home 2025. április 23., Béla napja
Online előfizetés
Szívvel-lélekkel a városért
Szilágyi Edit
2025.01.28.
LXXX. évf. 4. szám
Szívvel-lélekkel a városért

Az Óbecsei Városi Múzeumban Nagylelkű hölgyek (Dame velikog srca) címmel nyílt meg az év első szerzői tárlata. A zsúfolásig megtelt kiállítóteremben az érdeklődőket Tojzán Ákos, az intézmény igazgatója, Nemanja Karapandžić szerző, az intézmény muzeológusa és történésze köszöntötte. A tárlatot a Vajdasági Múzeum igazgatónője, Čarna Milinković nyitotta meg.

A képekkel gazdagon illusztrált katalógusból, valamint a kiállított tárgyak révén is látható, hogy az összeállítás két egységből áll. A történelmi rész az alapítványok létrejöttének kronológiáját követi, és egyúttal bemutatja a helyi jótevők, Eufemija Jović bárónő (1779—1861) és Sofija Dražić (1806—1895) életútját, a másik pedig a levéltári és a múzeumi anyag feldolgozásán alapul. Eufemija Jović és Sofija Dražić jelentős hagyatékkal ajándékozták meg a várost. A kiállított tárgyak a múzeum gyűjteményéből valók, néhány kivételével, melyeket az Óbecsei Szerb Pravoszláv Egyházközség adott kölcsön.

Az óbecsei származású bárónő, Eufemija Jović (született Janković) neve jótékonysága és alapítványai kapcsán maradt fenn a szerb nép emlékezetében. A férjével együtt 1857-ben 50 000 téglát adományozott a város főterét ma is ékesítő pravoszláv templom felépítésére. 1861-ben végrendeletével az Óbecsei Szerb Pravoszláv Egyházközségre hagyott 209 lánc termőföldet, 2 kápolnát, 3 tanyaházat, valamint a város központjában álló pompás palotát. Eufemija Jović legnagyobb jócselekedete, hogy a szegény sorsú, szerb gyerekek iskoláztatására is alapítványt hozott létre, melyet róla neveztek el. Az alapítvány egészen 1944-ig működött. Óbecse központjában a XIX. század utolsó évtizedeiben három szakaszban épült fel az az épület, amely ma a helyi önkormányzat székhelye. 1880. június 12-én pályázatot írtak ki az új városháza kivitelezési munkálataira, és az építkezés első szakasza 1880-tól 1884-ig tartott. Akkor készült el az utcai, emeletes rész. Ez Jović bárónő főtérén lévő szülői házának a földszinti részére épült. A pazar palotát a budapesti Makkai Endre tervezte, a kivitelezést pedig a hódmezővásárhelyi Klein Shotira bízták.

Sofija Dražić Versecen született 1806-ban. Óbecsére a Grigorije Dražićtyal kötött házassága révén került. Korán özvegy maradt, és mivel a házasságában nem születtek gyermekek, minden vagyonát a szerb népre hagyta, azzal a kívánsággal, hogy hozzanak létre egy alapítványt a szegény sorsú lányok iskoláztatására. Ez azért különleges, mert Eufemija Jović bárónő ösztöndíj-alapítványa 1928-ig kizárólag pravoszláv vallású fiúkat támogatott. A bácskai egyházmegye az 1890 júniusában megtartott ülésén hitelesítette Sofija Dražić alapítványának alapítólevelét. Sofija Dražić kápolnája 1874-ben épült fel.

A városi múzeum állományából a történelmi, képzőművészeti, iparművészeti és numizmatikai gyűjtemény mintegy 50 tárgya lett kiállítva.

Az ünnepélyes megnyitót az óbecsei Szent György-kórus tette teljessé.

Az Óbecsei Városi Múzeum Nagylelkű hölgyek című kiállítását február végéig tekinthetik meg az érdeklődők.

A szerző felvételei

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..