home 2025. január 18., Piroska napja
Online előfizetés
Templommaradványokat tárnak fel a zentai parkban
Tóth Lívia
2024.12.14.
LXXIX. évf. 50. szám
Templommaradványokat tárnak fel a zentai parkban

Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete az önkormányzat támogatásával sikeresen pályázott az UNESCO, a British Council és az Olasz Fejlesztési Együttműködési Ügynökség (AICS) által közösen menedzselt Kultúra és kreativitás a Nyugat-Balkánért (CC4WBs) elnevezésű projekt keretein belül, melyet az Európai Unió finanszíroz.

A Kulturális Kapcsolatok: A kulturális örökség megőrzése a Nyugat-Balkánon nevet viselő projekt célja Zenta város kulturális örökségének megőrzése és népszerűsítése, a nemzetközi kapcsolatok ápolása, valamint az edukáció és a szakmai kapcsolatok cseréje.

A program főbb célkitűzései: az első Szent István templom maradványainak feltárása és megőrzése Zentán, workshopok és tanulói látogatások szervezése, két nyilvános fórum és egy oktatási kampány, hogy minél több helyi lakost bevonjanak a fenntartható turizmusról szóló párbeszédbe. A tervezet megvalósítása november elején kezdődött és 2025 novemberében fejeződik be, vagyis egy évet vesz igénybe.


A pályázatban résztvevő intézmények, szervezetek, partnerek képviselői a sajtótájékoztatón

A sikeres pályázatról a zentai városházán megrendezett sajtótájékoztatón számoltak be a média képviselőinek. A Tisza-menti város központjában lévő parkban jövő év tavaszán feltárják az első Szent-István templom maradványait – tájékoztatta a jelenlévőket Laskovity Kornél, a Zentai Idegenforgalmi Szervezet igazgatója. Olyan épület egy része válik láthatóvá, ami egy letűnt világnak a maradványa és hozzátartozik a város történelméhez, az idegenforgalom szempontjából pedig várhatóan az UNESCO által jegyzett állomás lesz. Az ásatások után a területet 15 négyzetméteren üvegborítással fedik le, a környékét rendezik, hogy a zentaiak, illetve a városba látogató turisták is megtekinthessék a romokat. Mint elhangzott, a park mostani összképét nem kell megbontani, de a helyszín egy újabb látványossággal lesz gazdagabb.

Az újságírók megtudták azt is, hogy az észak-bácskai és a montenegrói város közötti kapcsolat azért alakult ki, mert a Petrovac na Moru településtől hét kilométerre a tengerben süllyedt el az SMS Zenta, az Osztrák–Magyar Monarchia csatahajója.

Vörös Attila polgármesteri tanácsadó hangsúlyozta, az összeget kulturális pályázaton nyerték, és örökségvédelemre kell fordítani. Hozzátette, Zenta község önkormányzatának anyagilag nem kell hozzájárulnia a projekt költségvetéséhez, csak a munkához szükséges engedélyeket és a romokhoz való hozzáférést kell biztosítania. A pályázat kerete 80 ezer euró, ebből 8000-et kap az óbecsei múzeum, amely az ásatásokat végzi, Zenta községnek 58 ezer euró jut, amit a projekt fejlesztésére és a programok lebonyolítására fordíthatnak, és 14 ezer eurót kap a montenegrói partner hasonló kiadásokra.

Dušan Medin okleveles archeológus, a montenegrói Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság ügyvezető igazgatója elmondta, tavasszal workshopot rendeznek, majd tudományos konferenciát terveznek, melyen a kulturális örökség megőrzésének a lehetőségeit vitatják meg.

Tojzán Ákos, az óbecsei Városi Múzeum igazgatója arról számolt be, hogy az intézmény az elmúlt években sok időt, energiát és anyagi javakat fordított arra, hogy minél több régészeti projektben vegyenek részt. Kiemelte, a legértékesebb számunkra a szakmai tapasztalatcsere, hiszen belföldi és külföldi szakemberekkel dolgozhatnak együtt. A projekt kiállításai Óbecsén is megjelennek, így az ottani lakosok is láthatják annak egy részét, amit Zentán értek el.

Az ásatásokat Raško Ramadanski zentai archeológus, az Óbecsei Városi Múzeum munkatársa vezeti. Ismertette, hogy még az idén geológia radarral vizsgálják át a zenepavilon mögötti földterületet, majd a helyzet felmérését követően döntik el, hol kezdődjön az ásatás a jövő év márciusában.

A projekt fókusza és a kutatások központi része az a barokk katolikus templom, amely 1770-ben épült, és Szent István tiszteletére szentelték fel. A szakrális objektum az 1911-es nagy tűzvészben pusztult el, amikor leégett a régi városháza is. A templom alapjának egy részét kívánják feltárni, a kutatás 25 négyzetmétert érint, és 15 négyzetméteres részt tesznek láthatóvá az üvegborítás alatt.

Mikusák István, a projekt koordinátora hangsúlyozta, a terület feltárása után 2025 júniusára várható a hivatalos átadó.

Az említett fő célok mellett a tapasztalatcserére és a szakemberek oktatására is nagy hangsúlyt fektetnek, szakmai látogatásokat és konferenciákat terveznek Zentán és a montenegrói Petrovac na Moru településen. Fontosnak tartják, hogy a feltárt tárgyakat bemutassák a lakosságnak, ezért folyamatosan jelen kívánnak lenni a közösségi médiában.

A program második felében, májustól őszig összesen tíz workshopot tartanak a zentai és az óbecsei középiskolákban, valamint két tematikus kulturális eseményt is terveznek az ásatás helyszínén, az egyiket a Tiszavirág Fesztivál idején, a másikat pedig augusztus 20-a körül. Októberben lakossági fórumok lesznek, ahol megosztják az eredményeket, és kikérik a polgárok véleményét a témával kapcsolatban.

A pályázat partnerei Zenta Község Önkormányzata, a Thurzó Lajos Művelődési-

Oktatási Központ, az óbecsei Városi Múzeum és a montenegrói Bauo Kulturális Fejlesztési Társaság.

Fényképezte: Tóth Lívia

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..