Ezen a napon született 1817-ben a felvidéki Rimaszombat városában Tompa Mihály magyar költő, a népi-nemzeti irodalmi irányzat egyik legjelentősebb képviselője, református lelkész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja (1858).
Petőfi Sándor és Arany János kor- és sorstársa, illetve barátja volt, aki kedveltségét az általános emberi érzések sajátos kifejezésével és a magyar népszellem rajzával alapítá meg. Költőnk teljes szellemi kibontakozása a ’48-as forradalom és szabadságharc leverését követő önkényuralom éveiben történt. Ekkor írta hazafias allegóriáit, melyekben a maga képekben gondolkozó, szimbolizáló, szemléletes módja szerint szólt a nemzethez, kifejezve gyászát, erőt, bizalmat, reményt csepegtetve lelkébe. Ezen burkolt jelentésű költemények — leginkább kéziratban — országszerte elterjedtek (A gólyához; A madár, fiaihoz), s amíg a hatalom emberei kevésbé köthettek beléjük, az igaz magyar szív megérezte mondanivalójukat. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
1852-ben Kelemérről Hanvára hívták meg, és családjára való tekintettel elfoglalta ezt az állást. Itt maradt aztán haláláig, hiába kínálták meg a legnépesebb és leggazdagabb alföldi református egyházközségek lelkészi állásával.
A felvidéki Hanva református temploma és Tompa Mihály szobra a bejárati kapunál — 2010. szeptember 18.
Budapest, Margitsziget — 2024. január 28.
1868. július 30-án hunyt el a felvidéki/gömörországi Hanván. Síremlékén az alábbi felirat olvasható: „A megdicsöült emlékére Gömör megyei tisztelői. Természet! ki ezer képben tükrözte halálod, s új életre hogyan kelsz ha üdül a tavasz. Most öleden nyugszik maga egy burkolt szomoru kép. Várva nagy értelmét bús tele titkainak: lágyan öleld hű dalnokodat s ti szeretti virágok üljetek ágya köre-mondani méla regét.”
Hanva — 2010. szeptember 18.
Fényképezte: Martinek Imre