A hétfői csókai közösségi találkozó vendége volt Szekeres Pál magyar olimpiai bronzérmes, háromszoros paralimpiai bajnok vívó, a Fidesz—KDNP EP-jelöltje, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Juhász Bálint, a tartományi parlament elnöke. A sporttal, a parasporttal és politikával kapcsolatos kerekasztal-beszélgetést Kormányos László, a VMSZ csókai községi szervezetének elnöke nyitotta meg, aki köszöntötte a vendégeket, a VMSZ tisztségviselőit, valamint a magyarkanizsai, zentai, tóthfalui és csókai sportegyesületek képviselőit, sportolóit, a Csóka Asztaliteniszklub egykori és mai kiválóságait, akik nagy számban jelentek meg a Művelődési és Oktatási Központ előcsarnokában.
Szekeres Pál hosszú éveken keresztül helyettes államtitkárként, majd miniszteri biztosként tevékenykedett. A magyar kormány jóvoltából jelentős sportfejlesztések valósultak meg Vajdaságban, hiszen Topolyán labdarúgó-, Magyarkanizsán birkózóakadémia jött létre, de támogatják az adai női és férfi-kézilabdaklubot is. Szekeres Pál elmondta, ez csak úgy lehetséges, hogy a kormány támogatja a sportot, pénzügyi forrásokat rendel mellé, stratégiát dolgoz ki, ami még nem elég, hiszen mindehhez partnerek, sportszövetségek és egyesületek is kellenek, valamint a két legnagyobb kincs, az edző és a versenyző.
— Amikor a szocialista rendszer összeomlott, a friss demokráciák nem nagyon találták a választ, hogyan lehetne ezt a hatalmas nemzeti értéket, a sportot jól támogatni. Lepusztult sportlétesítményeket láttunk, a versenyzők száma rohamosan csökkent, a népegészségügyi adatok folyamatosan romlottak. Ekkor jött a kormányváltás, létrejött az ifjúsági és sportminisztérium, és teljesen ifjú csapattal, egy stratégiát összeállítva kezdtünk dolgozni. Az első négy évben a fogyatékosok sportjáért feleltem. Az ifjúság és a sportpolitika összefonódásával elkezdtünk egy fejlesztési programot. Az újabb kormányváltás után a program visszaesett, forráscsökkenés és gyengébb nemzetközi eredmények jellemezték, majd a második Orbán-kormány megalakulásával elérkezett az aranykor. 2010-től elképesztő fejlődési íven van a magyar sport, minden magyarországi városban új sportlétesítmények épültek, vagy a régit felújították és korszerűsítették, vagy újat építettek, létrejött a TAO-rendszer, mely a hat látványsportágat öleli fel, melyek elképesztő módon elkezdtek gyarapodni — mondta Szekeres Pál, aki huszonhét éves koráig ép, egészséges ember volt, majd egy verseny után utasként autóbalesetet szenvedett, de a sportot ekkor sem hagyta abba.
Kiemelte a sport identitásmegőrző szerepét, mely különösen a határon túl jut kifejezésre, de a sport megtanít győzni és veszíteni egyaránt, nagyon jó közösséget teremt, és megtanítja a más nemzetek tisztelete mellett azt, hogy az ember legyen büszke a saját nemzetére. A kormány nem 10 millió magyar iránt érez felelősséget, hanem a határon túl élő magyarok iránt is, ezért a nemzetpolitika szerves része a sport támogatása is.
Az európai parlamenti választással kapcsolatban elmondta, hogy képviselőként a hazafias képviseletet tartja majd a legfontosabbnak, hogy ne feledjük, honnan jöttünk. Arra kérte a jelenlévőket, tegyenek azért, hogy a helyi magyar közösségnek legyenek olyan képviselői helyben és az Európai Parlamentben is, akik támogatni fogják a megkezdett sport- és egyéb programokat, fejlesztéseket.
Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke igazi sportbarát, a labdarúgás és a futás áll legközelebb hozzá. Kiemelte az akadémiai rendszer fontosságát, és kilátásba helyezte annak bővítését. A topolyai labdarúgó- és a magyarkanizsai birkózóakadémia már több éve működik, de elképzelések vannak Zentán vízilabda-, Csókán asztalitenisz-, Adán kézilabda-akadémia létrehozására vonatkozóan.
— Azt látjuk, hogy az akadémiai rendszer az, ami sikert hoz. A labdarúgás esetében a topolyai TSC-akadémia összefogja a gyerekeket, klubokat, akárcsak a magyarkanizsai székhelyű Vajdasági Birkózóakadémia, hiszen az elmúlt hetekben számos helyen láttunk birkózóedzést Magyarkanizsán kívül is, ennek az akadémiai rendszernek a keretein belül. Farkaslakán is a magyarkanizsai birkózóakadémia működteti a rendszert és adja a szakmai tudást. A sport identitásmegőrző, identitáserősítő, emellett az oktatás, a kultúra, a tájékoztatás mellett olyan szegmentuma a létünknek, amelytől mi erősebbek leszünk. Arról nem beszélve, hogy aki sportoló, vagy rendelkezik sportmúlttal, azt sokkal nehezebb legyőzni az élet bármely területén, mint azt, aki sosem foglalkozott sporttal.
Az európai parlamenti választásokról szólva Pásztor Bálint hangsúlyozta, harmadízben lesz EP-képviselője a vajdasági magyarságnak, ami elég jó teljesítmény egy olyan ország állampolgáraként, amely még nem tagja az EU-nak. Nagyon fontos, hogy a vajdasági magyar közösségnek legyen egy autentikus képviselője az EP-ben.
— Érdekünk, hogy minél több olyan európai parlamenti képviselő legyen, aki a kisebbség szó hallatán az őshonos nemzeti kisebbségekre gondol, és nem valamilyen más kisebbségre. Szerbiának is érdeke, hogy legyen magyar—szerb kettős állampolgár az Európai Parlamentben, hiszen Magyarország után talán Szerbiát támadják ott leginkább, és ezért fontos, hogy legyen ott egy képviselő, aki elmondja, hogy Szerbiában született, ugyanott él, és amit itt állítanak, az nem úgy van, és elmondja, hogy is van valójában.
Juhász Bálint elmondta, hogy a birkózóklub az akadémiai rendszernek is részese, és a gyerekek már több érmet nyertek az országos és a tartományi bajnokságokon egyaránt. A birkózás korábban már létezett Kishegyesen, majd több év szünet után az akadémiai rendszernek köszönhetően sikerült újjáéleszteni. Az első edzésen összesen 80 gyerek jelent meg a két településen, Kishegyesen és Bácsfeketehegyen. Szólt a településen működő többi sportágról is, arról, hogy az asztaliteniszklub a semmiből jött létre, néhány lelkes szülőnek köszönhetően, és a csapat a Szuperligában is játszott, a labdarúgók műfüves pályán, szakképzett edzőkkel dolgozhatnak, a dobóatléták közül pedig Világos Adriana emelkedik ki, aki jelen állás szerint ott lesz a párizsi olimpián, de a többiek is szépen fejlődnek, és jelentős eredményeket értek el.
A június 2-ai önkormányzati választással kapcsolatban visszatekintett az elmúlt évek gazdaságfejlesztési programjaira, a Prosperitati Alapítványra, és kiemelte, június 2-án menjünk el szavazni, és a Vajdasági Magyar Szövetség listájára adjuk voksunkat.
A beszélgetés végén a VMSZ csókai önkormányzati jelöltjei mutatkoztak be a jelenlévőknek, Monoki Elvirával, a VMSZ önkormányzati listavezetőjével az élen. A kerekasztal-beszélgetés után a házigazdák és vendégeik a Csóka Asztaliteniszklubba látogattak, ahol megtekintették a versenyzők edzését. A klub legújabb sikere Varga Hanna nevéhez fűződik, aki a hétvégén a fiatalabb serdülők között megnyerte a Top 12 versenyt.
Fényképezte: Tóth Tibor