home 2025. január 21., Ágnes napja
Online előfizetés
A cickafark, a nők gyógyítója
Juhász Elizabetta
2024.08.17.
LXXIX.. évf. 33. szám
A cickafark, a nők gyógyítója

Valójában annyira ősi, hogy más gyógynövényekkel együtt megtalálták annak nyomait, hogy már időszámításunk előtt 60 000 évvel is használták a Neander-völgyi emberek. A legenda szerint Akhilleusz is alkalmazta katonái sebesüléseinek gyógyítására vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Hippokratész vérző aranyérre ajánlotta fürdőként, de az amerikai őslakosok is gyakran használták vérzéscsillapításra, fertőzések kezelésére. A középkorban a leveleit összecsavarták, és az orrba tömték, hogy ezzel állítsák meg a vérzést.

A cickafark leginkább arról ismert, hogy köztudomásúan jó hatással van a női szervezetre, kiváló gyógyír a női bajokra, hiszen a medence összes szervére remekül hat. Ezenkívül természetesen más egészségügyi problémára is megoldást nyújthat. Rengeteg nő szenved menstruációs görcsöktől, ami nehézzé teheti a mindennapokat. Ez azért történik, mert a méh nyálkahártyájának leválása során a méh simaizomzata összehúzódik, ezzel is segítve a tisztulási folyamatot, és ez nem mindenkinél fájdalommentes. Ilyenkor az embernek semmihez nincs kedve, a legjobb, ha nem kell semmit csinálnia, és egész nap csak feküdne az ágyban. A legtöbben talán azonnal görcsoldó gyógyszert vesznek be a fájdalom megszüntetésére, pedig a cickafark is megoldást kínálhat a görcsök ellen, természetes gyógyírként. Erős vérzéscsillapító lévén csökkentheti a bőséges vérzést. Főként a tinédzserek körében jellemző a rendszertelen menstruáció, a növény pedig az ilyen zavarokban is segíthet. Leggyakrabban tea formájában fogyasztják a női bajok enyhítésére.

A premenstruációs szindróma, rövidebb nevén a PMS egy tünetegyüttes, mely a ciklus menstruációt megelőző szakaszában lép fel, általában a menstruáció előtt hét—tíz nappal. Ez nagyon sok nőt érint, és igen kellemetlen tünetekkel jár: hangulatingadozások, érzékeny mellek, súlygyarapodás, vizesedés, éhségérzet, bőrproblémák, szorongás, kimerültség, ingerlékenység. A cickafark alkalmazása főleg akkor hasznos, ha a fő tünet a görcsös fájdalom. Ugyanúgy, ahogy a görcsöket is enyhíti, a PMS-t is elviselhetőbbé teszi.

Már évszázadok óta használják a gyulladás csökkentésére. Kenőcsként szem- és bőrgyulladás esetén is alkalmazható. Ha öblögetünk vele, segíthet fogíny- és szájgyulladás esetén. Hüvely- és méhgyulladásra is megoldást kínálhat. Ülőfürdőként alkalmazva nemi betegségekre, aranyérre, prosztatabajokra is bevált módszer.

Az ókori Görögországban a kenőcsökben használták sebek gyógyítására. Sebösszehúzó, sebgyógyító hatása van. Egy állatkísérlet során megállapították, hogy levélkivonatai gyulladást csökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal bírnak, mindkettő elősegíti a sebgyógyulást. Egy másik tanulmány megállapította, hogy a cickafark levélkivonata serkenti a fibroblasztok szaporodását, melyek a kötőszövet regenerálásáért felelős sejtek, és segítik a szervezetet a sérülésekből való felépülésben. A cickafarkot egyes emésztési problémák orvoslására is javasolják, akár a fekélyekre és az irritábilisbél-szindrómára, melyeknek tünetei közé tartozik a gyomorfájdalom, hasmenés, puffadás és székrekedés. Számos flavonoidot és alkaloidot tartalmaz, és ezen növényi vegyületekről ismert, hogy enyhítik az emésztési gondokat. Bélpanaszok esetén is előnyös a görcsoldó, gyulladásgátló hatása. Nem hashajtó, viszont segíti a kiürülést, emellett csökkenti a puffadást és javítja az étvágyat.

A cickafarkfűben található flavonoidok és alkaloidok enyhíthetik a depresszió és a szorongás tüneteit. Tanulmányok bizonyítják, hogy a növényi alapú alkaloidok, például a cickafarkteában lévők is, csökkentik a kortikoszteron szekrécióját, mely egy olyan hormon, amelynek szintje magas a krónikus stressz során. Egy tanulmány azt is megállapította, hogy a cickafark-illóolajok, melyeket szájon át adtak patkányoknak, csökkentették a szorongást, illetve ösztönözték a napi szellemi és fizikai aktivitást. Az ilyen jellegű tanulmányokból azonban jelenleg nagyon kevés van, több kutatásra van szükség a témában.

A cickafark belsőleges használatának egyik legegyszerűbb módja az, ha teát készítünk friss vagy szárított leveleiből és virágaiból. A tea elkészítéséhez használjunk 1-2 teáskanál szárított cickafarkot egy csésze forrásban lévő vízhez. Öntsük rá a forró vizet, majd 10-15 percig hagyjuk állni, ezután szűrjük le. Ízlés szerint édesíthetjük.

Étrend-kiegészítőként cseppek formájában és tinktúraként is megvásárolhatjuk, ez esetben mindig olvassuk el a helyes adagolásra vonatkozó információkat. Levelei a friss sebhez dörzsölve képesek megállítani vagy legalábbis csökkenteni a vérzést. A levelek nedve sebtisztításra is alkalmas. A fiatal és zsenge leveleket régen levesekbe és salátákba tették enyhe ánizsos ízük miatt.

Aromafürdőt is készíthetünk belőle, mely kellemes megoldás lehet női bajokra (például petefészek-gyulladásra) és aranyérpanaszokra. Ehhez egy maréknyi szárított növényt forrázzunk le 0,5 liter vízzel, hagyjuk állni néhány órán át, majd szűrjük le, és öntsük a fürdővízhez. Öblögetés is készíthető belőle ugyanígy, mely megoldást nyújt fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladásra.

Lélektani hatásai: Segíti a kényszeredetten kifelé fordult lélek visszahúzódását, vagyis a befelé fordulást. Támogatja a kiszolgáltatottság miatt megjelenő lelki sebek és tüskék gyógyulását, illetve a lélek megtisztulását. Belátásra serkent. Csökkenti az érzelmek hevültségét, segíti a mérgelődés okának tisztázását és a feldolgozás folyamatát. Tisztítja a gondolatvilágot, működésébe becsempészi a következetességet. Segíti a belső határok, az értékrend visszaállítását, gátolja a „szétfolyást” (dr. Kmeth Sándor).

Hiába ismerjük mint gyógynövényt, a ház körül mégsem szívesen látott vendég, általában irtjuk. Gyorsan terjed, szára erős, akár 100 cm magasra is megnőhet, és gyomlálás során a komposzton végzi. Ha a levelét a komposzthoz keverjük, meg lehet vele gyorsítani a komposztban található növényi anyagok lebomlását. Apró, felfelé álló, finoman „szőrös” leveleiről már kihajtás után könnyen felismerhető. Mivel sokszor gyomként tekintünk rá, virágzatára sem figyelünk eléggé, pedig az egyszerű, fehér virágok is szépek, a rózsaszínes árnyalatúak pedig különlegesek.

Ha nem vagy rá hajlandó, hogy változtass az életeden, nem lehet rajtad segíteni” (Hippokratész).

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..