A vajdasági központi lángátadó ünnepséget a Szent Teréz-székesegyházban rendezik meg december 17–én 17 órai kezdettel. A Vajdasági Magyar Cserkészszövetség szervezésében ökumenikus szertartás keretében veszik át a csapatvezetők a lángot, hogy aztán továbbvigyék közösségeik templomaiba, ahonnan a karácsonyi szentmiséről saját mécsesével bárki hazaviheti.
Az anyaországból érkezett Vajdaságba a betlehemi békeláng, az összmagyar lángátadó ünnepségnek minden évben más templom ad otthont, az idén Budapesten a Pesterzsébet — Klapka Téri Református Egyházközség volt a helyszíne az eseménynek. A láng Jézus születésének helyszínéről, a jászol helyén épült templom örökmécseséből érkezik minden évben Bécsbe, s az ottani központi lángátadó ünnepélyről viszik tovább a cserkészek az egyes országokba.
A láng története a XI. századig nyúlik vissza. II. Orbán pápa felhívására Firenzéből fiatal lovagok csoportja Jeruzsálembe ment, hogy meghozza a reményt jelképező békelángot. A hagyományt 1986-ban elevenítették fel, a kezdeményezés Ausztriából indult: Bécsből, egy gyermeket kísérve kerekednek fel minden évben Betlehembe a cserkészek, és az örökmécsesből vett lángot repülővel viszik az osztrák fővárosba, ahol nagyszabású ünnepséggel fogadják. Bécsben a Betlehemi Békeláng Ceremónia a neuottakringi plébániatemplomban volt.
A csoportkép forrása: Magyar Betlehemi Békeláng oldal
— Drága mennyei Atyánk, békesség Istene, arra kérünk téged, hogy ahogyan ez a láng, mely a te Fiad, az Úr Jézus Krisztus, a Békesség Fejedelme születésének helyéről érkezett hozzánk, és mi most átvesszük, elvisszük és továbbadjuk, úgy add nekünk a te békédet és a békességed munkálását mindannyiunk szívébe, és vezess bennünket, hogy azt is továbbadhassuk. A békét kérjük, és magunkat felajánljuk hozzá. Használj minket, és vidd végbe általunk is a világ békéjét. Ámen — hangzott a magyar nyelvű könyörgés.
A bécsi ceremónián ötven magyar cserkész vett részt a Kárpát-medencéből. Számos ország cserkészdelegációjának képviselője olvasott fel anyanyelvén egy-egy könyörgést, miközben társa zárt gyertyatartóban átvette a lángot. Az ukrán cserkész angolul szólalt fel, és azt mondta, végtelenül boldogok, amiért ott lehetnek, és kiemelte, az idén a bécsi lángátadó minden ország számára különleges esemény.
— Ebben az évben küldöttségünk minden eddiginél jobban szeretné elvinni a béke lángját országunkba. Ez a láng a remény és az élet jelképe Ukrajna számára, hisszük, hogy az élet győzedelmeskedik a halál felett, a fény a sötétség felett — hangsúlyozta, amit a jelenlevők hatalmas tapssal erősítettek meg.
A Vajdasági Magyar Cserkészszövetségnek köszönhetően mindannyian hozzájuthatunk a betlehemi békelánghoz. A szabadkai Szent Teréz-székesegyházban szombaton délután 5 órakor kezdődő vajdasági központi lángátadó ünnepség szabadon látogatható. A résztvevőket arra kérik a cserkészek, vigyenek magukkal saját lámpást, zárt gyertyatartót, melyben haza tudják vinni a lángot otthonukba — ugyanezt bárki megteheti szenteste, karácsony vigíliájának szertartásán saját templomában.
A cserkészek a lángátadó ünnepség előtt, illetve után hagyományosan több szervezetnek, intézménynek személyesen is elviszik a lángot. Szerkesztőségünk tavaly is örömmel fogadta a békelángot — az idén sem lesz ez másként.
2022-ben a lángátadó mottója: Ültess egy fát a béke reményében!
2022-ben is ég a betlehemi békeláng
Az idén a tizenkét éves Sarah hozta el Betlehemből a béke lángját
Betlehemi Békeláng Ceremónia Bécsben
Képek forrása: Lisa Prior @Friedenslicht