
Az elmúlt hét során beérkezett számos lakossági bejelentésre reagálva, egy darázsszerű rovar megjelenésével kapcsolatos esetleges pánik elkerülése érdekében az alábbi tájékoztatást adjuk közre a lakosság számára:
A szóban forgó rovar az óriás tőrösdarázs (Megascolia maculata), amely május közepétől június közepéig figyelhető meg. Bár megjelenése megtévesztően hasonlít a lódarázséra, valójában egy rendkívül hasznos fajról van szó, amely semmilyen veszélyt nem jelent az emberre, és nem is agresszív.
Fotó: Apró József
Az óriás tőrösdarázs egy rendkívül hasznos rovar, melynek jelenléte a szaporodási időszakban a korhadó fák közelében figyelhető meg. Nagyobb számban való megjelenésük bizonyos bogárfajok túlszaporodására utal. A nőstények úgy csökkentik ezen bogarak létszámát, hogy petéiket azok élő lárváira helyezik, azokon élősködve. Fontos tudni, hogy fullánkjuk nem védekezésre szolgál, és a lódarazsakkal ellentétben nem mutatnak területvédő, agresszív viselkedést.
Nektárral táplálkoznak, és jelentős szerepük van a beporzásban.
Eko-Dez Kft. és
Szabadka Város Közigazgatási Hivatalának
Kommunálisügyi, Energetikai és Közlekedési Titkársága
Tijana Rajčić
a Kommunális Ügyek Szolgálatának vezetője