![A kaponyai csatára emlékeztek](https://hetnap.rs/files/articles/4/4/9/11449/_thumb/11449-07-01-1-home_jpg.jpg )
- Szabó Attila felvételeiAz idén is méltó módon emlékeztek meg az 1849. március 5-én lezajlott, a Szabadkát támadó szerb szabadcsapatok és a várost védő magyar honvédség között vívott kaponyai ütközetről. A bajmoki Dózsa György MMK szervezésében először a csata helyszínén emelt obeliszknél h...
![]() |
- Szabó Attila felvételei |
Az idén is méltó módon emlékeztek meg az 1849. március 5-én lezajlott, a Szabadkát támadó szerb szabadcsapatok és a várost védő magyar honvédség között vívott kaponyai ütközetről. A bajmoki Dózsa György MMK szervezésében először a csata helyszínén emelt obeliszknél helyezte el a nagyszámú jelenlevő az emlékezés virágait, majd a Dózsa György Művelődési Egyesület központi épületében került sor az ünnepi műsorral összekötött megemlékezésre.
![]() |
![]() |
Mojzes Antal beszámolójában áttekintést adott az eredeti emlékműről, amelyet az 1918-as impériumváltás után az új hatóságok leromboltak, majd megemlékezett az emlékmű tíz évvel ezelőtti újrafelállításáról. Kovács Gábor, a szabadkai magyar főkonzulátus konzulja ünnepi köszöntőjében összefoglalta a valamikori történéseket, részletesen felidézve a csata körülményeit, illetve következményeit. Dévavári Zoltán, a VMSZ alelnöke ünnepi felszólalásában elsősorban az 1848/49-es forradalom és szabadságharc fő ok-okozati összefüggéseiről szólt. Beszédének fókuszában a forradalom és a polgárosodás folyamatának a mával való párhuzamba állítása állt. A VMSZ alelnöke beszédében kitért arra is, hogy most, miután Szerbia elnyerte az európai uniós jelölti státust, végső ideje van annak is, hogy az európaiság ne csak a szavakban, hanem a tettekben és a gondolkodásmódban is megnyilvánuljon a szerb politikai és társadalmi elit részéről.
![]() |
Az ünnepi művelődési műsor hangulatának emeléséhez hozzájárultak a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium negyedikes diákjai: Reéb Zsófia és Rizsányi Attila.