home 2024. április 24., György napja
Online előfizetés
Távoktatási metszetek — pedagógusszemmel
Martinek Imre
2020.04.28.
LXXV. évf. 17. szám
Távoktatási metszetek — pedagógusszemmel

Beszélgetésünk idején a távoktatást (fel)vállalóknak még nem kellett teljesen hazulról dolgozniuk. Dátum szerint április második hetének az elején jártunk.

A torontálvásárhelyi általános iskolából a televíziós távoktatás feladatát Bakator János osztálytanító, a helyi magyar tannyelvű másodikosok tanító bácsija vállalta. Alapos szakmai rákészüléssel, melybe — dacára a mögötte álló gyakorló pedagógusi évtizedeknek — a lámpaláz finom szálai is beleszövődtek. Jogosan, hiszen a bármiféle tanulói visszajelzést ott és helyben teljesen nélkülöző előadások tolmácsolása már önmagában is nagy kihívás. És ha mindehhez ama tényt is hozzávesszük, hogy a 15-20 percbe sűrített tanórák által a más-más régióban élők ugyanazon és/vagy különböző korosztályai szólíttatnak meg egyszerre…


Bakator János (a szerző felvétele)

A forgatás idején a tanító bácsi két magyarórát — nyelvtant és irodalmat —, két matematikát, illetve egy környezetismereti tanórát tartott. Ez utóbbi, prezentáció segítségével, a szelektív hulladékgyűjtést és az újrahasznosítás lehetőségeit mutatta be. Azt az örökzöld témakört, amelyet a gyakorlatban diákjaival — az idei tanév kezdete óta többször is — példamutatóan körüljártak. A rangidős kolléga elmondása szerint noha 2019 szeptembere óta az interaktív/számítógépes alkalmazásokat is egyre gyakrabban volt alkalmuk használni az osztályközösségükön belül, a jelenlegi állapot mégis alaposan feladta a leckét.

— Viszont mindannyiunk szerencséjére — hangsúlyozta — a tanár-diák-szülő tengelyen mozgó, többnyire virtuális kommunikációnk az első hetek gubancai után biztatóan fölfejlődött. A napok/hetek múlásával lépésről lépésre tapasztalom, hogy sajnos egyre inkább felszínre tör az állandó bezártságból, valamint a közösség, az iskolatársak, a barátok fizikai hiányából eredő lelki gondok sokasága. A gyerekeknél mindenképp, és nálunk, felnőtteknél is.

S amikor egyszer elmúlik végre mindez, hogyan, miként tovább? János tanító bácsi meglátása szerint (is) a mostani ínségállapotban elsajátított, illetve egyre tökéletesedő technikai és informatikai készségeinkre a (közel)jövőben mindenképp szükségünk lesz. Mert a majdani folytatást egyúttal alapos körültekintéssel rajtoló újrakezdésnek is reméli. Reméljük. Úgy legyen!

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..