30 éves fennállása alkalmából rendezett díszülést a Vajdasági Magyar Szövetség. A palicsi Vigadó épületében megtartott nagyszabású ünnepségen számos vendég vett részt, köztük Magyarország és Szerbia magas rangú politikusai, európai parlamenti képviselők, valamint az anyaország határain túl élő magyar közösségek vezetői.
A díszülésen visszatekintettek az elmúlt három évtized eredményeire, kihívásaira és mérföldköveire. Kiemelt figyelmet kapott a Vajdasági Magyar Szövetség építő szerepe, mely jelentős mértékben hozzájárult Szerbia és Magyarország történelmi megbékéléséhez. Emellett hangsúlyozták azt a kitartó munkát is, amelyet a vajdasági magyarság identitásának megőrzése, valamint kulturális és kisebbségi jogainak védelme érdekében fejtett ki a VMSZ.
A rendezvényen dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke mondott ünnepi beszédet, köszöntője után Orbán Viktor miniszterelnök üdvözlőlevelét Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete olvasta fel, majd Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke, Szerbia belügyminisztere, kormányalelnök mondott beszédet. Őt követte Gulyás Gergely, Magyarország Miniszterelnökségét vezető minisztere, a Fidesz országgyűlési képviselője és Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt elnöke, Szerbia miniszterelnöke. Ünnepi köszöntőt mondott még Gál Kinga, a Fidesz — Magyar Polgári Szövetség alelnöke, európai parlamenti képviselő. A határon túli magyar szervezetek nevében Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke mondott alkalmi beszédet. A felszólalók sorát Aleksandar Vučić, Szerbia köztársasági elnöke zárta
Dr. Pásztor Bálint az ünnepi beszédét Winston Churchill szavaival nyitotta: „A siker abból áll, hogy kudarcról kudarcra haladunk lelkesedésünk elvesztése nélkül.” A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint ez a gondolat találóan összefoglalja a VMSZ elmúlt 30 évét, melyben a kitartás és a célok iránti elkötelezettség vezette a pártot.
— A VMSZ 1994-ben alakult, kezdetben civil szervezetként, majd politikai párttá fejlődött. Az alapító elnök, Csubela Ferenc idején azért kellett küzdenünk, hogy megmaradjunk magyarként, hogy ne hurcolják el a fiatalokat a frontra. Majd jött Kasza József elnöksége, aki vezetése alatt azért kellett küzdenünk, hogy ne bántsanak bennünket azért, mert magyarok vagyunk a szülőföldünkön. Majd jött Pásztor István elnöksége, aki azért küzdött, és akivel közösen vállvetve azért küzdöttünk, hogy megvalósuljanak a közösség elképzelései.
Fotók: Dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala és Kartali Róbert
A párt a fennállása alatt számos kihívással nézett szembe, de megőrizte politikai jelenlétét a belgrádi és a tartományi intézményekben, sőt az Európai Parlamentben is és Vajdaság-szerte mindenhol — mutatott rá Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke beszédében kiemelte a történelmi eredményeket, melyek 2009, a párt 15 évvel ezelőtt megtartott legutóbbi díszülése óta történtek. Kiemelte, hogy a szerb—magyar viszony példaértékű egész Európában. Ez volt Pásztor István víziója, ezt valósították meg közösen Magyarország és Szerbia vezetőségének köszönhetően. Mint rámutatott, ez alatt a 30 év alatt a VMSZ 17 évet töltött kormányon és 13 évet ellenzékben.
Pásztor Bálint köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt három évtized során hozzájárultak a Vajdasági Magyar Szövetség sikereihez, külön kiemelve az alapító tagokat, a párt tagjait, vezetőit, valamint partnereiket Szerbiában, Magyarországon és a Kárpát-medencében. Beszédében hangsúlyozta, hogy a munka a jövőben sem ér véget, hiszen a VMSZ nélkül a vajdasági magyar közösség védtelen lenne.
— Úgy szolgáljuk a nemzetünket, úgy szolgáljuk a közösségünket, hogy közben meggyőződésünk szerint az ország javát is szolgáljuk, a velünk együtt élők javát, legyenek azok szerbek vagy más kisebbségek tagjai, és egyben a Kárpát-medencei magyar közösség érdekeit is képviseljük — fogalmazott a VMSZ elnöke.
Orbán Viktor miniszterelnök a VMSZ-nek Ankarából küldött üzenetet, melyet Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete tolmácsolt. Üzenetében a magyar kormányfő méltatta a VMSZ szerepét, hangsúlyozva, hogy a párt készen állt megragadni a történelmi lehetőséget, amikor eljött az idő, hogy a nemzetmentés időszakából a nemzetépítés korszakába lépjen. Orbán Viktor köszönetet mondott az elmúlt három évtizedben tett erőfeszítésekért, melyeket a vajdasági magyarság szülőföldön való megmaradásáért, valamint a szerb és a magyar nemzet történelmi megbékélése érdekében végeztek. Kiemelte, öröm, hogy az alapítók által megkezdett küldetést az utódok is magukénak érzik, és ma már ők is az első sorokban állnak. Ezért gondolom úgy, hogy erős hittel és bizalommal tekinthetnek a jövőbe — üzente a miniszterelnök.
Ivica Dačić hangsúlyozta, nehezen tud elképzelni egy erős, egységes és szabad Szerbiát úgy, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség ne venne részt a kormányzásban. Elismerését és köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a Vajdasági Magyar Szövetség történelmének részesei, és noha természetesen a Szerbiában élő magyar nemzeti kisebbség érdekeit képviselték, mindig hűségesek maradtak Szerbiához. Különösen nehéz volt ez akkor, amikor egyes kisebbségi közösségek és politikai vezetőik fő irányvonala a szeparatizmus és az etnikai megosztottság volt. Dačić hangsúlyozta, hogy Szerbia számára Európában nincs megbízhatóbb barát Magyarországnál, a szerbek és a magyarok pedig olyan egységben élnek, mint még soha a közös történelmük során.
Gulyás Gergely szerint a VMSZ történelmet írt. Elérte, hogy egyszerre legyen meghatározó szereplője a magyar nemzetpolitikának, miközben elismert szövetséges Szerbiában. Ez hatalmas teljesítmény, különösen annak tükrében, hogy 83 évvel ezelőtt Újvidéken magyarok öltek szerbeket, 80 évvel ezelőtt pedig a délvidéki vérengzés során szerbek gyilkoltak magyarokat. Az elkövetett bűnök és az elszenvedett veszteségek máig velünk élnek, mondta. Mégis, a szerb és a magyar nemzet, valamint a két állam ma talán Európa legszorosabb szövetségesei. Ez nem valósulhatott volna meg a Vajdasági Magyar Szövetség nélkül, ezért köszönettel tartozunk a VMSZ-nek, a jelenlegi elnöknek, valamint Pásztor Istvánnak is — mondta Gulyás.
Miloš Vučević, Szerbia miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy az elmúlt 12-13 évben a két nemzet közötti kapcsolat meghaladta a koalíciós partnerség és a barátság szintjét, hiszen közös értékekért küzdöttek, és egy közös Európában hisznek. Kiemelte, hogy Aleksandar Vučić és Orbán Viktor stratégiai együttműködése egy olyan hidat hozott létre, amely példátlan kapcsolatokat teremtett a két ország között. Ebben a folyamatban Pásztor István szerepe kulcsfontosságú volt, aki történelmi lépést tett Belgrád és Budapest összekapcsolása érdekében.
Gál Kinga szerint is fontos szerepe volt a VMSZ-nek a szerb—magyar kapcsolatok javításában. Kiemelte, hogy 2023-ban Palicson létrejött a Szerb—Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács, mely koordinálja a két ország együttműködését. Hangsúlyozta, hogy a Fidesz—KDNP számára kiemelt fontosságú a nemzeti kisebbségek érdekeinek európai szintű képviselete. A VMSZ európai parlamenti képviselete révén pedig a vajdasági magyaroknak is van képviseletük Brüsszelben, korábban Deli Andor, jelenleg Vicsek Annamária személyében. Emellett Gál Kinga a nyugat-balkáni uniós csatlakozási folyamat fontosságát is kiemelte, és elmondta, hogy a vajdasági magyarok és Magyarország számára is első számú érdek Szerbia uniós csatlakozása.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medencében a magyar nemzet építése, valamint a magyar közösségek támogatása elengedhetetlen. Kiemelte, hogy a siker kulcsa abban rejlik, hogy a magyar nemzeti közösségek a saját útjukat járják, és továbbra is kitartanak az etnikai képviselet mellett, melynek nincs és nem is lesz alternatívája. Kelemen Hunor beszédében arra is kitért, hogy a világban zajló hatalmas változások közepette is a magyar közösségeknek saját maguknak kell alakítaniuk a sorsukat Vajdaságban, Erdélyben, Kárpátalján, Felvidéken, Horvátországban és Muravidéken.
Aleksandar Vučić az ünnepségen elmondta, hogy Magyarország Szerbia legstabilabb partnere, sőt inkább barátja, és hogy a sikeres együttműködés a Vajdasági Magyar Szövetség és Pásztor István nélkül nem jöhetett volna létre. Szerbia elnöke felidézte személyes beszélgetéseit Pásztor Istvánnal, arra a következtetésre jutva, hogy a VMSZ néhai elnöke egy megfontolt, nyugodt, felelősségteljes és megbízható személy volt, akivel mindig sikerült közösen megoldani a nehézségeket. Köszönetet mondott a Vajdasági Magyar Szövetségnek, a párt jelenlegi elnökének és mindenkinek, aki hidakat épített a két nemzet között, és nem a hibákat kereste. Vučić továbbá kiemelte, hogy Szerbia ma Európa második leggyorsabban növekvő gazdaságával büszkélkedhet, ami a közös munka eredménye.
A díszülést Csizmadia Anna éneke, Elor Emina szavalata és a Garden Trió fellépése tette teljessé.
Galéria: Kartali Róbert