A tanácskozás résztvevőiA nagybecskereki székhelyű Civil Társadalomért Fejlesztési Központ (Centar za razvoj civilnog drustva - Centre for Development of Civil Society) szervezésében a közép-bánsági körzet önkormányzati képviselői (Tordé Rozália, Tordé László, Jan Hanjik, Vladimir Arsić...
A tanácskozás résztvevői |
A nagybecskereki székhelyű Civil Társadalomért Fejlesztési Központ (Centar za razvoj civilnog drustva - Centre for Development of Civil Society) szervezésében a közép-bánsági körzet önkormányzati képviselői (Tordé Rozália, Tordé László, Jan Hanjik, Vladimir Arsić Nagybecskerekről; Milan Krstović és Svetlana Djogo Magyarcsernyéről, valamint Ungur Daniel és Rajović Kalina Begaszentgyörgyről) kétnapos szemináriumon ismerkedtek a nemzeti kisebbségek védelmét szavatoló európai uniós nemzetközi jogi standardokkal, valamint azok alkalmazásával a hazai dokumentumokban. A projektum keretében tanácskozást tartottak, melyen részt vettek a Temes-megyei önkormányzati képviselők is. Érdekes megemlíteni, hogy nyolcuk közül (Mihaies Ilona, Bereczki Zoltán, Fórika Éva, Ioan Serbu, Deák István Tibor, Darán Lucián György, Dénes Ildikó, Kuna Csongor) Ioan Serbu kivételével valamennyien magyarok.
Vladimir Ilićtől, a központ igazgatójától, a belgrádi bölcsészeti egyetem professzorától megtudtuk: a rendezvény egy határon túli szerbiai-romániai közös tervezet keretében jött létre Emberek embereknek elnevezéssel, partnerként a temesvári Demokráciáért Euroregionális Központtal. A központi téma a nemzeti kisebbségek jogainak megvalósítása és előremozdítása volt a társadalmi élet öt területén: az önkormányzatokban, az oktatásban, a tömegtájékoztatásban, a civil és az ifjúsági szervezetekben. Először az önkormányzatok képviselői tanulmányozták a nemzetközi dokumentumokban szavatolt kisebbségi jogokat, azok alkalmazásának lehetőségét, de szó volt arról is, hogyan valósulnak meg a kisebbségi jogok a szerbiai és a romániai gyakorlatban.
Mihaies Ilona, a temesvári székhelyű Demokráciáért Euroregionális Központ vezetője elmondta, optimista a projektum kimenetelét illetően, és bízik abban, hogy ezáltal csökken a két ország közötti távolság - attól függetlenül, hogy Románia már az EU tagja. Szeretnénk átadni a saját tapasztalatainkat, és rámutatni az elkövetett hibákra. Nemcsak beszélgetni, véleményt cserélni szeretnénk, hanem hasznosítani is a hallottakat. Reméljük, ez a tanácskozás mindkét felet gazdagabbá teszi és megerősíti a jövőben. Az előadó Vladimir Ilić, Snežana Ilić, Željka Manić, Tordé László, Jan Hanjik, valamint Fórika Éva és Mihaies Ilona volt.