Szabadka turisztikai vonzereje elsősorban az épített, azon belül is a szecessziós örökségben rejlik. A városban több intézmény is bekapcsolódott a szecesszió világnapjának ünneplésébe. Például a Szabadkai Zsinagóga Alapítvány 2019 óta szervezi meg A szecesszió éjszakája című programját, melynek tavaly óta része Az orgona éjszakája is.
Fotó: Dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala
A városháza előcsarnokában A szecesszió rendhagyó arcai elnevezéssel tárlat nyílt, mely Szabadka, Újvidék és Belgrád jellegzetes épületei által mutatja be az építészeti irányzatot, az eltéréseket, valamint a hasonlóságokat.
— Nagy a hasonlóság a stílusirányzat jegyeit magukon viselő objektumokon, nemcsak az említett városokban, hanem a Kárpát-medence területén is — emelte ki Dubravka Đukanović, a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet igazgatója, aki dr. Pásztor Bálinttal, a városi képviselő-testület elnökével közösen nyitotta meg a kiállítást.
Fotó: Dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala
— Nekünk óvnunk és őriznünk kell az épített örökségünket. Az elmúlt években is ez volt a tevékenységünk, a politizálásunk középpontjában. Szabadkának büszkének kell lennie a szecesszióra, hiszen ez az az építészeti stílus, amely meghatározza Szabadka lelkületét. Ezért örülök annak, hogy a városházán, a zsinagógában, a városi múzeumban, illetve a kortárs galériában megfelelő módon emlékezünk meg a szecesszió világnapjáról. A szecesszió a mi előnyünk, mert éppen a szecesszió az, ami a turistáknak a legnagyobb részét idecsalogatja Szabadkára, illetve Palicsra. Megpróbálunk a nemzetközi forrásokra pályázni annak érdekében, hogy szakaszosan el tudjuk indítani a városházának a felújítását. Palicson a víztorony, illetve a mellette lévő egykori villamosmegálló belátható időn belül a régi pompájában fog tündökölni — hangsúlyozta Pásztor Bálint.
Fotó: Dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala
— Szabadkán a magyar mellett a szecesszió több irányzata is megjelenik — mutatott rá Szűcs Balázs, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatója. — Városon belül is rengetegfajta szecessziós irányvonalnak lehetünk tanúi. Szabadkán a bécsi, a német, a francia, az angol szecesszió is felismerhető. Ami nekünk talán a legfontosabb, az a magyar szecesszió — megteremtője Lechner Ödön volt —, mert Szabadkát ezek az épületek jellemzik. A zsinagóga és a városháza is a magyar szecesszió ékköve.
Ez a tárlat ugyan három városban mutatja meg a szecessziós épületeket, de joggal nevezhetjük Szabadkát a szecesszió szerbiai fővárosának.
A szecesszió rendhagyó arcai elnevezésű tárlatot a városháza előcsarnokában tekinthetik meg az érdeklődők.
Apró József felvétele
Apró József felvétele
Apró József felvétele
Szakáll Laura felvétele
Szakáll Laura felvétele
Szakáll Laura felvétele