nagyban készülnek a vajdasági tüntetésekre, amelyek célja a tartományi kormány lemondásának a kierőszakolása, múlt szombaton a demokraták tartottak tömeggyűlést a tartományi székvárosban. A több ezres tüntetés főszónoka Bojan Pajtić tartományi kormányfő volt, aki azzal vádolta a belgrádi központi hatalmat, hogy a Szerb Haladó Párt a bulvársajtó vádjai alapján ítélkezik. Pajtić azzal is megvádolta Aleksandar Vučićot, a haladók elnökét, illetve Tomislav Nikolić államelnököt, hogy idő előtt bocsátottak szabadon 2500 köztörvényes bűnözőt, aminek következtében Szerbiában megduplázódott az erőszak. Pajtić értékelése szerint Újvidék most inkább hasonlít a húszas évek Chicagójára, mint egy modern közép-európai városra. (Beta)