A hétvégén tartották meg Csókán a X. Cs. Simon István Vers- és Prózamondó Találkozót, melynek rekordszámú, mintegy nyolcvan résztvevője volt, akik Újvidéktől Tóbáig 13 vajdasági településről érkeztek.
Zsúfolásig megtelt a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület székházának nagyterme, aminek a szervezők nagyon örültek, hiszen a rendezvény nemcsak a jubiláris tizedik volt, hanem éppen a névadója születésnapján tartották meg. A 2007-ben elhunyt Cs. Simon István ugyanis október 19-én lett volna nyolcvankét éves. Emellett az idén emlékezünk Móra Ferenc születésének 145. és halálának 90. évfordulójára is. Ebből az alkalomból a résztvevők és a felkészítő tanárok nemcsak emléklapot kaptak, hanem A füstvirágot nyíló orgona című terjáni füzet második, bővített kiadását is, mely összefoglalja Cs. Simon István szülőhelyének, az elárverezett és felszámolt Terjánnak a történetét.
— A találkozó lényege, hogy közelebb hozza hozzánk az irodalom csodáit, hogy a versek és a prózák hangjai egyesítsenek minket. Minden egyes fellépés egy új ablakot nyit az irodalom gazdag világára, lehetőséget adva arra, hogy megéljük és megosszuk egymással az írott szó varázsát. Ez a jubileum különleges, hiszen már évek óta együtt építjük, éltetjük ezt a közösséget, amelyben a költészet és próza szeretete mindig új lendületet ad mindannyiunknak. Ezért külön kiemelt köszönet illet titeket, résztvevőket, akik elhoztátok választott műveiteket, hiszen általatok vált rendezvényünk a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt regionális versenyévé — hangsúlyozta köszöntőjében Kiss Tóth Erika, a Móra Ferenc MME elnöke.
A bemutatkozók — 45 alsós, 30 felsős diák, egy középiskolás és két felnőtt — teljesítményét Wischer Johann színművész (a zsűri elnöke), Erdélyi Ilona nyugalmazott középiskolai magyar nyelv és irodalom szakos tanár és Oláj Ibolya tanítónő, az MNT tagja bírálta el, aki egyúttal meg is nyitotta a rangos összejövetelt.
— Egyre nagyobb értéknek számít, ha egy gyermek a sok elfoglaltsága, az iskolai feladatai és a modern kor kísértései ellenére időt szentel arra, hogy értelmezzen és megtanuljon egy verset. Hosszú út vezet a versenyig, hiszen kitartás, türelem kell ahhoz, hogy a kiválasztott verssel ki lehessen állni a diáktársak, a közönség és a zsűri elé — mutatott rá Oláj Ibolya.
Az eseményre ellátogatott Simon Júlia, Cs. Simon István húga, valamint a családja is.
A jelentkezők vajdasági magyar írók, költők versével vagy prózájával nevezhettek be. A legtöbben, 13-an Bogdán József verseit választották, de közkedveltek voltak Cs. Simon István, Csík Mónika és Szabó Palócz Attila költeményei is.
A X. Cs. Simon István Vers- és Prózamondó Találkozón a következő eredmény született:
1—2. osztály: 1. Boros Gyevi Emma (Zenta), 2. Esztelecki Patrik (Zenta), 3. Szabó Dávid (Zenta)
3—4. osztály: 1. Sóti Luca (Zenta), 2. Simonyi Emese (Magyarkanizsa), 3. Jójárt Nikolett (Tóba)
5—6. osztály: 1. Hajvert Janka (Bácsfeketehegy), 2. Bálint Máté (Zenta), 3. Vortity Anasztázia (Temerin), különdíj: Juhász Hanna (Zenta)
7—8. osztály: 1. Hajvert Zalán (Bácsfeketehegy), 2. helyezettek: Sóti Sára (Zenta) és Kerekes Tamara (Zenta).
Középiskolások: 1. Hodik Csenge (Ada, zentai Egészségügyi Középiskola)
Felnőttek: 1. helyezettek: Törtei Erzsébet (Tiszaszentmiklós) és Szabó István (Újvidék)
A találkozót a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Hét Nap Lapkiadó Kft., a Nemzetpolitikai Államtitkárság, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Csóka Művelődési és Oktatási Központ, valamint Csóka Község Önkormányzata támogatta.
Fényképezte: Tóth Lívia