Nem tudtam, hogy „beteg” vagyok, mindaddig, amíg nem kezdtem el dolgozni és pénzt keresni. Onnantól kezdve viszont, hogy saját pénzem lett, lassan rá kellett jönnöm, hogy függő vagyok. Vásárlásfüggő. A könyvekkel kezdődött, a cipőkkel folytatódott, a lakberendezési csecsebecsékben teljesedett ki, aztán most körülbelül mindennel tartom a szintet. Minden kell, mindent szeretnék birtokolni. Tíz évvel ezelőtt az AliExpress szippantott be a nagyon alacsony áraival, a hosszú várakozási idő és az egyre magasabb szállítási költségek miatt viszont jelentősen megcsappant a lelkesedésem az utóbbi években. Azt hittem, kézben tartom a vásárlásfüggésemet, mely már csak a könyvek terén tűnt kezelhetetlennek, amikor is megjelent Szerbiában a Temu. Ugyanolyan kínai, mint az AliExpress, csak (egyelőre) nincs szállítási költség, tíz—tizennégy nap alatt megérkezik a termék, és (szintén egyelőre) sokkal jobbak az árak, mint a versenytársnál.
A függőség kezelése valóban azzal kezdődik, hogy a beteg beismeri, függő, de arra is késznek kell állnia, hogy abbahagyja a függőséget okozó dolgot. Nekem is kellett néhány hónap, hogy felvásároljak mindent IS, és rájöjjek, nincs szükségem ennyi mindenre, akkor sem, ha „csak most, csak nekem” ötödannyiba kerül, mint bármely szerbiai üzletben (ahol egyébként meg sem venném, mert tudnám, hogy nincs rá szükségem). A gombnyomásnyira lévő impulzusvásárlás azonban nemcsak nekem okoz gondot, úgyhogy nézzük meg egy kicsit, mi is ez a nagy vonzerővel bíró, Szerbiában néhány hónapja elérhető Temu.
„Vásárolj, mint egy milliárdos”
Aki használja bármely közösségi médiás alkalmazást, bizonyosan ráfutott már a Temu hirdetéseire. Ruhaneműk, lábbelik, kiegészítők, sportszerek, ékszerek, hihetetlenül alacsony árak, kihagyhatatlan ajánlatok, gyors szállítási határidő. Úgy tűnik, ennyi elég is ahhoz, hogy valaki berobbanjon a piacra. Persze az is vonzó lehet, hogy például az AliExpress-szel szemben itt a megrendelt áru egy csomagban érkezik (kivéve, ha a csomag ára meghaladná az 50 eurót, mert akkor a Temu kisebb szállítmányokra osztja, hogy még véletlenül se vámolják meg a kedves vásárlót). A fizetés azonnal, online történik kártyával, és jelenleg ahhoz, hogy egy csomag megrendelhető legyen, el kell érnie az 1700 dináros értéket. Postaköltség nincs, a csomagot pedig a Szerbiai Posta szállítja házhoz.
Ami pedig a minőséget illeti… nos, változó. A legsilányabb dolgok olyanok, amilyeneket bármelyik kínai üzletben megvásárolhat az ember, viszont tapasztalatból mondom, hogy vannak igen jó minőségű (vagy egyelőre annak látszó és érződő) dolgok is, például vásároltam már olyan ruhát néhány száz dinárért, amely egyáltalán nem rosszabb szabású vagy tapintású, mint a Szerbiában néhány ezer dinárért vásárolt társa.
A Temu májustól elérhető Szerbiában, és máris több százezer felhasználója van. Az ajánlatokat nézegetve ez nem is csoda, hiszen szinte gondolkodás nélkül pakolhatjuk a virtuális kosarunkba a szükséges vagy kevésbé szükséges holmikat. Erre az érzésre alapozva fogalmazta meg a cég szlogenjét is: „Vásárolj, mint egy milliárdos.”
A vásárlási platformot a kínai PDD Holdings alapította az egyesült államokbeli Bostonban 2022 szeptemberében, noha a cég székhelye Sanghajban van. A köztudatba körülbelül fél évvel később robbant be, amikor a 2023. évi Super Bowl (a legnagyobb sport- és reklámesemény az Egyesült Államokban) alatt jelentek meg a reklámjai. Miután meghódította az észak-amerikaiakat, elindult Dél-Amerika, Európa és Ausztrália irányába. Európában 2023 áprilisában jelent meg, először csak Nagy-Britanniában, Spanyolországban és Franciaországban volt elérhető, néhány hónappal később viszont már a világ legtöbbször letöltött applikációja lett, jelenleg több mint 600 millió letöltésnél tart, csak az idén júliusban majdnem 58 millió alkalommal telepítették.
Olcsó húsnak híg a leve?
Természetesen nem mind arany, ami fénylik, ahogy mondani szokták. A Temuról nem csak jót lehet hallani. Működésképtelen elektronikai eszközök, rosszul megvarrt ruhák, gyermekekre veszélyes játékok és nagy márkák hamisítványai itt is vannak. És most abba ne menjünk bele, hogy olyan hírek is megjelentek, amelyek szerint a Temu több szállal is kötődik a kínai Kommunista Párthoz, azaz része Kína „világuralmi” törekvéseinek, és a megadott felhasználói adatokkal is visszaélhet, illetve akár le is hallgathatja az applikációt használó személy telefonját. Ezeket a vádakat eddig senki nem bizonyította, és arra sem voltak elegendőek, hogy a lehetséges vásárlókat eltántorítsák, viszont nem szabad róluk megfeledkeznünk. Jó hír viszont, hogy a vásárláshoz szükséges bankkártyaadatokkal történő visszaélésről sehol nem írnak, vagyis úgy tűnik, hogy legalább a pénzünk biztonságban van, még akkor is, ha esetleg butaságokra akarjuk elkölteni.
Fogyasztóvédők világszerte figyelik az alkalmazást, és általában pozitívan ítélik meg például azt, hogy lehetőség van arra, hogy az árut visszaküldjük, ha nem felel meg, és visszakapjuk a pénzünket. Ez persze elvileg az AliExpressnél is lehetséges, de sokkal hosszadalmasabb, és általában nem is valósul meg. Ugyanígy pozitívum, hogy a Temu vállalja, hogy ha a meghirdetett határidőn belül nem érkezik meg az áru, akkor egy meghatározott összegű ajándékkupont ad a vásárlónak. A szakemberek azonban arra is figyelmeztetnek, hogy mivel a termék az eladótól közvetlenül a vásárlóhoz kerül, semmilyen ellenőrzésen nem esik át, ezért olyan terméket semmiképp se vegyünk, amelyet nem ártana előtte ellenőrizni. Ez leginkább a különféle krémekre, sminkekre, apró darabokat tartalmazó gyerekjátékokra vonatkozik, élelmiszert (szerencsére) nem lehet ezen az applikáción vásárolni.
Az internetes statisztikák szerint az aktív felhasználók száma minden országban csökkent a kezdeti lelkesedés után. Eszerint ahol megjelenik a Temu, ott hirtelen jelentős bevételt tud megvalósítani, hiszen rengetegen vásárolnak a kezdeti időszakban, de néhány hónap után a lufi kilyukad, és elmaradnak a vevők. Emellett szeptembertől a Temura is érvényesek lesznek az online vásárlásra vonatkozó európai uniós, szigorúbb szabályok, így ugyanolyan feltételek mellett tud majd üzletelni, mint az AliExpress, az Amazon, a Shein vagy a Zalando, azaz nem tudja majd szinte ingyen kínálni a termékeket, ami újabb visszaeséshez vezethet. Úgyhogy egyelőre nem lehet tudni, hogy a Temu tartósan fenn tudja-e tartani a versenyt, de azt sem tudhatjuk, hogy a kitartás vagy a gyors meggazdagodás-e a cél. Ha ez utóbbi, akkor az már sikerült is, hiszen a cég alapítója a közelmúltban vált Kína leggazdagabb emberévé.