Nem tudunk mit kezdeni az ünnepeinkkel, s ez október 23-ára érvényes a legjobban. Odaát - a ,,szellemi hazában” - nem változott semmi? ugyanaz a légkör uralkodik mint tíz, ötven vagy száz éve, ugyanaz az atyáskodó, mindent a legjobban tudó main stream mondja meg, hogy miről mit és hogyan gondo...
Még mindig túl sok elégedetlenség, fájdalom, sérelem és frusztráció halmozódott fel az emberekben ahhoz, hogy ítélet nélkül megértsék 56-ot. A társadalmi megegyezés ott tart, mint mindig - sehol? -, így a lehető legjobb, ha a gondolkodó elhallgatja, megtartja a maga véleményét, akkor talán nem lesz nagyobb baj és sértődöttség a másik oldalon. Úgy tűnik, az utókor vajmi keveset értett meg az egészből, igazából nem is érdekli, nem is akar foglalkozni vele, mert ,,a tények világában élünk”, a részletekkel meg nem illik foglalkozni? mert mindez csak egy téma - két napra szóló esemény, utána tovább lehet lépni, lefetyelni és siránkozni, panaszkultúrából élni, arra hivatkozni, hogy majd egy év múlva minden visszatér - ugyanoda. Elég az utcai csatazaj, a televízióból áradó nekifeszülés, a jobb és bal állandó harca, a felsorakozás lehetősége, a véleménynyilvánítás a tömegben, mert azért mégiscsak szabadság van - ,,kérem”.
A demokratikus utókor sikeresen politikai kérdéssé, hadszíntérré süllyesztette 56-ot, az adok-kapok csatazajban elvesznek az értékes mondatok? a szellemi gondolkodókra - Kéthly Annára, Bibó Istvánra nagyon kevesen emlékeznek, Mindszenty bíboros nevét egyenesen nem is illik már megemlíteni, mert abból csak ,,félreértés származhat, kérem”.
Az emberek úgy beszélnek Magyarországon az otthonról, a múltról, a mindannyiunk számára közös szellemi hazáról - erről a mostoháról -, mint amin csak úgy át lehet lépni, ahol mindazon, ami ma van, holnap már bizonyosan napirendre lehet térni és elfelejteni, hogy aztán elővegyenek egy másik témát - bármilyen témát, mert, ugye, nem jó a rendszer - ,,ez itt az alapprobléma, kérem.” A ,,megfellebezhetetlen” igazság valahol elveszik a ködben, amit valaki természetesen odaát olyan pontosan tud, csak hát erről sem illik beszélni, mert a pesti ember már csak ilyen - nem is értettem meg sosem: mindenről tájékozott - amiről nem kéne -, órákig, hetekig tud monologizálni, az irigység és az önzőség nyelvén mindenkit megkritizálni, kioktatni és választékosan félrebeszélni, jogi zsargonnal kiforgatni.
Itt tartunk 56-tal, ezzel a dátummal, s talán 20-30 év múlva indulatok nélkül tudunk emlékezni arra, hogy volt egy pillanat, amikor élt egy nemzedék, amelynek többsége világnézetétől függetlenül mert nemet mondani a magyar történelem egyik legembertelenebb diktatúrájának, mert hinni a szabadság csodájában, s kész volt érte bármit megtenni. Ezek az emberek - a méltánytalanul elfeledettek és a mindvégig névtelenségben maradtak -, ezek az emberek, tehát - akik ott és akkor mertek szembeszállni ezzel a mindent ellepő és őket harminchárom évig újra sújtó szellemi nyomorral, ma forognak a sírjukban: ,,nézd meg, mivé lettél mára ismét, Magyarország.”