home 2024. április 19., Emma napja
Online előfizetés
Tizenöt éves a Hinga
Tóth Tibor
2015.12.20.
LXX. évf. 50. szám
Tizenöt éves a Hinga

Fennállásának tizenötödik évfordulóját ünnepelte a noszai Hinga Művelődési Egyesület a hajdújárási Művelődési Házban. Móra Natália, a Hinga ME elnöke köszöntötte a vendégeket, majd Vas Ágnes művészeti vezető az egyesület tizenöt éves múltját elevenítette fel.

Az egyesületet 2000. november 23-án tizenöt noszai polgár alapította. Az első elnök Somogyi Mihály volt, tőle Bicskei Ibolya vette át a vezetést, 2012-től pedig Móra Natália tölti be az elnöki funkciót. Kezdetben színjátszó és moderntánc-csoport, valamint Telekunyhó működött az egyesület keretében. A legnagyobb sikereket a színjátszók érték el. Első csoportjuk az Esthajnal Csillag volt, melyet az Éjjeli Pávaszem követett, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel és a részt vevő gyerekek eltérő kora miatt megalakult a CsillagÁszok és a RéceRuca csoport is.

Az elmúlt évek során elkészített színdarabok műfaja, tematikája változatos: az alsósok meséket dolgoztak fel, a felsősök készítettek már vígjátékot, versfeldolgozást, saját kamaszkori világképükből összeállított darabot, vígeposzt. Az Éjjeli Pávaszem csoport próbára tette magát a musical műfajában, drámában, valamint készített hallássérülteknek (is) szóló, jelnyelven tolmácsolt színdarabot. Az elmúlt tíz év nyári táborai alkalmával több koprodukciós darabot készített magyarországi, kárpátaljai, erdélyi, felvidéki és adai gyerekekkel.

A csoport több alkalommal megnyerte a Vajdasági Suliszínház Fesztivált, rendszeres szereplője az ÁMV-nek és a KMV-nek. Majdnem minden évben részt vesz Magyarországon a Moson Megye Színjátszó-találkozón, ahol a felnőttek között több díjban részesült, néhány előadással pedig kiérdemelte az országos bronz, illetve ezüst minősítést. Eddig négy alkalommal szervezte meg a noszai nyári diákszínjátszó tábort, tíz éve részt vesz a tiszasasi nyári színjátszó táborban, a Kelepelő táborban, néhány kis színész pedig eljutott a balatonfüredi színjátszó táborba, illetve a velemi és az irotai ifjúsági táborokba.

Újabb kezdeményezése a műhelymunka-sorozat, melynek keretében a gyerekek más színjátszó csoportok tagjaival együtt különféle természetközeli helyszíneken gyakorolnak szituációs játékokat, beszédtechnikát, improvizációt, mozgástechnikai elemeket — játékos formában.


A művelődési tevékenységen kívül az elmúlt két évben a tagok nagy lépést tettek egy évtizedes álmuk megvalósítása felé. A noszai kultúrház építése 2013-ban kezdődött meg, a tető alatt lévő épületben egy-két nyári rendezvényt már tartottak. Mindannyian remélik, hogy a következő, kerekebb évfordulót már a teljesen felépült és rendeltetésének átadott noszai kultúrházban tudják megünnepelni.

A közönség előbb Monzák Péter rendezésében A bolond falu című előadást láthatta, majd Nagy Albert népmesét, Fodor Medlin pedig verset adott elő. Végül az Éjjeli Pávaszem csoport Csehov Három nővér című darabjának első felvonásával lépett színpadra, Oláh Tamás rendezésében.

A műsor végén köszönetet mondtak mindazoknak, akik az elmúlt tizenöt évben segítették az egyesület munkáját, majd a két eddigi és a jelenlegi elnök (Somogyi Mihály, Bicskei Ibolya, Móra Natália) munkájuk elismeréseként díjat vehetett át. Nem maradt el a születésnapi torta sem, melyet az egyesületről szóló írásokat és fotókat tartalmazó összeállítást nézegetve fogyasztottak el a jelenlévők.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..