Szeptember 1-jén, Szabadka város napja alkalmából — 245 évvel ezelőtt Mária Terézia szabad királyi városi rangra emelte a települést — a városháza dísztermében a városi képviselő-testület megtartotta ünnepi ülését, valamint átadták a díszpolgári címet és a Pro Urbe díjat.
A jelenlévőket fúvószenekar fogadta a városháza előtt, ezután Stevan Bakić, Szabadka polgármestere és Gyivánovity Dániel, a városi képviselő-testület elnöke felvonták a város zászlaját.
A díszülésen Stevan Bakić és Gyivánovity Dániel ünnepi beszédében kiemelte a Szabadka szempontjából jelentős beruházásokat, illetve azt, hogy a fejlesztéseket folytatni szeretnék.
— Városunk fókuszában az elkövetkező időszakban is a polgárok állnak. Célunk, hogy minél biztosabb jövőt teremtsünk, hogy jobbá és színvonalasabbá tegyük a mindennapokat — mondta a polgármester.
— A városunk nevében rejlő „szabad” nem pusztán egy szó. Mindannyiunk, de mindenekelőtt Szabadka város idén júliusban megalakult képviselő-testületének feladata és kötelezettsége, hogy közös munkával alakítsuk közösségünk jólétét. Városunkat és szülőföldünket szolgálni megtiszteltetés, büszkeség és kiváltság — hangsúlyozta a városi képviselő-testület elnöke.
Díszpolgári címben részesült Kern Imre okleveles technológiai mérnök, akinek szakmai pályafutása során számos olyan projektum jött létre, amely segítette a város fejlődését. Nyugállományba vonulása után sem hagyott fel a közösségért folytatott munkával.
— Nagyon köszönöm Pásztor Istvánnak és dr. Pásztor Bálintnak, hogy mögöttem álltak, adták a feladatokat, amelyeket teljesítve a polgároknak tudtam segíteni. Azt hiszem, az utolsó tizenöt évben olyan projektumokat tudtam megvalósítani, amelyek példaértékűek. Az előterjesztés és az, hogy elfogadták, nagy megtiszteltetés számomra, kötelességemnek érzem, hogy továbbra is Szabadkáért dolgozzam.
Pro Urbe díjat kapott a Szabadkai Gyermekszínház, Pekár Tibor nyugalmazott hegedűtanár és a Szabadkai Közkórház Onkológiai Osztálya.
A kilencven éve megalakult Szabadkai Gyermekszínház a mai napig képes maradandó élményt nyújtani a legkisebbek számára. Előadásain generációk nőttek fel és formálódtak.
— Nagyon büszkék vagyunk, és örülünk, hogy megkaptuk ezt a díjat, főleg azért, mert ez egy szabadkai elismerés, és mi szabadkai színház vagyunk — nyilatkozta Stamenković Árokszállási Márta, a Szabadkai Gyermekszínház igazgatója.
Pekár Tibor szerves része volt Szabadka zenei életének, nemcsak tanárként, hanem kutatómunkájával is. Számos könyve jelent meg Szabadka zenei életének történetéről, emellett rendszeresen olvashatóak kritikái, zenei ismertetői.
— Az igazi elismerés számomra az, amikor megyek az utcán, megállítanak, és azt mondják: tanár úr, olvastam a könyvét, nagyon jó dolgok vannak benne, gratulálok! Ha az ember Pro Urbe díjat kap a saját városától, az azt jelenti, értékelik a munkámat, és nem éltem hiába.
A Szabadkai Közkórház Onkológiai Osztálya 1964-ben alakult meg, és a mai napig magas színvonalú munka jellemzi, valamennyi dolgozója áldozatkészen látja el feladatát.
— Nagyon felemelő érzés megkapni azt a díjat, amely mindazok munkájának az elismerése, akik az osztályon dolgoznak, mert ez csapatmunka. Mindenki hozzájárul ahhoz, hogy a betegek elégedettek legyenek, empátiával, szeretettel végezzük a tevékenységünket. Építkeznünk kell ebből a díjból és abból az érzésből, amelyet nyújtott, hogy erőt adjon a további munkához, mert valójában a hátunkon cipeljük az emberek sorsát — mutatott rá dr. Bagi Teodóra, a Szabadkai Közkórház onkológusa.
Fényképezte: Apró József