home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Éljünk az Erasmus+ program adta lehetőségekkel!
Kartali Róbert
2024.11.28.
LXXIX. évf. 48. szám
Éljünk az Erasmus+ program adta lehetőségekkel!

A múlt héten kiírták az Erasmus+-pályázatokat. Az Európai Unió oktatást, képzést, ifjúságügyet és sportot támogató programja, az Erasmus+ Szerbiában, Vajdaságban is elérhető, és különféle oktatási intézmények, valamint civil szervezetek számára kínál nemzetközi mobilitási lehetőségeket.

Kiss Nándor, az adai Profession VET Kft. ügyvezető igazgatója osztotta meg lapunkkal, milyen konkrét lehetőségeket rejt az Európai Unió által finanszírozott program, és hogyan támogathatják a helyi intézményeket a sikeres pályázatírásban.


Fotók forrása: Kiss Nándor archívuma

* Mit kell tudni az Erasmus+-pályázatokról?

— Bár a program hallatán sokan elsősorban egyetemisták külföldi tanulmányaira gondolnak, ennél szélesebb körű lehetőségeket kínál. Általános és középiskolák is részt vehetnek a pályázati kiírásokon, melyek keretében például diákcsoportok nemzetközi mobilitására, külföldi projektumok megvalósítására nyílik lehetőség. A tanárok szakmai fejlődését is támogatja a program, például nemzetközi konferenciákon való részvétellel. Népszerűek a „job shadowing” tevékenységek, melyek során pedagógusok külföldi intézményekben figyelhetik meg kollégáik munkáját, így bővítve saját tapasztalataikat és szakmai tudásukat. Szerbia intézményei 2012-től férhetnek hozzá ezekhez az alapokhoz, az EU-hoz való előcsatlakozási folyamat elindulása óta. A programot a belgrádi székhelyű Tempus Közalapítvány koordinálja, ez a szervezet írja ki a pályázatokat, fogadja be a jelentkezéseket és bírálja el őket egy pontrendszer alapján. A pályázatok eredményei határozzák meg a támogatások mértékét, melyek a projektumok sikeres megvalósítását segítik elő.


A szerző felvétele

* Hogyan működik ezeknek a lehetőségeknek a lekövetése és megpályázása?

— Az Erasmus+ pályázati rendszer rendkívül sokrétű, és az említett lehetőségek csupán egy kis része a teljes kínálatnak. Minden szükséges információ a Tempus Közalapítvány honlapján érhető el, ahol részletes tájékoztatást találhatnak az érdeklődők a különféle pályázati kategóriákról. A pályázatok benyújtásához szükséges egy regisztrált fiók az Európai Bizottság honlapján. Ez ad az intézményeknek egy egyedi azonosítót, mely lehetővé teszi, hogy a brüsszeli központ nyomon kövesse az intézmény aktivitását. A pályázati anyagok ezen a platformon érhetők el. A pályázatok sikeres benyújtásához tehát két lépés szükséges: a regisztráció az Európai Bizottság rendszerében és a Tempus Közalapítvány által közzétett információk figyelembevétele.

* Milyen lehetőségeket kínál a program? Kiemelne néhány konkrét példát?

— Az óvodapedagógusok például szakmai továbbképzéseken vagy munkakövetési projektumokban vehetnek részt, melyek során egy külföldi intézményben figyelhetik meg az ott dolgozók módszereit. Az általános és a középiskolások esetében szintén jellemzők az egyhetes projektumok, melyeket egy partnerintézménnyel közösen valósítanak meg. A szakiskolák 7, 14 vagy akár 21 diákot küldhetnek két-három hetes, külföldi szakmai gyakorlatra, mely során a diákok szakmai tudásukat és nemzetközi tapasztalataikat bővíthetik. A program általában az Európai Unió tagállamaiban, valamint azon partnerországokban valósul meg, amelyek részt vesznek az Erasmus+-rendszerben. A mobilitási projektumok időtartama és tartalma a megírt pályázattól és a partnerintézmény közreműködésétől függően változhat.

* A Professional VET hogyan kapcsolódik ebbe a történetbe?

— Mi igyekszünk bátorítani az intézményeket, hogy vegyenek részt ezeken a pályázatokon, mivel ez kiváló lehetőség, hogy növeljék munkatársaik vagy diákjaik képzettségét. Segítséget nyújtunk a pályázatok megírásában, a partnerek ajánlásában és a megvalósítás gyakorlati kérdéseiben, például az utazásszervezésben. Az utaztatás esetében odafigyelünk arra, hogy miként történjen az utazás, repülőgéppel a távolabbi helyszínekre vagy fenntartható, „zöld” utazási móddal. A buszok és a vonatok kisebb ökológiai lábnyomot hagynak, és ezek a szempontok a pályázatok elbírálásában is előnyösek lehetnek. Egyszersmind egy olyan egyedi helyzettel találtuk szemben magunkat, hogy Magyarország, Erdély, illetve Felvidék külföldnek számít, de ezeken a helyeken idegennyelv-tudásra nincs olyan mértékben szükségük a kiutazó diákoknak, tanároknak, mint más országok esetében. Mi ezt a vékony piaci rést is megcéloztuk, aminek egyebek között van egy pozitív hozadéka is, a magyar—magyar kapcsolatok erősítése. Ez egy nem tervezett, de kihasználható lehetőség. Számos esetben a diákoknak ez az első alkalom, hogy hosszabb időt tölthetnek távol otthonuktól, miközben napi 6 órában dolgoznak tanulmányaikhoz kapcsolódó szakmai környezetben. Ez jelentősen szélesíti látókörüket. A hazatérés után a diákok már nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is megismerték a szakmájukat, de emellett egy idegen környezetben töltötték idejüket, ahol nem teljesen magyar közegben mozogtak. Ezáltal nemcsak szakmai, hanem kulturális tapasztalatokra is szert tettek a fogadó ország mindennapjaiban. Valójában ez is a célja a programnak, hogy erősítse az európai identitást az EU-ban élő fiatalokban.

* Mindenre az Európai Unió adja a támogatást, tehát fedezi az utazást, a szállást, illetve minden egyéb költséget?

— Igen, pontosan. Ha az iskola nyertes pályázatot nyújt be, akkor minden szükséges támogatást megkap a diákok külföldre juttatásához, beleértve az utazást, szállást és étkezést is. Mindezeket a költségeket az Erasmus+ program fedezi, tehát a résztvevők számára minden ingyenes, és az egész szervezési folyamat a költségvetés része. Az iskolák pályáznak erre, de ez rengeteg bürokráciai teherrel jár a tanárok részére, akiknek egyébként sincs sok szabadidejük vagy felesleges energiájuk. Itt jövünk mi a képbe: segítünk az iskoláknak összegyűjteni és rendszerezni a lehetőségeket, hogy választhassanak az úti célok közül. Mi intézzük a kapcsolatfelvételt a szállásadókkal, munkahelyekkel, és minden egyéb szükséges lépést megteszünk, ami valóban időigényes és összetett feladat.

* Mindez fordított módon is működik? Vállalják külföldi diákcsoportok ide utaztatását, illetve az itteni szakmai gyakorlatuk megszervezését?

— Annak ellenére, hogy Szerbia nem tagja az Európai Uniónak, részt vesz az Erasmus+ programban, így nemcsak diákokat küldhetünk, hanem fogadhatunk is. Ada erős ipari háttérrel bír, és ez adta az ötletet, hogy elinduljunk ezen az úton, mivel látjuk benne a potenciált. Pozitív hozadéka, hogy a helyi vállalkozók is részt vehetnek ebben a folyamatban, számukra is új lehetőségek nyílnak, megtapasztalják, tudnak-e több alkalmazottal dolgozni. Emellett olyan új ismeretekkel is gazdagodhatnak, amelyek a náluk dolgozó diákoktól származnak. Ezenkívül szeretnénk lebontani a Szerbiával kapcsolatos esetleges negatív előítéleteket is, melyek sokakban élnek. Többször előfordult már, hogy a külföldi diákok, amikor itt tartózkodtak, meglepődtek azon, hogy Szerbiában minden rendben van. Az ő tudatukban még mindig az a kép él, hogy Szerbia egy veszélyes hely, ahol háború dúlt, miközben a valóság az, hogy az itteni környezet hasonlít az ő hazájukban található helyekhez. Nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy a diákok jól érezzék magukat itt. Kirándulásokat szervezünk Szabadkára, Újvidékre, hogy megismerjék a legszebb településeinket, és a közelben elérhető látványosságokat is bemutatjuk nekik. Mindezt azért, hogy megismerjék Vajdaságot és minket itt, a Tisza mentén. A legfontosabb szempont azonban mégis az, hogy szakmailag fejlődjenek, és új tapasztalatokat szerezzenek.

* A vállalkozások számára is nyitva áll a lehetőség, hogy amelyek ilyen módon szeretnének gyakornokokat fogadni, azok jelentkezhetnek?

— Igen. A bázisunk jelenleg Adán található, de nem csupán Adára koncentrálunk, hanem a környező településekre is, mint Óbecse, Zenta és Magyarkanizsa, és már több helyen is végeztünk hasonló projektumokat. Az oktatási intézményekkel való kapcsolattartás szempontjából pedig egész Vajdaságot lefedjük.

* Meddig lesznek nyitva ezek a pályázatok? 

— A pályázatok általában február közepéig elérhetőek. Emellett októberben is szokott lenni egy második kör, de csak akkor, ha maradnak források. Érdemes figyelemmel követni a Tempus Közalapítvány honlapját, mivel ott találhatók majd a pályázati lehetőségek és részletes információk arról, hogy mire lehet pályázni. Emellett minket is kereshetnek, és a közösségi médiában is elérhetők vagyunk.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..