
Dr. Ugron Gáspár, a Rákóczi Szövetség nevében köszöntötte az adai szervezet tagjait - Csincsik Zsolt fotójaA Rákóczi Szövetség 1989-ben alakult azzal a céllal, hogy a határon túli kisebbségek nemzeti, kulturális, szellemi, közművelődési és érdekképviseleti tevékenységében segítséget nyújtso...
![]() |
Dr. Ugron Gáspár, a Rákóczi Szövetség nevében köszöntötte az adai szervezet tagjait - Csincsik Zsolt fotója |
A Rákóczi Szövetség 1989-ben alakult azzal a céllal, hogy a határon túli kisebbségek nemzeti, kulturális, szellemi, közművelődési és érdekképviseleti tevékenységében segítséget nyújtson, s hozzájáruljon identitástudatuk megőrzéséhez. A szövetségnek ma már mintegy 150 helyi szervezete és több mint 6000 tagja van, akiknek a fele Magyarország határain kívül él. A munkájába igyekszik minél több érdeklődőt, elsősorban fiatalt bevonni. 1999 óta negyven középiskola kapcsolódott be az immár öt országban működő hálózatba. A szövetség elsősorban a középiskolás és az egyetemi korosztályt szeretné mozgatni, ezt példázza az is, hogy a tavalyi 900 új tag közül 800 harminc év alatti volt. A csehországi, szlovákiai, erdélyi és kárpátaljai magyarság példáját követve Vajdaságban is alakultak helyi szervezetek, amelyekhez nemrégiben az adai csoport is csatlakozott.
A Vadvirág Hagyományápoló Kör székházában megtartott összejövetelen az Árgyélus zenekar és az adai Cseh Károly Általános Iskola tanulóinak rövid műsora után Pintér Éva helybeli történelemtanár ismertette a Rákóczi Szövetség alapszabályait és céljait. Mint elmondta, a szervezet arra törekszik, hogy folyamatosan tájékoztassa a közvéleményt a határon túli magyarság életének eseményeiről, ébren tartsa az érdeklődést a kisebbségi magyarság sorsa iránt, segítse a határon túli magyarság oktatási, kulturális és közművelődési tevékenységét, érdekvédelmet és jogi tanácsadói szolgáltatást nyújtson, valamint mindenekelőtt ápolja II. Rákóczi Ferenc kultuszát. Hangsúlyozta, hogy az adaiak eddig csak a zentai szervezeten keresztül kapcsolódhattak be a szövetség munkájába, vehettek részt az általa szervezett táborokban, ezért időszerű volt, hogy végre megalakuljon az adai csoport is.
Ezután Pozsár Tibor, a Rákóczi Szövetség észak-bánsági szervezetének elnöke köszöntötte a meghívottakat, kiemelve, hogy a magyar szellemiség az az erő, amely segít abban, hogy a nemzet életképes maradjon, jövőképe legyen, mert meghasonulva, szabadság nélkül élni ugyan lehet, de nem érdemes. Dr. Ugron Gáspár, a Rákóczi Szövetség főtitkára beszédében elmondta: a szervezet megalakulásakor II. Rákóczi Ferenc fejedelmet választották a szövetség névadójául, hiszen ő az a kifogástalan jellemű történelmi személyiség, akinek neve méltó arra, hogy összefogja a Kárpát-medencei magyarságot. Hangsúlyozta azt is, hogy fontosnak tartják a magyar-magyar kapcsolatok megerősítését, ezt a törekvést szolgálják az évente megrendezett történelmi és anyanyelvi táborok, vetélkedők és megemlékezések. Szeredi Kálmán, a sátoraljaújhelyi tábor szervezője, a nyári találkozó élményeiről, tanulságairól számolt be, és meghívott mindenkit jövőre, a Magyar Kálvária megépítésének 70. évfordulójára rendezett ünnepségre.
Az alapító ülés további részében megválasztották a szervezet vezetőségét. Az adai csoport elnöke Pintér Éva, alelnöke pedig Boros Erika középiskolai tanár és Kocsis Szürke Zsolt tanuló lett. Megállapodtak abban is, hogy a jövőben arra törekszenek, hogy a lehető legtöbb pályázaton vegyenek részt, és tagjaik eljuthassanak mind a hazai, mind a magyarországi versenyekre.