
A nyári, rekkenő hőségben előfordul, hogy megszédülünk. Ha ez az állapot gyakorivá válik, célszerű orvoshoz fordulnunk. A szédülés azonban csak ritkán jelentkezik betegség tüneteként. Általában ártalmatlan jelenség, amelyre azonban jó odafigyelni.
Időjárás-változáskor, front érkezésekor vagy a reggeli ébredés után, esetleg hirtelen helyzetváltoztatáskor érezhetjük, hogy megszédülünk. Mindez a vérnyomásunk ingadozásának vagy a vérerek nem kellő gyorsaságú összehúzódásának a következménye lehet, éppen ezért ártalmatlan jelenségnek számít. A kellemetlen érzés általában gyorsan elmúlik — minden további tünet nélkül. Ha nem jár együtt vele hányinger vagy elviselhetetlen fejfájás, nincs okunk idegeskedni.
Mikor forduljunk orvoshoz?
1. Ha a szédülés során úgy érezzük, hogy forog velünk a világ. A vertigo betegség akkor alakul ki, amikor az agy hibásan rendezi össze a fülből, a szemből és az ízületekből érkező információkat. Gyakran hányinger és hányás kíséri. Okozhatja fülbetegség, Menière-szindróma, migrén, sclerosis multiplex, fejsérülés, vírusfertőzés, cukorbetegség és szélütés is. Tünetei: hányinger és hányás, szaggatott szemmozgás, fülzúgás vagy fülcsengés, nyomás vagy fájdalom a fülben, hirtelen szédülés és egyensúlyvesztés.